Z ubiegłorocznych badań ankietowych kandydatów na studia wynika, że wybierając UŚ kierowali się przede wszystkim: odległością od miejsca zamieszkania, prestiżem uczelni, rekomendacją znajomych.
W rankingu motywacji na ostatnim miejscu znalazła się rada rodziców. Jakie będą opinie maturzystów w tym roku przekonamy się po podliczeniu odpowiedzi uzyskanych w podobnym badaniu.
10 bm. ponownie otwarta została pracownia komputerowa w Auli im. K. Lepszego w Rektoracie UŚ w Katowicach (ul. Bankowa 12) dla maturzystów zainteresowanych podjęciem studiów w UŚ. W tym roku obowiązuje komputerowa rejestracja kandydatów na studia, ale nie na wszystkie kierunki (np. za wyjątkiem artystycznych oraz niestacjonarnych – szczegóły na stronie www.us.edu.pl). Kto nie ma dostępu do Internetu w domu lub nie radzi sobie z procedurą rejestracyjna może przyjechać na uniwersytet i skorzystać z pomocy pracowników. Pracownia będzie czynna do 21 lipca, w godzinach od 9.00 do 15.00, od poniedziałku do piątku.
Trudno przewidzieć ilu będzie kandydatów na studia w UŚ. Obecnie w rankingu popularności rejestracyjnej przodują: pedagogika, psychologia, prawo, politologia, socjologia. Listy rankingowe osób przyjętych na podstawie wyników matury będą powstawały sukcesywnie do 3 sierpnia. Każda z osób przyjętych otrzyma pocztą pisemną decyzję Uczelnianej Komisji Rekrutacyjnej i będzie miała czas na potwierdzenie zamiaru podjęcia studiów w UŚ do końca sierpnia. Zainteresowaniu muszą uzupełnić dokumenty i dokonać wpisu, a jeżeli tego nie zrobią, to na ich miejsce wejdą kolejne osoby z listy rankingowej, które w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskała nieco mniej punktów.
Dodatkowe nabory będą organizowane tylko tam, gdzie liczba kandydatów będzie mniejsza od limitu miejsc. Ujawnią się to po zakończeniu rejestracji kandydatów, czyli pod koniec lipca. We wrześniu prowadzona będzie rekrutacja na studia drugiego stopnia (czyli magisterskie po licencjacie), zaoczne, wieczorowe oraz stacjonarne, na które nie było wystarczająco wielu chętnych w lipcu. Wrzesień dla komisji rekrutacyjnych (wydziałowych i uczelnianych) będzie okresem bardzo intensywnej pracy.