aplikacja Matura google play app store

Egzamin z polskiego rozpoczął poprawkową maturę

Dział: dla maturzysty

Egzaminem z polskiego 16 stycznia rozpoczęła się poprawkowa sesja nowej matury. Maturzyści mogą ponownie zmierzyć się z oblanym egzaminem, ale także podwyższyć wynik zdanego. Egzaminy poprawkowe będą trwały do 31 stycznia.

Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się o godz. 9 i trwał 170 minut. Uczniowie zdający także część rozszerzoną, pisali drugi, trwający 130 min. test, od godz. 12.35.

W części podstawowej egzaminu z polskiego uczeń musiał przeczytać tekst nieliteracki i odpowiedzieć na kilkanaście pytań sprawdzających, czy rozumie przeczytany fragment i czego się z niego dowiedział. Ponadto w trakcie egzaminu trzeba było napisać krótkie wypracowanie w związku z tekstem literackim, zamieszczonym w arkuszu. Uczniowie mieli do wyboru dwa różne tematy.

Arkusz na poziomie rozszerzonym zawiera również dwa tematy do pisemnego opracowania, ale wymagające od zdającego większej wiedzy niż w przypadku egzaminu na poziomie podstawowym. I tu każdy temat związany jest z podanym fragmentem tekstu literackiego.

Sprawdzający wypracowanie egzaminator ocenia głównie rozwinięcie tematu, kompozycję, styl, język i ortografię pracy. Podczas egzaminu można korzystać ze słownika poprawnej polszczyzny i słownika ortograficznego.

Nie wszyscy uczniowie mogą zdawać poprawkową maturę w swoim macierzystym liceum. Do przeprowadzenia egzaminu z konkretnego przedmiotu szkoły typowane są przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. W jednej placówce egzamin zdają uczniowie kilku lub kilkunastu liceów.

W tym tygodniu maturzyści zmierzą się jeszcze z matematyką, historią, biologią, wiedzą o tańcu, historią muzyki oraz językami: białoruskim, ukraińskim i włoskim.

Łącznie na styczniową sesję Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała ponad 145 tys. arkuszy egzaminacyjnych z 36 przedmiotów. Najwięcej osób zdaje egzamin z języka polskiego (ok. 17 tys.), matematyki (10,5 tys.) i geografii (ponad 8 tys.).

W pierwszym terminie każdy maturzysta decyduje, czy będzie zdawał egzamin z danego przedmiotu tylko na poziomie podstawowym, czy też na rozszerzonym (warunkiem przystąpienia do egzaminu na poziomie rozszerzonym jest rozwiązanie uprzednio arkusza na poziomie podstawowym).

Na poprawkowym egzaminie uczniowie zdają egzamin na takim poziomie (rozszerzonym lub podstawowym), na jakim zdawali w pierwszym terminie dany przedmiot. Osoby wybierające nowy przedmiot, o który chcą uzupełnić swoje świadectwo maturalne, muszą go zdawać na poziomie rozszerzonym.

Od przyszłego roku nie będzie już można poprawiać nowej matury w sesji styczniowej. Będzie to możliwe tylko w maju. Maturę można poprawiać przez pięć kolejnych lat od daty pierwszego podejścia. Można nie tylko poprawiać oblany egzamin, ale także próbować podwyższyć wynik zdanego, np. po to, aby sprostać wymaganiom dla kandydatów na konkretne studia. Uczeń, którego wynik będzie niższy na poprawce, niż w pierwszym terminie, zachowa wyższą ocenę.

źródło: www.naukawpolsce.pl 

 


Komentarze
Polityka Prywatności