Aż 70% nauczycieli uważa za wskazane korzystanie z dorobku Technologii Informacyjnej na egzaminie dojrzałości .
Forum Dydaktyków Matematyki i Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki mając na uwadze podnoszenie poziomu nauczania matematyki domaga się aby uczniom pozwolono na korzystanie z kalkulatorów graficznych na maturze z matematyki.
Forum Dydaktyków Matematyki i Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki przyjęło w dniu 28 lutego 2007 r. „Stanowisko w sprawie dopuszczenia Technologii Informacyjnej na egzamin maturalny z matematyki”.
Według stanowiska konieczne są zmiany. „Jesteśmy jeszcze daleko, w stosunku do innych krajów świata, Europy, w stosowaniu technologii informacyjnej w nauczaniu matematyki. Zmniejsza się ilość osób zdających maturę z matematyki, a same jej wyniki również nie nastrajają pozytywnie. Trzeba zdać sobie sprawę, że to władze oświatowe są odpowiedzialne za taki stan rzeczy, a działania zapobiegające temu stanowi rzeczy, trzeba podjąć teraz, a nie za kilka lat” – mówi prof. Henryk Kąkol, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki i czołowy autorytet w zakresie stosowania nowych technologii w nauczaniu matematyki.
Zarówno na Maturze Międzynarodowej jak na tradycyjnych egzaminach maturalnych m.in. Portugalii, Belgii, części Niemiec, Hiszpanii, czy w krajach skandynawskich, uczniowie mogą używać kalkulatorów graficznych; część zadań rozwiązują przy ich pomocy, a część przy pomocy własnych obliczeń. Od 2008 roku w Norwegii na maturze będzie można korzystać nawet z laptopa. W Polsce na egzaminie dojrzałości z matematyki dopuszczalny jest jedynie kalkulator prosty, czyli taki, który ma tylko podstawowe funkcje: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i pierwiastkowanie.
Nauczyciele matematyki wyraźnie podkreślają potrzebę wprowadzania nowej technologii informacyjnej; takich nowoczesnych pomocy naukowych jak komputery czy kalkulatory nowej generacji.
„Wprowadzenie Technologii Informacyjnej powinno wpłynąć korzystnie na zwiększenie się frekwencji na kierunkach technicznych, pomogłoby uczniom słabszym, a lepszych skierowało w stronę bardziej twórczego, abstrakcyjnego myślenia. Dysponując potencjałem intelektualnym oraz organizacyjnym, ponad 1000 osób, a także dużym doświadczeniem, Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki proponuje działania zmierzające w celu wprowadzenia TI. Na początek postulujemy zorganizowanie badań mogących pomóc w rozwiązaniu omawianego problemu.” – dodaje prof. Henryk Kąkol.
Proponowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki sposób przeprowadzania badań to:
1. Zapoznanie się na podstawie literatury, w jaki sposób w innych krajach świata są rozwiązywane te problemy (wiele krajów jest daleko przed nami w tym zakresie).
2. Opracowanie (praktycznie już istnieje) zbioru zadań, które można rozwiązywać (nie koniecznie trzeba) za pomocą kalkulatora graficznego.
3. Wybranie grupy nauczycieli matematyki, którzy już umieją posługiwać się kalkulatorem graficznym i przeprowadzenie szkoleń przygotowujących ich do przeprowadzenia eksperymentu.
4. Wyposażenie zakwalifikowanych do eksperymentu szkół w odpowiednie kalkulatory graficzne.
5. Prowadzenie przez nauczycieli z uczniami zajęć z zakresu wykorzystania kalkulatorów graficznych w rozwiązywaniu zadań (w oparciu o opracowany zbiór zadań).
6. Przeprowadzenie na koniec zajęć próbnego egzaminu maturalnego.
7. Poprawienie otrzymanych prac pisemnych i analiza otrzymanych wyników.
W Polsce problem jest dwojaki, brakuje zarówno programu nauczania, jak i egzaminów przygotowanych specjalnie do wykorzystywania kalkulatorów naukowych.
Przeprowadzone badania pozwoliłoby na jasne wykazanie zasadności wprowadzenia kalkulatorów graficznych do procesu nauczania. Następnym krokiem byłoby stworzenie odpowiednich programów nauczania matematyki z wykorzystaniem kalkulatorów graficznych. Pierwszy taki program dla gimnazjum udało się opracować i został zatwierdzony przez MEN.
Dopuszczenie Technologii Informacyjnej może wiązać się z wieloma trudnościami, warto jednak dodać, iż Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki deklaruje w tym zakresie współpracę z Centralną Komisją Egzaminacyjną.
Informacje dodatkowe:
Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki (SNM) powstało jako pierwsze ze stowarzyszeń nauczycielskich w Polsce, w listopadzie 1991 roku. W Zjeździe Założycielskim wzięło udział 200 nauczycieli szkół i uczelni z Polski oraz goście zagraniczni - członkowie podobnych stowarzyszeń w krajach Unii Europejskiej. Stowarzyszenie od początku istnienia podjęło prace szkoleniowe, których celem była stopniowa zmiana podejścia do nauczania matematyki – ukazywanie związków matematyki z realiami życia, uczenie oparte na aktywności własnej ucznia, indywidualizacja nauczania, wprowadzanie do nauczania nowych form technologii. Co roku w zimowej przerwie semestralnej odbywają się ogólnopolskie konferencje SNM. W ostatnich latach liczba osób biorąca w nich udział przekracza 500. Tematyka ich wiąże się z najnowszymi tendencjami w nauczaniu matematyki i reformą oświaty aktualnie realizowaną w Polsce.
Forum Dydaktyków Matematyki (FDM) jest nieformalną organizacją, powstałą w trakcie obrad XX Szkoły Dydaktyki Matematyki we wrześniu 2006 roku w siedzibie Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej. Główne cele FDM to integrowanie środowisk nauczycieli matematyki i matematyków, oraz wpisanie matematyki na listę dyscyplin naukowych jako jej integralnej części.
Przewodniczącym jest prof. Henryk Kąkol z Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Członkami zostali: prof. Ryszard Pawlak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Wacław Zawadowski z Akademi Podlaskiej. Sekretarzem został mianowany dr Tadeusz Ratusiński z Akademii Pedagogicznej w Krakowie.