aplikacja Matura google play app store

Studniówkowe zwyczaje

Dział: dla maturzysty

Czerwona bielizna założona na studniówkę ma stać się swoistym amuletem na maturze. Od wielu lat dziewczęta (a obecnie nierzadko i chłopcy) na studniówkę ubierają czerwone majtki, by użyć ich ponownie na egzaminie maturalnym.

Według symboliki kolorów czerwień najsilniej stymuluje ludzką psychikę, jest barwą życia, władzy i uczuć. Czerwień symbolizuje silną osobowość, dodaje pewności siebie, wzmacnia wolę i odwagę, pomaga pokonać trudności.

Przesąd mówi, że na studniówkę czerwone majteczki powinny być założone na lewą stronę. Siła amuletu wzmaga się, jeśli nieprane odczekają do matury, a na egzaminy włoży się je ponownie już prawidłowo, na prawą stronę.

Zwyczaj trochę niehigieniczny, więc od kilku lat płeć nadobna zastępuje majteczki czerwoną podwiązką.

Bielizna powinna być też elegancka, bo o ile czerwona bielizna dziewczętom ma przynieść szczęście bezpośrednio, chłopcom większe szczęście przynosi ta podejrzana u koleżanek. Trzeba więc się liczyć, że dołożą starań i znajdą sposób, by na nią zerknąć lub pod groźbą oblania matury desperacko poproszą o pokazanie.

Buty
Buciki, w których idzie się na bal należy pastować tylko w jednym kierunku. Nawet w przypadku, gdy są bardzo niewygodne, nie można ich zdejmować, choćby studniówka trwała do samego rana.

Garnitur
Do męskich przesądów studniówkowo-maturalnych należy wiara, że udany pierwszy dorosły bal poprzez (komunijnego nie licząc nierzadko pierwszy w życiu) garnitur przeniesie moc powodzenia na pierwszy dorosły egzamin. Maturzyści do egzaminów przystępują w garniturach noszonych na studniówce.

Giewont - czyli wspinaczka na szczyt
Wdrapanie się na Giewont ze względu na lokalizację jest przesądem mniej znanym. Wejście na szczyt symbolizuje osiągnięcie szczytu własnych możliwości, tak potrzebne przy egzamin ie dojrzałości. Zapewne dałoby się zastąpić lokalnym wzniesieniem, lub wejściem na ostatnie piętro najwyższego wieżowca.

Nitka na nadgarstku
Czerwona nitka przed studniówką zawiązana przez bliską osobę na lewym nadgarstku gwarantuje ochronę dobrych mocy. Jeśli nie zerwie się do egzaminów, to matura zdana.
Red String ma zapewnić powodzenie i zdrowie a jako narzędzie ochrony używana jest od wieków. Była symbolem sekty kabalistów, w ostatnich latach nabrała innego znaczenia, stając się znakiem rozpoznawczym ruchu "pro-ana".

Polonez
Tradycyjnie tańcem rozpoczynającym bal studniówkowy jest polonez (klasyczny Ogińskiego lub współczesny Kilara). Tańczą go maturzyści z zaproszonymi osobami towarzyszącymi.
Zazwyczaj ów galowy taniec poprzedzają wcześniejsze wielogodzinne, nużące próby. Nie brak tu jednak miejsca na własną inwencję i pomysłowość. By uniknąć schematu młodzież chętnie wprowadza własne elementy.

Dekoracyjnym, acz nieco ryzykownym dodatkiem są niesione podczas tańca zapalone świece. Równie ciekawie prezentują się żywe czerwone lub białe róże, białe koronkowe chusteczki, a nawet balony, przy czym o ile studniówka jest wspólna dla kilku klas, każda z nich dla odróżnienia wybiera swój kolor.
Niepisana tradycja głosi, że dla pozytywnych wyników matury nie bacząc na elegancję tańca należy "zmylić nogę".

Skoki wokół pomnika
W czasie studniówek po balu abiturienci obskakują na jednej nodze postument znanego pomnika, (w Krakowie jest to pomnik Mickiewicza) wierząc, że liczba okrążeń równa będzie ocenom z ich matury.

Włosy
Tak jak siła Samsona, tak i siła maturzysty tkwi we włosach. W nich zawiera się mądrość i inteligencja, skutkiem obcięcia włosów może być "ścięcie" na egzaminie. W tym przesądzie są dwie szkoły. Pierwsza, bardziej ortodoksyjna, mówi, że włosów nie należy obcinać przez całą klasę maturalną, druga, bardziej liberalna, że tylko od studniówki do dnia ostatniego egzaminu.


Źródło: www.studniowka.swieta.biz

ostatnia zmiana: 2010-10-27
Komentarze
Polityka Prywatności