W poniedziałek, 3 lipca, rozpoczną się egzaminy wstępne do Akademii Medycznej w Warszawie. Tego dnia kandydaci na wydziały lekarskie przystąpią do testów z biologii i chemii, a we wtorek zmierzą się również z fizyką. W kolejnych dniach, od 5 do 11 lipca, odbędą się egzaminy z języków obcych.
Egzaminy wstępne organizowane są wyłącznie dla kandydatów ze starą maturą. – Takich osób zgłosiło się w tym roku ponad półtora tysiąca, z czego około 500 musi przystąpić do egzaminów– mówi Grzegorz Lisicki, rzecznik prasowy Akademii i dodaje: – Kandydaci z nową maturą będą przyjmowani w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych.
Aby ubiegać się o przyjęcie na kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, farmację oraz analitykę medyczną, tegoroczni maturzyści musieli zdawać na maturze wymagane przez uczelnię przedmioty na poziomie rozszerzonym. – Tylko takie osoby, nie licząc starych maturzystów, mogą zarejestrować się w naszym systemie rekrutacyjnym – wyjaśnia rzecznik.
Uczelnia planuje, że wyniki egzaminów dla „starych maturzystów” będą znane i udostępnione kandydatom około 15 lipca. Z kolei wyniki ogólnej kwalifikacji na studia mają być ogłoszone 25 lipca. – Listy przyjętych zostaną wywieszone w tablicach ogłoszeniowych przed gmachem rektoratu Akademii, poza tym każdy kandydat będzie mógł sprawdzić swój wynik w serwisie rekrutacyjnym uczelni – informuje Grzegorz Lisicki.
W tym roku po raz pierwszy zapisy kandydatów przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronach internetowych uczelni. Aby umożliwić rejestrację tym kandydatom, którzy nie posiadają dostępu do internetu, Akademia ustawiła w budynku rektoratu przy ul. Żwirki i Wigury kilka stanowisk komputerowych podłączonych do sieci. Z tej pomocy skorzystało dotychczas kilkaset osób.
Starzy maturzyści mogli zgłaszać swój udział w rekrutacji do 16 czerwca, zaś osoby z nową maturą mają na to więcej czasu. – Dziś mija termin zgłoszeń dla kandydatów na studia w trybie niestacjonarnym: pielęgniarstwo i położnictwo – mówi Grzegorz Lisicki. – Na studia stacjonarne można zgłaszać się aż do 21 lipca.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, Akademia może przyjąć w tym roku łącznie nieco ponad 4 500 osób na 8 oferowanych kierunków: analitykę medyczną, farmację, fizjoterapię, kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo i zdrowie publiczne.
– Dotychczas w systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się blisko 4 700 kandydatów, z czego najwięcej zgłoszeń, bo już blisko 1 300, jest na kierunek lekarski – informuje rzecznik. Ze względu na dużą popularność tego kierunku uczelnia wystąpiła do Ministra Zdrowia z prośbą o podniesie tegorocznego limitu przyjęć z dotychczasowych 310 do 350 miejsc.
– Dziś otrzymaliśmy ważną dla kandydatów informację, że minister zwiększył limit zgodnie z naszym wnioskiem. Poza tym możemy też przyjąć więcej osób na coraz bardziej popularne pielęgniarstwo – mówi Lisicki.
Najważniejszą nowością w Akademii w roku akademickim 2006/2007 jest wprowadzenie nowej specjalności na studiach licencjackich. Audiofonologia – bo o niej mowa – obejmować będzie zagadnienia związane z utrzymaniem i higieną słuchu, a także profilaktyką i leczeniem wad słuchu.