aplikacja Matura google play app store

Czy warto uczyć się Biologii? Poznaj ciekawe zawody!

Dział: dla maturzysty

Biologia to jedna z nauk ścisłych. Zajmuje się organizmami żywymi. Warto jej się uczyć. Dzięki niej poznajemy świat, który nas otacza. Dowiadujemy się co dzieje się wokół nas oraz jakie będą następstwa w świecie roślin, zwierząt i ludzi. Poznajemy własny organizm, mechanizmy działające w przyrodzie, wiele ciekawostek, które mogą się przydać w życiu.

Biologia jako kierunek przyrodniczy oparta jest na zgłębianych od wieków dziedzinach. Jej znaczenie i wartość cały czas rośnie. Studia typy przyrodniczego dają praktyczny zawód. Wymagają jednak od studentów umiejętności łączenia wiedzy z wielu dyscyplin np. biologii z chemią lub fizyką. Po studiach nie można zapomnieć o dokształcaniu się. Nauki przyrodnicze wymagają od nas aktualizacji naszej wiedzy a także umiejętności praktycznych. Nowe metody, koncepcje i podejścia do pracy zawodowej można poznać studiując na studiach podyplomowych, które bezpośrednio dotyczą nauk przyrodniczych. Są klasyczne kierunki studiów, które rokrocznie przyciągają dziesiątki tysięcy kandydatów. Należy do nich między innymi biologia. Tłumacząc nazwę z języka greckiego otrzymamy sformułowanie "wiedza o życiu". Ta świetna definicja powinna być utrzymana i obowiązywać w leksykonach i słownikach. Studiując biologię lub nauki pokrewne możemy poznawać świat a głównie zdobyć wspaniały, przyszłościowy zawód - podaje Preply, korepetycje z biologii. Na wstępnie polecamy także artykuł "Ciekawe i ambitne zawody po kierunku Biologia i Chemia" na portalu Biomist.pl - kliknij tutaj aby przeczytać.

Oto kilka przykładów:

Biotechnologia - kierunek studiów łączący tradycyjne kompetencje technologiczne z umiejętnością wykorzystania organizmów żywych w przetwórstwie i produkcji żywności, materiałów przemysłowych, surowców, leków i wielu innych. Dyscyplina wykorzystująca procesy biologiczne na skalę przemysłową. Metody z zakresu biotechnologii są wykorzystywane od wielu tysięcy lat. Np. produkcja piwa jest procesem biotechnologicznym - wykorzystuje się tutaj fermentację cukrów prostych przez drożdże. Ponieważ jest niedostateczna ilości tlenu, utlenianie jest niezupełne i następuje fermentacja. Następny przykład to produkcja przetworów mlecznych. Nowoczesna biotechnologia jest często związana z używaniem genetycznie zmodyfikowanych organizmów (GMO) takich jak pałeczka okrężnicy lub drożdże do produkcji np. insuliny lub antybiotyków. Genetycznie zmodyfikowane komórki ssaków, takie jak komórki jajnikowe chomika chińskiego są stosowane w produkcji lekarstw.

Różne metody wykorzystywane w biotechnologii pozwalają na uzyskiwanie transgenicznych zwierząt i transgenicznych roślin. Projektuje się rośliny, które mogą rozwijać się w specyficznych warunkach np. w obecności lub braku pewnych związków chemicznych. Wiąże się nadzieje, że może być bardziej przyjazna środowisku niż rolnictwo wysokotowarowe.Czy takie rozwiązania są bardziej przyjazne środowisku? Jest wiele polemik na ten temat - podaje Preply, korepetycje z biologii.

Po takim kierunku można pracować w zakładach przemysłowych, instytutach badawczych , laboratoriach.

Bioinżynieria produkcji żywności - kierunek studiów na którym poznaje się nowoczesne metody produkcji żywności. Wymaga się tutaj znajomości nie tylko biologii czy chemii, ale także informatyki i wielu przedmiotów technicznych. Bioinżynieria produkcji żywności - to kierunek poruszający się w ramach technologii produkcji, przetwarzania, utrwalania, przechowywania surowców i produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Studenci uczą się tutaj także nauk technicznych, ekonomicznych oraz podstaw prawnych w zakresie ochrony środowiska i działalności gospodarczej .

Taki kierunek daje możliwości pracy w zakładach przetwórczych a także instytutach naukowych.

