aplikacja Matura google play app store

Inżynieria środowiska jako kierunek zamawiany na Politechnice Śląskiej

Głównym celem Projektu „Ekofachowcy ze Śląska” jest zwiększenie liczby absolwentów kierunku „Inżynieria Środowiska” na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Śląskiej z jednoczesnym zapewnieniem najwyższej jakości kształcenia i uatrakcyjnieniem sposobu studiowania, połączone z konkretnymi działaniami poprawiającymi umiejętności i sprawność absolwenta na wymagającym rynku pracy.

Projekt „Ekofachowcy ze Śląska” jest projektem realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV: „Szkolnictwo wyższe i nauka”, Działanie 4.1: „Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”, Poddziałanie 4.1.2: „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”.

Grupą docelową w tym Projekcie są studenci kierunku „Inżynieria Środowiska” na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej rozpoczynający studia stacjonarne 1-go stopnia w roku akademickim 2010/2011. Projekt obejmuje lata 2010-2014 i posiada budżet sięgający 7 mln złotych.

Projekt realizowany będzie poprzez różne działania obejmujące m.in.:
- Utworzenie systemu stypendialnego - stypendia dla najlepszych studentów przez 9 miesięcy w roku do kwoty 1000zł,
- Kursy wyrównawcze z biologii i chemii mające na celu wyrównanie szans na wstępnym etapie kształcenia,

- Wdrożenie nowych i zmienionych programów nauczania obejmujących laboratoria kierunkowe, kursy zawodowe zakończone certyfikatami, specjalistyczne kursy językowe, specjalistyczne szkolenia i warsztaty
- Wprowadzenie zajęć rozwijających zaradność absolwentów podczas poruszania się po rynku pracy oraz pogłębiających przedsiębiorczość
- Organizacja obozów naukowych, zarówno krajowych jak i zagranicznych uatrakcyjniających proces kształcenia i integrację środowiska.
- Utworzenie funduszy badawczych rozwijających indywidualne ambicje naukowe wybranych studentów.

- Wakacyjne, dofinansowywane kursy językowe krajowe i zagraniczne.
- Wykłady tzw. gościnne zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów z dziedziny „Inżynieria Środowiska”
- Organizacja staży zawodowych w zakładach i instytucjach z dziedzin powiązanych z kierunkiem.
Schowek02.jpg
Projekt realizowany jest przez Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki dla którego najlepszym potwierdzeniem kompetencji do prowadzenia tego projektu jest uzyskanie akredytacji kierunku „Inżynieria Środowiska” z oceną wyróżniającą, potwierdzoną Uchwałą Państwowej Komisji Akredytacyjnej nr 67/2010 z dnia 11/02/2010.

Nadmienić należy, że jest to pierwszy przypadek w Polsce tak wysokiej oceny tego kierunku studiowania. Wg zapisu wyżej wspomnianej Uchwały: „Zajęcia na kierunku „Inżynieria Środowiska" prowadzi 69 nauczycieli akademickich (w tym 7 profesorów i 6 doktorów habilitowanych), będących pracownikami Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków, Instytutu Techniki Cieplnej oraz 5 katedr specjalistycznych - Ogrzewnictwa, Wentylacji i Techniki Odpylania, Ochrony Powietrza, Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów. Również nauczyciele akademiccy ze stopniem naukowym doktora legitymują się uznanym dorobkiem naukowym. Zajęcia dydaktyczne na Wydziale prowadziło też 11 profesorów zagranicznych. Kadra kierunku posiada uznanie w kraju i za granicą, o czym świadczy liczba ponad 600 publikacji, w tym 36 monografii i rozdziałów w monografiach, a także 69 pozycji, które w ostatnich 4 latach zostały umieszczone w najbardziej renomowanych czasopismach o zasięgu światowym, znajdujących się na tzw. liście filadelfijskiej. Łącznie w tym okresie w języku angielskim opublikowano 104 prace.”

Dalej cytując Uchwałę: „Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki dysponuje wprawdzie rozproszoną, ale bardzo dobrą bazą dydaktyczną i laboratoryjną. Posiada 4 hale technologiczne (o powierzchni ok. 1.500 m2 ) i 129 pomieszczeń laboratoryjnych (o powierzchni 6.275 m2). Laboratoria posiadają bogate wyposażenie dydaktyczne i badawcze, w części unikatowe, umożliwiające prowadzenie zajęć laboratoryjnych z wielu przedmiotów. Jest ono systematycznie unowocześniane. Pracownicy związani z ocenianym kierunkiem uzyskują granty krajowe i europejskie oraz dotacje celowe, co przyczynia się do wzbogacenia bazy badawczo-dydaktycznej. Tylko w roku 2008 wydano na ten cel ok. 1.400 tys. zł.”

Te wycinkowo podane fakty i opinia wyrażona Uchwałą PKA stanowią najlepszą i niepodważalną gwarancję realizacji celów projektu „Ekofachowcy ze Śląska”.

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 10:00
Uniwersytet SWPS zaprasza na dzień z zarządzaniem
29 listopada 2024 (piątek), godz. 10:00
Dzień Otwarty Wydziału Zarządzania i Logistyki UTH
Polityka Prywatności