Program pomocy szkołom średnim
Od trzech lat, blisko 120 szkół średnich w Polsce kształci w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Wprowadzenie tych kierunków było podyktowane potrzebami rynkowymi. Program nauczania pozostawia jednak wiele do życzenia.
Zauważyli to pracownicy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, którzy wykorzystując potencjał uczelni wychodzą naprzeciw potrzebom szkół. Nawiązaliśmy kontakt ze wszystkimi ośrodkami w Polsce kształcącymi w tych zawodach – mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL – Stworzyliśmy ankietę mającą na celu zidentyfikowanie problemów, z którymi na co dzień borykają się nauczyciele, wysłaliśmy ją do szkół. Odzew jest bardzo duży, co utwierdza nas w przekonaniu, że nasze działania mają sens.
Na podstawie ankiety zauważono, że większość przedmiotów logistycznych jest dobrze dopasowana do wieku ucznia, a tematyka zajęć jest dla słuchaczy zrozumiała. Liczba tematów w programie pokrywa się zazwyczaj z ilością godzin lekcyjnych w ciągu roku szkolnego. Większość nauczycieli zwraca jednak uwagę na brak dostępu do literatury i środków dydaktycznych wymaganych do prowadzenia zajęć. Brakuje podręczników, filmów, folii, map, katalogów, odpowiedniego oprogramowania.
WSL przy współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania już przygotowała podręcznik „Podstawy Logistyki” przeznaczony do nauki przedmiotu o takiej samej nazwie. Podręcznik jest bardzo dobry, dzięki niemu mam ponad połowę pracy mniej przygotowując lekcje – mówi Paweł Andrzejczyk nauczyciel Zespołu Szkół nr 5 z Wałbrzycha – Byłoby idealnie gdyby był jeszcze podzielony na jednostki lekcyjne. Oby więcej takich podręczników. Cała inicjatywa Wyższej Szkoły Logistyki jest świetnym pomysłem. Program nauczania w zawodach technik logistyk i technik spedytor jest niedostosowany do możliwości dydaktycznych. Trzeba to zmienić.
W tym celu WSL organizuje seminarium dla nauczycieli – 23 lutego 2007r. w siedzibie uczelni. Po zaprezentowaniu pełnych wyników przeprowadzonych badań, będzie to okazja do zintegrowania całego środowiska i dyskusji nad rozwiązaniami usprawniającymi program nauczania logistycznego w szkołach średnich. Wnioski zostaną przedstawione Ministerstwu Edukacji Narodowej i Sportu.
Uczelnia zaangażuje się w napisanie cyklu podręczników do przedmiotów logistycznych. Na seminarium zostanie wybranych kilku stałych konsultantów – nauczycieli prowadzących specjalistyczne przedmioty w swoich szkołach, którzy będą służyć praktycznymi wskazówkami. WSL chce także udostępnić swoją literaturę logistyczną zainteresowanym nauczycielom, pomóc w ustaleniu „planów wynikowych” czyli podziału programu na jednostki lekcyjne, a także przeprowadzić przykładową lekcję szkoleniową. Efektem seminarium będzie też internetowe forum wymiany doświadczeń, które stanie się platformą kontaktową dla nauczycieli kształcących w tym zawodzie.
Kolejnym problemem, który chce rozwiązać WSL jest przygotowanie zawodowe nauczycieli. Edukowanie w zawodach technik logistyk i technik spedytor odbywa się od niedawna i osoby prowadzące, często zostały postawione przed koniecznością poprowadzenia takich zajęć bez solidnego przygotowania. Jeśli będzie taka potrzeba, WSL chętnie zorganizuje takim osobom odpowiednie studia podyplomowe.
Program pomocy szkołom średnim kształcącym w zawodach logistycznych nabiera rozpędu. Punktem kulminacyjnym będzie seminarium 23 lutego, na którym zostaną zdefiniowane wszystkie problemy, z którymi borykają się nauczyciele. Ze strony WSL został stworzony zespół, który już pracuje nad możliwościami pomocy szkołom. Wszystko wskazuje na to, że poznańska uczelnia i nauczyciele przedmiotów logistycznych ze szkół średnich w całym kraju wspólnie obrali jeden cel – rozwój!