Egzaminem z języka polskiego rozpoczęła się w środę 7 czerwca dodatkowa sesja maturalna dla tych abiturientów, którzy z przyczyn zdrowotnych bądź losowych nie mogli zdawać egzaminów w maju.
"Czerwcowi" maturzyści nie zdają egzaminów w swoich szkołach, lecz w miejscach specjalnie wyznaczonych przez poszczególne okręgowe komisje egzaminacyjne.
Zgodnie z zarządzeniem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), 8 czerwca przeprowadzone będą egzaminy z języków: angielskiego, francuskiego i hiszpańskiego, a 9 czerwca - z języków: niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
Egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i chemii odbędą się 12 czerwca, z matematyki, geografii, informatyki i łaciny - 13 czerwca, a z historii, historii sztuki, historii muzyki i wiedzy o tańcu - 14 czerwca. Dodatkowy egzamin z biologii odbędzie się 19 czerwca, a z fizyki 20 czerwca. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 10.
Z danych CKE wynika, że do egzaminów w dodatkowej sesji przystąpi około 1500 osób w całym kraju.
Właściwa sesja maturalna rozpoczęła się 4 maja i trwała do 31 maja; egzaminy zdawało ponad 420 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników w całym kraju.
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdawali obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy); na ustnym: j. polski i obcy.
Świadectwa maturalne abiturienci otrzymają 11 lipca.
Niezadowoleni z wyniku egzaminu z konkretnego przedmiotu mogą do niego przystąpić w kolejnych sesjach maturalnych w ciągu pięciu lat. Przez pięć lat można też zdawać dodatkowe inne przedmioty. Po tym czasie chcący poprawić wyniki na maturze muszą przystąpić do całego egzaminu.
W tym roku po raz pierwszy "nową" maturę zdawali zarówno absolwenci 3-letnich liceów ogólnokształcących i liceów profilowanych, jak i absolwenci 4-letnich techników. W ubiegłym roku absolwenci techników zdawali jeszcze egzamin dojrzałości według starych zasad - tematy prac były ustalane przez kuratoria, a prace pisemne sprawdzali nauczyciele w szkołach.
"Stare" matury będą się jednak nadal odbywać przez najbliższych kilka lat. Prawo do zdawania egzaminu dojrzałości według starych zasad mają osoby, które ukończyły ośmioklasową szkołę podstawową. DSR
Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/