aplikacja Matura google play app store

Konkurs Politechniki Warszawskiej dla licealistów

Politechnika Warszawska, we współpracy z firmą Zibi, promuje najzdolniejszych licealistów – matematyków, wyłonionych na drodze internetowego konkursu. Na laureatów kilkuetapowych zmagań czekają indeksy Politechniki Warszawskiej oraz nagrody rzeczowe w postaci kalkulatorów graficznych i naukowych Casio.

Podstawowym celem organizowania konkursu jest promocja młodych, utalentowanych ludzi z całej Polski oraz popularyzacja studiów na Politechnice Warszawskiej w ich środowisku. Konkurs skierowany jest przede wszystkim do młodzieży spoza dużych ośrodków miejskich. Świadczy o tym między innymi fakt, że tylko raz (na sześć edycji) zwycięzcą został uczeń z Warszawy. Zwykle w finale ok. 25% uczestników stanowią uczniowie z wielkich miast, reszta to osoby z małych miejscowości. Konkurs promuje również dobre szkoły i dobrych nauczycieli - mówi dr Marian Majchrowski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, zastępca przewodniczącego Komitetu Głównego Konkursu.

 

Dwa początkowe etapy rozgrywają się wyłącznie w Internecie. Zadania konkursowe przesyłane są w formie pliku na adres elektroniczny uczestnika, który zaznacza właściwe warianty odpowiedzi na odpowiedniej stronie internetowej i natychmiast otrzymuje informacje o sumie uzyskanych przez siebie punktów. Etap trzeci polega na pisemnym rozwiązaniu otrzymanych zadań otwartych i nadesłaniu rozwiązań do Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW. Na podstawie wyników trzeciego etapu następuje kwalifikacja ok. 150 osób do finału, w trakcie którego uczestnicy rozwiązują pięć zadań otwartych.

 

Laureaci i wyróżnieni oraz ich najbardziej aktywni nauczyciele tradycyjnie otrzymują nagrody.  Zwykle liczba laureatów i wyróżnionych wynosi ok. 10-20 osób oraz kilku nauczycieli. Począwszy od roku 2003, wszyscy laureaci i wyróżnieni w Konkursie są zwolnieni z egzaminu wstępnego z matematyki na dowolny wydział PW.

 

Konkurs Politechniki Warszawskiej cieszy się bardzo dużą popularnością wśród licealistów, przez sześć lat co roku zgłasza się od 8 do 11 tysięcy nowych uczestników. Korzyści z wzięcia udziału w konkursie są dwojakie. Po pierwsze można wygrać indeks na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych. Dla laureatów zarezerwowaliśmy 15 indeksów na kierunku Matematyka i 5 indeksów na kierunku Informatyka. Również przy składaniu dokumentów na inne wydziały PW laureaci i wyróżnieni otrzymują maksymalną ocenę, tzn. 100 punktów z matematyki (bez względu na to czy zdawali maturę z matematyki czy też nie). Drugą korzyścią jest konieczność przerobienia kilkudziesięciu zadań przy okazji udzielania odpowiedzi. Owocuje to w oczywisty sposób lepszym przygotowaniem do matury lub egzaminu, nawet gdy uczestnik nie osiągnie w konkursie znaczących sukcesów. Poza tym dobre przygotowanie z matematyki, jako rozwijające zdolność logicznego myślenia, przydaje się na wszystkich studiach, a nie tylko na kierunkach ścisłych – dodaje dr Marian Majchrowski.

Na zwycięzców, oprócz indeksów Politechniki Warszawskiej, czekają także kalkulatory graficzne Casio ClassPad 300 Plus oraz FX-9860G SD, a także trzy kalkulatory naukowe FX-991ES, ufundowane przez Firmę Zibi, generalnego dystrybutora naukowych i graficznych kalkulatorów Casio. Wszystkie kalkulatory firmy Casio objęte są 3 letnią gwarancją.

Aby wziąć udział w konkursowych zmaganiach, każdy uczeń szkoły średniej powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej: http://www.konkurs.mini.pw.edu.pl oraz pomyślnie przejść dwa internetowe oraz trzeci, pisemny etap konkursu. Finał zmagań odbędzie się 24 czerwca 2006 roku o godzinie 12.00 w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, przy Placu Politechniki 1. Po sprawdzeniu prac, 28 czerwca laureatom zostaną uroczyście wręczone nagrody.

 

 


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 10:00
Uniwersytet SWPS zaprasza na dzień z zarządzaniem
29 listopada 2024 (piątek), godz. 10:00
Dzień Otwarty Wydziału Zarządzania i Logistyki UTH
Polityka Prywatności