aplikacja Matura google play app store

Konkurs Wiedzy o UJ

Tag: konkurs
Dział: dla maturzysty

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego pierwsza edycja, pomyślana jako akcja oświatowo-promocyjna, była wynikiem porozumienia podpisanego w 1995 roku pomiędzy Wszechnicą Jagiellońską i Fundacją dla UJ, a Podhalańskim Towarzystwem Przyjaciół UJ.

Główną nagrodą w Konkursie są indeksy najstarszej polskiej uczelni. Celem Konkursu jest przybliżenie młodzieży historii krakowskiej Alma Mater oraz historii oświaty polskiej i europejskiej a także roli, jaką spełnia polska nauka w rozwoju nauki europejskiej. Intencją organizatorów jest również stworzenie uczniom z małych miejscowości oraz spoza granic Polski możliwości poznania oferty studiów na UJ oraz zrównanie szans na zdobycie indeksu tym, którzy ze względu na miejsce zamieszkania mają utrudniony start na studia wyższe w Krakowie. W tym celu Fundacja współpracuje z Kuratoriami wszystkich województw i bezpłatnie dostarcza w formie elektronicznej (na płytach CD)część lektur konkursowych do wszystkich szkół objętych regulaminem – w chwili obecnej do 10 000 szkół w Polsce oraz placówek polonijnych za granicą.    Pierwszy Konkurs miał charakter regionalny i obejmował wyłącznie szkoły z regionu Podhalańskiego Związku Gmin. Z każdą kolejną edycją jego zasięg rozszerzał się, obejmując kolejno obszar dzisiejszych województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, a w roku 2003 również śląskiego. Stopniowo zwiększała się też liczba indeksów przyznawanych laureatom zgodnie z uchwałą Senatu UJ z 1996 roku: od jednego indeksu w 1996 roku do 49 w 2005 roku.

   Dzięki współpracy z Instytutem Historii UJ, a zwłaszcza z Katedrą Historii Oświaty i Kultury, poziom merytoryczny Konkursu jest bardzo wysoki. Młodzież biorąca udział w finale zaskakuje jurorów imponującą, szczegółową znajomością dziejów dawnych i najnowszych Uniwersytetu.
   W roku 2005/2006 Fundacja rozszerzyła Konkurs poza granice Polski i propagować będzie wiedzę o polskiej historii wśród młodzieży emigracyjnej. Nagrodą dla zwycięzców polonijnych będzie pobyt wakacyjny w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mamy tym samym nadzieję, że zachęcimy polską młodzież emigracyjną do studiowania w macierzystym kraju.    Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim jest jedyną tego rodzaju inicjatywą propagującą nie tylko wiedzę o Wszechnicy Krakowskiej i ofercie edukacyjnej UJ, ale również wiedzę o historii edukacji polskiej i europejskiej. Pozwala realizować marzenie o studiach wyższych osobom spoza dużych ośrodków miejskich, które nie mają warunków, możliwości lub odwagi, aby przystąpić do egzaminów wstępnych w Krakowie. Jednocześnie wychowuje dużą grupę młodzieży znającej, dzięki starannie dobranej lekturze konkursowej, znaczenie i siłę polskiej kultury i nauki. Finaliści Konkursu są dobrymi studentami, znającymi historię swojej uczelni a poprzez to historię swojego kraju.    Zapraszamy wszystkich zainteresowanych udziałem w Konkursie, zarówno uczestników, jak osoby zainteresowane pomocą w jego organizacji.

Fundacja dla UJ
ul. Karmelicka 34
31-131 Krakow
tel.: 048 12 632 38 30 wew. 13
e-mail: michal.rdzanek@fundacja.uj.pl

Ważne terminy:

od 3 października do 20 listopada można nadsyłać zgłoszenia do Konkursu (decyduje data dokonania rejestracji)
28 listopada 2006 roku - do tego czasu na stronie Fundacji pojawi się pełna lista uczestników zakwalifikowanych do eliminacji
6 grudnia 2006 roku - możliwość zgłaszania uwag dotyczących listy obecności
16 grudnia (sobota) 2006 roku* - pierwszy etap konkursu (eliminacje okręgowe)
22 marca (czwartek) 2007 roku* - dwudniowy finał konkursu
23 marca (piątek) 2007 roku* - uroczyste wręczenie indeksów

* UWAGA: Fundacja zastrzega sobie możliwość niewielkiej zmiany terminów eliminacji i finału ze względów organizacyjnych.

Źródło: fundacja.uj.pl


ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 10:00
Uniwersytet SWPS zaprasza na dzień z zarządzaniem
29 listopada 2024 (piątek), godz. 10:00
Dzień Otwarty Wydziału Zarządzania i Logistyki UTH
Polityka Prywatności