aplikacja Matura google play app store

Jak rozmawiać z rodzicami o maturze?

Strona www: korepetica.pl/
Dział: dla maturzysty

Widzisz, że Twoi rodzice przejmują się maturą bardziej od Ciebie? A może ciągle każą Ci się uczyć? Pora to zmienić! Co zrobić, żeby Twoi rodzice stali się dla Ciebie mocnym wsparciem? Oto cztery proste sposoby, dzięki którym poprawisz relacje z rodzicami i zyskasz dodatkowych sojuszników.

Matura stała się tematem głównym. Mówi się o niej w szkole, rozmawia o niej na przerwach. Wracasz po kilku godzinach do domu i co słyszysz od rodziców? MATURA! Masz już powoli dość. Widzisz, że Twoi rodzice przejmują się maturą bardziej od Ciebie? A może ciągle każą Ci się uczyć?
Pamiętaj, że to Twój egzamin, nie zdajesz go dla rodziców, dziadków, nauczycieli itp. Twoi rodzice muszą mieć tego świadomość. To już nie jest pierwsza klasa, a maturę nie bez powodu nazywa się egzaminem dojrzałości. Jednak Ty powinieneś też zrozumieć jedną ważną rzecz.
Twoim rodzicom bardzo zależy na tym, abyś dobrze zdał maturę. Oni też to przeżywają, czasami nawet bardziej niż Ty. Ich zachowanie nie jest skierowane przeciwko Tobie. Prawdopodobnie po prostu nie wiedzą, jak się w tym odnaleźć.
Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Co więcej, możesz sprawić, żeby Twoi rodzice byli dla Ciebie oparciem. Jak? Oto cztery proste sposoby, dzięki którym poprawisz relacje z rodzicami i zyskasz dodatkowe wsparcie.

Po pierwsze: bądź dyplomatą

Podstawową zasadą udanego dialogu jest umiejętność panowania nad emocjami. Zwróć uwagę na to, jakim tonem rozmawiasz z rodzicami. Jeśli mówisz głośno, wpadasz w irytację lub gniew, to nic z tej rozmowy nie wyjdzie.

Mów spokojnie, nie przerywaj, kiedy mama albo tata coś mówi, nawet jeśli się z tym nie zgadzasz. Twoja dojrzała postawa na pewno zrobi na nich pozytywne wrażenie. A przede wszystkim da im do zrozumienia, że podchodzisz rozsądnie do tematu.

Po drugie: informuj 

Wasi rodzice mogą się Wam narzucać dlatego, że po prostu nie wiedzą, co się u Was dzieje. Ich niewiedza powoduje frustrację, która może przerodzić się w nadopiekuńczość. A Wy pewnie jeszcze bardziej się przez to zamykacie.

Nie możecie jednak oczekiwać, że taka strategia z Waszej strony cokolwiek zmieni. Dlatego warto, żebyście na bieżąco mówili rodzicom, czym się zajmujecie. Właśnie skończyłam układać plan nauki do matury albo Wczoraj przerobiłem kolejne arkusze maturalne z biologii. Rodzice będą szczęśliwi, że dzielicie się z nimi takimi informacjami, a przede wszystkim będą spokojniejsi wiedząc, że się uczycie i Wam zależy.

Po trzecie: poproś o pomoc/wsparcie

Kto z Was słyszy od rodziców: Jak tak dalej pójdzie, to nie zdasz albo Ta Izka z Twojej klasy to podobno nic innego nie robi, tylko ryje po nocach. I co? Mobilizuje to Was? Pewnie wręcz odwrotnie. Bądźcie czujni na takie uwagi i reagujcie, gdy tylko się pojawiają.

Spokojnie, ale rzeczowo, wytłumaczcie rodzicom, że potrzebujecie ich wsparcia. Zdecydowanie lepiej jest usłyszeć od mamy: jestem pewna, że będzie dobrze, a od taty: dasz sobie radę. Rodzice rozumiejąc, że takie podejście Wam pomaga, też będą czuli większy spokój, wiedząc, jak Was zmotywować.

Po czwarte: wytycz granicę

Każde Twoje wyjście ze znajomymi kończy się kłótnią z rodzicami? A może ciągle słyszysz: Masz się uczyć, a nie imprezować? A jak oni by się czuli, gdyby im w pracy ciągle powtarzano pracuj, tak jak Wam mówi się w kółko ucz się?

Dajcie do zrozumienia, że przecież się przykładacie i zależy Wam na wynikach, ale nie możecie nieustannie siedzieć z nosem w książce. Sami wiecie, że przerwa w nauce jest od czasu do czasu potrzebna, oczywiście jeśli nie trwa przez tydzień po dniu powtórek ;).

Zastosujcie powyższe rady, a Wasze relacje z rodzicami na pewno się polepszą. Nie oczekujcie jednak, że zadziała to od razu. Dajcie sobie czas, pracujcie nad tym, a na pewno zyskacie fantastycznych sojuszników w Waszych rodzicach.
 

dodane przez korepetica.pl


data ostatniej modyfikacji: 2016-09-15 19:19:55
Komentarze
Polityka Prywatności