Bioinżynieria w produkcji zwierzęcej - na tym kierunku studenci przygotowywani są do prowadzenia chowu i hodowli zwierząt według najnowszych technik i technologii z zachowaniem biobezpieczeństwa produktów. Zdobywają wiedzę z zakresu bioinżynierii pasz, toksykologii itp. Kończąc ten kierunek absolwent będzie konkurencyjny na rynku pracy dzięki znajomości metod biotechnologii w hodowli i produkcji pasz, genetyki molekularnej, embriologii. Pozna także zasady certyfikacji i systemy jakości.

Bioinformatyka - to dziedzina nauki , która wykorzystuje metody oraz narzędzia informatyczne w celu rozwiązywania problemów dotyczących nauk biologicznych.Obejmuje rozwój metod obliczeniowych służących do badania struktury, funkcji i ewolucji genów, genomów i białek. Jest odpowiedzialna za rozwój metod wykorzystywanych do zarządzania i analizy informacji biologicznej. Z bioinformatyką powiązane są takie dziedziny nauki jak: genomika, proteomika, metabolomika itd. Termin bioinformatyka pojawił się po raz pierwszy w 1970 roku. Odnosił się on do badania procesów informatycznych w systemach biotycznych.

Z bioinformatyką związana jest też biologia molekularna. Na rozwój tej drugiej dziedziny miały wpływ przede wszystkim dwa dokonania w latach 50 XX wieku. Chodzi głównie o odkrycie w 1953r. przez Jamesa Watsona i Francisa Cricka struktury DNA przechowującego informację genetyczną we wszystkich organizmach żywych. Drugie odkrycie to określenie przez F. Sangera w 1952r. pełnej sekwencji aminokwasów insuliny. Te eksperymenty biologiczne zaczęły tworzyć ogromne ilości danych, które okazały się trudne do przechowywania i ręcznego przetwarzania. Dlatego też wykorzystanie komputerów i informatyki stało się niezbędne podczas pracy biologów. Bioinformatyka jest dziedziną wiedzy dla której biologia oraz związane z nią problemy są przyczyną działania, natomiast informatyka wraz z matematyką dostarczają narzędzi do rozwiązania tych problemów. Celem bioinformatyki jest pomoc w zrozumieniu funkcjonowania mechanizmów organizmów żywych i procesów biologicznych. Bioinformatyka jest wykorzystywana między innymi do odnajdywania genów ale także znajduje zastosowanie w pokrewnych dziedzinach takich jak biotechnologia czy medycyna. Przyczynia się to między innymi do powstawania leków ale też do wykonywania analiz DNA w medycynie sądowej. Bioinformatyczne bazy danych to bardzo duże zbiory informacji. Składają się głównie z sekwencji DNA i RNA. Tworzenie tych baz jest jednym z najważniejszych zastosowań bioinformatyki - są one niezastąpione przy badaniach naukowych.

Socjobiologia jest dyscypliną naukową, której celem jest badanie i wyjaśnianie zachowań społecznych wszystkich gatunków, łącznie z człowiekiem. Rozpatruje zachowania w kontekście działania sił doboru naturalnego. Socjobiologia jest często uważana za część biologii i socjologii. Ma też związki z etologią, ewolucjonizmem, zoologią, genetyką populacyjną itp. Na początku obszarem zainteresowania socjobiologii były owady (mrówki, pszczoły, osy, termity) oraz naczelne inne niż człowiek.

Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się głównie badaniami oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami . Tymi zjawiskami zajmowano się już w starożytności, ale ekologia jako samodzielna nauka rozwinęła się dopiero w wieku XIX. Pojęcie ekologia i ekologiczny są często używane w języku potocznym ale w innym, nieprecyzyjnym sensie znaczeniowym - nie zawsze jest on związany z ekologią jako nauką. Często odnoszą się do nauki o ochronie środowiska lub do ochrony środowiska. Społeczeństwo coraz częściej zwraca uwagę na otaczający nas świat. Dostrzega wartość nauk przyrodniczych. Wyżej wymienione dziedziny nauk wywodzące się z nauki jaką jest biologia są coraz bardziej popularne wśród młodzieży. Często są wybierane jako kierunki studiów. Ukończone studia o takich profilach dają duże możliwości zatrudnienia w prestiżowych instytucjach oraz rozwijania swoich zainteresowań na poziomie naukowym.

Jeśli uczysz się Biologii to kliknij tutaj i sprawdź korepetycje z biologii w Preply. Zapraszamy.


data ostatniej modyfikacji: 2016-01-04 09:24:54
Komentarze
Polityka Prywatności