aplikacja Matura google play app store

Ministerstwo zapowiada analizę przyczyn słabych wyników matury

Dział: dla maturzysty

Zapowiedź ministra edukacji o "amnestii maturalnej" musi być początkiem dogłębnej analizy stanu rzeczy - podkreślał wiceminister edukacji Sławomir Kłosowski.

Jak zaznacza, do podjęcia decyzji i wydania rozporządzenia o zaliczeniu matury tym, którzy (wg kryteriów) jej nie zdali, niezbędne są rozmowy z wieloma środowiskami. "Decyzji jeszcze nie ma. To pomysł jeszcze nie sprecyzowany, który będzie się precyzował w wyniku dyskusji i analizy" - mówi  wiceminister. Dodaje, że już poprosił departament prawny resortu edukacji o opinię na temat propozycji ministra Romana Giertycha.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych w poniedziałek podtrzymał swoje wcześniejsze wypowiedzi, według których każdy kto zda co najmniej cztery z pięciu egzaminów maturalnych (łącznie ustnych i pisemnych), i uzyska na maturze łącznie co najmniej 30 proc. punktów, zda maturę i otrzyma świadectwo dojrzałości.

 

"Według opinii departamentu prawnego MEN, możliwa jest taka jednorazowa decyzja ministerialna, jaką proponuje minister Giertych” - wyjaśnia Kłosowski. Jak mówi, decyzja - jeśli zostanie zapisana i sformułowana - nie powinna być "jednorazowym wydarzeniem nie dostrzegającym kontekstu. To musi być początek dogłębnej analizy tego co nastąpiło" -  zaznacza.

 

Wiceminister podkreśla, że gdyby była to "decyzja wyobcowana z tematu", to likwidowałaby tylko skutek, bez dochodzenia do tego, jak uniknąć takich przypadków w przyszłości. "Jeśli spowoduje to publiczną debatę środowisk mocno tkwiących w problemie i znających się na tym, wówczas będziemy mogli uznać, że jest to decyzja słuszna" - argumentuje.

 

Kłosowski uważa, że w debatę, która ma wyjaśnić przyczyny słabego wyniku maturalnego powinny włączyć się środowiska naukowe, nauczyciele, pracownicy kuratoriów i Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli oraz przedstawiciele komisji egzaminacyjnych.

 

"Musi powstać wszechstronny zespół, który będzie się zastanawiał nad przyczynami słabego wyniku maturalnego. Nadzór nad pracami tego zespołu powinien sprawować minister edukacji i odpowiednie departamenty ministerstwa" – podsumowuje wiceminister.

 

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/


Komentarze
Polityka Prywatności