Duża część procesu uczenia ma miejsce na lekcji. Uważnie słuchaj tego, co mówi nauczyciel, ale nie oczekuj od siebie, że wszystko od razu zapamiętasz. Notuj wszystko, co uznasz za istotne, a w domu powtórz i pogłęb zdobytą na lekcji wiedzę.
Przygotowując notatki, wykorzystaj metody wzrokowe:
dużymi lub podkreślonymi nagłówkami oddzielaj od siebie kolejne partie materiału;
rysuj schematy, które obrazują dane zagadnienia;
najważniejsze informacje i definicje pisz na kolorowo.
Niektóre przedmioty wymagają systematyczności. Dotyczy to w szczególności matematyki, fizyki i chemii. Nie pozwól sobie w tych przedmiotach na żadne zaległości. Nawet jeśli ich nie lubisz, bądź na bieżąco z materiałem. Zaległości nie tylko sprawią, że będziesz mieć kłopoty w szkole. Próba ich nadrobienia pochłonie tyle twojego czasu, że nie będziesz mieć już siły na naukę czegoś, co naprawdę cię interesuje.
Praca w grupie może przynieść wiele korzyści zarówno tobie, jak i twoim kolegom. Każdy ma taki przedmiot, z którego jest dobry. Jeśli będzie potrafił podzielić się tą wiedzą z kolegami, na pewno pomoże im zrozumieć materiał. W zamian otrzyma pomoc w czymś, co dla niego stanowi największy problem. Co więcej, badania wykazują, że najwięcej uczymy się nauczając kogoś innego. Praca w grupie jest więc nie tylko korzystna, jest również najbardziej skuteczna ze wszystkich form nauki.
Najlepszym sposobem na wyrobienie w sobie zdolności humanistycznych jest praktyka. Czytaj dużo książek. Dzięki nim bez najmniejszego wysiłku poznasz duży zasób słownictwa i nauczysz się stylu, który będziesz mógł wykorzystać pisząc własne wypracowania. Nie spodziewaj się od razu piorunujących efektów. Nawet „lekkie pióro” wymaga wielu godzin praktyki.