aplikacja Matura google play app store

Jak przygotować się do matury pisemnej z języka polskiego?

Strona www: www.easymatura.pl
Dział: dla maturzysty

Jak przygotować się do matury pisemnej z języka polskiego? Od czego zacząć? Sprawdźcie porady ekspertki - polonistki i autorki bloga Edukacja z pasją.

Od czego zacząć?
 

Wszelkie przygotowywania do dużych projektów, a niewątpliwie takim jest nauka do matury, należy zacząć od dowiedzenia się, czego od nas będą wymagać, co powinniśmy opanować, jakie umiejętności oraz jaki zakres wiedzy obowiązuje nas do danego egzaminu. W przypadku matury pisemnej z języka polskiego takim wyznacznikiem będzie podstawa programowa dla IV etapu edukacyjnego, który można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE). W dokumencie tym za pomocą tabeli przedstawiono wymagane umiejętności oraz zakres wiedzy, które winien reprezentować maturzysta przystępujący do egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym.

Nie przerażaj się, że plik ma kilka stron, wiele umiejętności znajdujących się w podstawie programowej kształtuje się przez lata, a w szkole średniej jedynie się je doskonali, jak np. umiejętności argumentacji własnego stanowiska. Poza tym każdy polonista stara się zrealizować podstawę, więc możesz łatwo zweryfikować w jakim punkcie jesteś.
 

Zobacz jak wygląda matura
 

Na stronie CKE znajdziesz również arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, które polecam Ci przejrzeć. Dzięki temu będziesz wiedzieć jakich typów zadań możesz się spodziewać oraz jakiego gatunku teksty pojawiają na maturze. Ponadto to świetne ćwiczenie praktyczne na sprawdzenie swojej wiedzy oraz umiejętności. Możesz spróbować rozwiązać jeden arkusz w wyznaczonym czasie i sprawdzić przy okazji kilka rzeczy: które zadania sprawiają Ci pewien problem, czy wystarcza Ci czasu na wszystkie polecenia oraz przekonać się, z którą formą dłuższej wypowiedzi pisemnej jest bardziej zaprzyjaźniony. Swoje odpowiedzi możesz porównać z kluczem, który dostępny jest na stronie CKE. W ten sposób zweryfikujesz stan swojej wiedzy i dowiesz się, co musisz powtórzyć, czego się nauczyć i co poćwiczyć.
 

Uporządkuj swoją wiedzę na temat języka polskiego
 

Uporządkowanie wiedzy na temat języka polskiego z pewnością pomoże Ci nie tylko w pisaniu rozprawki czy analizy porównawczej utworów, pozwoli Ci także lepiej zrozumieć czytane teksty czy nawet polecenia. Na maturze pisemnej w zadaniach dotyczących tekstów sprawdzających Twoje umiejętności z czytania ze zrozumieniem, pojawia się jedno lub dwa pytania, które dotyczą wiedzy o języku. Warto zatem powtórzyć: ortografię, interpunkcję, gramatykę. Przy pisaniu wypracowań z pewnością pomocną się okaże wiedza dotycząca środków artystycznego wyrazu oraz rodzajów i gatunków literackich.
 

Co warto powtórzyć?
 

Oprócz wspomnianej przeze mnie wiedzy o języku, warto powtórzyć także epoki oraz lektury, które do tej pory zdążyliście omówić na zajęciach z języka polskiego. Powtórki polecam robić nie tylko z własnym zeszytem, ale również z podręcznikiem bądź sprawdzoną stroną internetową/portalem, by móc pewne informacje poszerzać, o ile to konieczne. Nie muszę chyba przypominać, dlaczego wiedza o epokach i lekturach jest ważna w przypadku egzaminu maturalnego z języka polskiego ;)
 

Zaplanuj swoją pracę i działaj
 

Aby solidnie się przygotować do egzaminu maturalnego, trzeba mieć dobry plan, który będzie realny. To chyba jedna z najtrudniejszych części przygotowania. Jeśli już wiesz, czego od Ciebie wymagają oraz wiesz, co umiesz, skup się na zaplanowaniu tego, czego musisz się nauczyć (zdobyć nową wiedzę lub umiejętności) oraz co powinieneś powtórzyć.
Następnie zastanów się jak często chcesz i możesz przystępować do pracy nad maturą z języka polskiego, czy np. 3 razy w tygodniu po 1 godzinie, czy np. co drugi dzień po 30 min. Możesz zainspirować się sposobami na skuteczną naukę opisanymi m.in.: w poście 5 sposobów na trening pamięci i skuteczną naukę czy poradami Jak przygotować się do egzaminu lub sprawdzianu. Częstotliwość zależy oczywiście od Ciebie, pamiętaj jednak, by osiągnąć zamierzone efekty należy pracować (uczyć się i powtarzać) systematycznie. 

dodane przez EasyMatura.pl


data ostatniej modyfikacji: 2016-12-01 09:03:33
Komentarze
Polityka Prywatności