Indeksy na najlepsze uczelnie ekonomiczne w Polsce, atrakcyjne nagrody rzeczowe dla uczniów i nauczycieli, rywalizacja kilkuset szkół średnich i kilkunastu tysięcy uczniów o tytuł laureata Olimpiady – rusza III edycja Olimpiady Przedsiębiorczości.
Po sukcesie dwóch pierwszych i bardzo wielu przychylnych komentarzach środowiska nauczycielskiego, dużej liczbie startujących uczniów (w I edycji brało udział ponad 14 300 uczniów ze 726 szkół, w drugiej zaś ponad 19 000 z ponad 930 szkół), mamy nadzieję, że kolejna edycja spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem uczniów oraz nauczycieli.
Olimpiada jest organizowana przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Akademie Ekonomiczne w Katowicach, Poznaniu oraz we Wrocławiu.
Inicjatywę wspierają między innymi: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski, MAXDATA, Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Konfederacja Pracodawców Polskich oraz Studenckie Kolo Naukowe Kapitału Intelektualnego Przedsiębiorstwa, działające przy Katedrze Zarządzania w Gospodarce SGH.
Na najlepszych uczniów i opiekunów, oprócz indeksów uczelni organizujących Olimpiadę, czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe – laptopy, palmtopy i aparaty cyfrowe. Dodatkowo w tegorocznej edycji atrakcyjne nagrody otrzymają również najlepsze szkoły.
Zakres tematyczny Olimpiady jest zgodny z zakresem programu nauczania przedsiębiorczości w szkołach ponadgimnazjalnych, poszerzony dodatkowo o zagadnienia związane ze zmienianym corocznie hasłem przewodnim.
Tegoroczne hasło przewodnie III edycji Olimpiady brzmi „Psychologia biznesu”. Poprzez wybór tego tematu Organizatorzy chcieli zainteresować uczniów problematyką zachowań ekonomicznych przedsiębiorców, konsumentów oraz inwestorów. Po edycjach, których tematami przewodnimi były etyka w działalności gospodarczej (kształtująca fundamenty postaw i pokazująca, jakimi zasadami powinni kierować się przedsiębiorcy) oraz tworzenie wartości przedsiębiorstwa (pokazujące, w jaki sposób przedsiębiorca może rozwijać swoje przedsiębiorstwo, stosując odpowiednie strategie i sposoby finansowania), Organizatorzy uznali, że w kolejnej edycji dobrym uzupełnieniem promowanego przez Olimpiadę profilu przedsiębiorcy, będzie uświadomienie uczestnikom, że o ostatecznym sukcesie w biznesie w dużym stopniu decydują również elementy miękkie – z pogranicza ekonomii, zarządzania i psychologii.
Tegoroczne hasło przewodnie – „Psychologia biznesu” będzie koncentrowało się przede wszystkim na: • działaniach menedżerskich, • zachowaniach konsumenckich, • decyzjach inwestorskich. W ramach psychologicznych aspektów działań menedżerskich zostaną poruszone m.in. zagadnienia funkcjonowania człowieka w organizacji, pracy grupowej i relacji w zespołach, wywierania wpływu na decyzje klientów, negocjacji, motywowania pracowników, komunikacji interpersonalnej, konfliktu w organizacji oraz podejmowania decyzji. W perspektywie zachowań konsumenckich największy nacisk zostanie położony na to, co poprzedza nabywanie przez konsumenta dóbr i usług, zachodzi w trakcie tego procesu i następuje po nim oraz w jaki sposób przedsiębiorcy mogą na te zachowania wpływać. Natomiast psychologia biznesu w decyzjach inwestorskich będzie koncentrowała się w największym stopniu na problematyce ryzyka.
Terminy Elektroniczna rejestracja szkół do udział w III edycji Olimpiady od 1 października do 5 listopada 2007 r. (formularz zgłoszeniowy i szczegóły na www.olimpiada.edu.pl).
Zawody • Eliminacje szkolne: 6 grudnia 2007 r. – w zgłoszonych szkołach; • Eliminacje okręgowe: 6 marca 2008 r. – w Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu oraz Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; • Eliminacje centralne: 3 kwietnia 2008 r. – w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.