Prawie 40 proc. maturzystów jest niezadowolonych ze swojego wyniku próbnego egzaminu z matematyki – tak wynika z sondy badającej zadowolenie maturzystów z listopadowej próby. Czy niskie rezultaty zadziałają mobilizująco?
Próbna matura z matematyki, która odbyła się 3 listopada 2010 r., wypadła – delikatnie mówiąc - średnio. Wyniki egzaminu nie zadowoliły chyba nikogo: ani maturzystów, ani MEN, ani CKE. Sami maturzyści przyznają: spodziewaliśmy się wyższych wyników.
Z przeprowadzonej sondy wynika, że większość maturzystów (38,6 proc.) wynikami matury z próbnej matematyki jest negatywnie zaskoczona.
Nic dziwnego, kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła
oficjalne, ogólnopolskie wyniki próbnej matury z matematyki okazało się,
że oblało ją aż 36 proc. uczniów w kraju. To niechlubny rekord – rok temu nie zaliczyło 24 proc., a w maju – 13 proc.
Maturzyści zdają sobie sprawę z tego, że ich osiągnięcia nie powalają
na kolana. Z czego może wynikać tak duży odsetek maturzystów
zawiedzionych wynikami próbnej matury?
Zaskoczył ich poziom stawianych przed nimi wymagań. Mirosław Sawicki, wicedyrektor CKE i były minister edukacji tłumaczy: -
Zaczęliśmy wprowadzanie matematyki na maturę od pokazania, że nie jest
to takie trudne. Efektem jest to, że uczniowie pomyśleli, iż może nie
trzeba się przykładać.
Co ciekawe, w ubiegłym roku proporcje maturzystów zadowolonych i niezadowolonych z wyników matury próbnej układały się zupełnie inaczej: wówczas 33,3 proc. maturzystów twierdziło, że wyniki ich zaskoczyły, ale w pozytywnym znaczeniu, a tylko 26,5 proc. maturzystów było zawiedzionych swoimi rezultatami.
W tym roku co trzeci maturzysta (35,2 proc.) w ogóle nie jest zaskoczony wynikiem próbnej matury. Pozostaje postawić pytanie: czy ci, którzy nie są zaskoczeni z góry zakładali, że ich wynik będzie słaby, bo „to tylko próba”, czy na prawdziwej maturze niskie wyniki będą dla nich wystarczające… Jak sądzicie: czy niskie wyniki próbnej matury zmobilizują do nauki?
Źródło: perspektywy.pl