aplikacja Matura google play app store

Napaść się wiedzą

Dział: dla maturzysty

O zaletach studiowania w Polsce i możliwościach, jakie otwierają się przed absolwentami rodzimych uczelni, mówią autorzy społecznej kampanii "Polska – Wypasiony klimat na studia". Akcja ma na celu zatrzymanie młodych, zdolnych licealistów i studentów, a w konsekwencji obiecujących absolwentów w kraju.

Wśród argumentów, które mają przekonać młodzież do nauki w Polsce, znalazła się bogata oferta stypendialna zarówno państwowych, jak i niepublicznych ośrodków akademickich i kariery młodych magistrów, prezentowane w serwisie www.wypasionestudia.pl. Serwis informacyjny kampanii obejmuje wszystkie szkoły wyższe w kraju. Koordynatorem akcji jest Jacek Powałka.

ZATRZYMAĆ ZDOLNYCH

"Doświadczenia pokazują, że duży odsetek młodych ludzi, którzy wyjeżdżają na studia zagranicę, nie wraca do kraju, ponieważ w ciągu 5 lat asymilują się ze społeczeństwem, w którym funkcjonują" - twierdzą organizatorzy akcji. Przyznają, że wyjazdy edukacyjne dostarczają studentom doświadczeń wysoko cenionych przez przyszłych pracodawców. Są jednak przekonani, że podobne kompetencje można zyskać, uczestnicząc w międzyuczelnianych wymianach studenckich.

Akcja promująca "modę na studia w Polsce" jest częścią projektu "Start w Karierę". Projekt ten poparły solidarnie uczelnie państwowe i niepubliczne szkoły wyższe. Wśród kilkunastu ośrodków, które próbują zatrzymać w Polsce swoich absolwentów znalazły się m.in. Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Łódzki.

Działania kampanii adresowane są zarówno do młodych ludzi, którzy kończą studia, jak i do tych, którzy rozważają wyjazd jeszcze przed ich rozpoczęciem.

Do licealistów i maturzystów kierowana jest akcja "Wypasiony klimat na studia". Porozumienie partnerskie w tej sprawie podpisały Państwowa Akademia Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz trzy niepubliczne ośrodki akademickie: Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University (WSB-NLU) w Nowym Sączu, Wyższa Szkoła Humanistyczna w Pułtusku i Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie. Szkoły te wspólnie opracowały założenia kampanii medialnej – prasowej, radiowej, telewizyjnej i billboardowej oraz kampanii prowadzonej w portalach młodzieżowych "e-puls", "dlaczego?" i "clubber.pl".

Powałka podkreśla, że oprócz uczelni partnerskich jest w Polsce wiele unikatowych ośrodków, które mają się czym pochwalić. Zapewnia, że akcja informacyjna ma charakter otwarty i w każdej chwili mogą dołączyć do niej kolejni partnerzy.

ARGUMENTÓW „ZA” NIE BRAKUJE

"Młodych ludzi trudno jest przekonać sloganami. Najważniejsze są konkrety – czyli to, czy będą w Polsce godnie zarabiać, czy mają szansę na sukces i karierę" – zaznacza Powałka. Dlatego kampania medialna stawia na konkrety. W pierwszej kolejności podkreśla coraz lepszy polski system stypendialny.

W ciągu ostatnich 12 lat w Polsce potroiła się liczba studentów. Z l miliona 400 tys. osób, zarejestrowanych podczas badań MENiS w 2003 roku na uczelniach niepaństwowych uczyło się ponad 420 tys. W systemie dziennym nauki pobierało 660 tys. osób, studentów wieczorowych i zaocznych było blisko 810 tys. Oznacza to, że około 70 proc. studentów płaci za naukę, w tym wielu studiujących w szkołach państwowych. Dzięki staraniom  Parlamentu Studentów RP i w ostatnich latach zrównano system świadczeń stypendialnych dla studentów – niezależnie od rodzaju uczelni i trybu studiowania.

"W kampanii promujemy systemy stypendialne oferowane w całej Polsce, na dowolnie wybranej uczelni. Wysyłając sms pod nr 7114 można otrzymać szczegółową informację o stypendiach w szkole, która nas interesuje" – wyjaśnia Powałka. Dodaje, że informacje na ten temat zbiera Fundacja Młodzież-Edukacja-Przyszłość, a dochód z akcji sms-owej powiększa pulę stypendiów. Sama kampania finansowana jest wyłącznie przez absolwentów zaangażowanych uczelni.

Drugim priorytetem kampanii jest pokazanie wyjątkowych ośrodków akademickich – także poza głównymi, największymi uczelniami. W takich placówkach nawiązuje się współpracę z gigantami rynkowymi, w niektórych można też zdobyć dyplomy renomowanych uczelni zagranicznych.

Trzeci argument to pokazanie tych, którym udało się osiągnąć sukces po studiach. W ramach kampanii wydano publikację z sylwetkami kilkudziesięciu absolwentów, którzy robią karierę w Polsce. Organizatorzy kampanii deklarują, że publikacja ta trafi do wszystkich szkół w Polsce.

KARIERA NIE ZNA GRANIC

"Inicjatywa kampanii społecznej pt. +Wypasiony klimat na studia+ zrodziła się podczas mojego pobytu we Francji. Doszedłem do wniosku, że to nie w porządku, że swoją wiedzę i talent wykorzystuję w obcym kraju. Nie pasowałem tam kulturowo, a przede wszystkim nie czułem, że moim działaniom przyświeca jakakolwiek misja" – wspomina Powałka, który po ukończeniu zarządzania i marketingu oraz zarządzania w mediach w WSB-NLU został doradcą prezesa zarządu France Telecom w Paryżu.

U progu kariery młody menedżer postanowił zrezygnować z intratnej posady i wrócić do kraju. O swoich doświadczeniach postanowił opowiedzieć na szerokim forum i podjąć próbę przekonania młodzieży, że zagranicą wcale nie jest "tak kolorowo, jak to malują media".

Jak tłumaczy Powałka, akcję promująca polskie szkoły wyższe poprzedziły badania wśród młodzieży. W nowatorski sposób – za pośrednictwem czatów internetowych i skype'a – wolontariusze akcji wyszukiwali licealistów, którzy deklarowali chęć wyjazdu. Następnie pytano młodych ludzi o powody, dla których chcą wyjechać, o docelowe ośrodki akademickie, a przede wszystkim o to, jakie argumenty przekonują ich do studiowania zagranicą.

"Na podstawie rozmów ze 180. licealistami stworzono listę priorytetów. Jak można było przewidzieć, licealistów interesuje przede wszystkim to, co mogą osiągnąć po wybranych studiach. Interesuje ich również atmosfera panująca na danej uczelni i osiągnięcia absolwentów" – podsumowuje badania koordynator akcji.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl/nauka/

Komentarze
Polityka Prywatności