aplikacja Matura google play app store

Maturalne wspomagacze nauki

Dział: dla maturzysty

Każdy człowiek jako jednostka posiada inny stopień możliwości przyswajania wiedzy. W jednym przypadku będzie to szybszy proces nauki, w drugim nieco wolniejszy i trudniejszy. Choć w jednym jak i w drugim przypadku można wspomóc się odpowiednim trybem życia.

Niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich składników żywieniowych oraz zapewnienie ciału komfortowych warunków funkcjonowania. Spełniając określone zasady: ułożeniu odpowiedniej diety oraz usprawnieniu kondycji poprzez ćwiczenia fizyczne można znacznie polepszyć wyniki nauki.

Każdy sportowiec, dzięki stosowaniu się do określonych zasad dietetycznych oraz fizycznych osiąga coraz lepsze wyniki w swojej dziedzinie. Istnieje wiele wspomagaczy, które można podzielić na żywieniowe (dietetyczne) - leki, napoje energetyczne, warzywa, słodycze; fizyczne - ćwiczenia ruchowe, muzyka, sen.

Działania wspomagaczy mają na celu ułatwić maturzyście naukę do egzaminu maturalnego. Odpowiednie podejście gwarantuje, że matura i pojęcia tj. prezentacje maturalne, czy konspekty nie będą wzbudzać paniki i strachu wśród uczniów. Bez względu na jaki wspomagacz się decyduje uczeń, to winien pamiętać o motywacji oraz systematyczności w nauce.

1. Suplementy diety:

Wspomagacze energetyczne - Napoje energetyczne (Red Bull, Burn, Tiger...) - Dzięki zawartości kofeiny, tauryny, żeń-szenia, guarany oraz witamin B6 i B12 napoje te dają możliwość efektywniejszego przyswajania wiedzy. Eliminują problemy z koncentracją, zmęczeniem oraz sennością. Niestety napoje energetyczne mają także swoje negatywne cechy: spożywanie ich w nadmiernej ilości może prowadzić do zupełnie odwrotnych efektów niż pożądanych tzn. osłabienia, senności, a nawet bólu zębów. Dlatego należy zachować szczególną uwagę przy dawkowaniu tego rodzaju napojów i nie przesadzić z ilością spożywania.

Leki - Istnieje bardzo szeroki asortyment leków na szybką naukę (PLUSSSZ ACTIVE, MagLek, Novita). Wspomagacze w postaci leków posiadają magnez połączony wraz z witaminą B6, co pozwala uzupełnić poziom magnezu i podnieść sprawność umysłową, zniwelować zaburzenia krążenia obwodowego, osłabienie oraz brak koncentracji. Zazwyczaj tego typu leki stosuje się maksymalnie w ilości 2 tabletek na dobę. Jednak przed zastosowaniem należy szczegółowo zapoznać się z ulotką informującą o sposobie dawkowania leku.

Słodycze - Energię podczas nauki dobrze jest uzupełnić czymś wzmacniającym np. czekoladą. Kostka czekolady poprzez swoją wartość odżywczą potrafi dostarczyć organizmowi sporą dawkę energii. Czekolada posiada węglowodany proste, po spożyciu czekolady w mózgu rośnie poziom neuroprzekaźników serotoniny i endorfiny. Endorfiny poprawiają nastrój co znacznie ułatwia proces nauki. Poza tym czekolada bogata jest w magnez, którego braki trzeba uzupełniać.

Warzywa i Owoce - Niezwykle ważne jest urozmaicenie posiłków w warzywa i owoce, które zawierają niezbędne dla organizmu człowieka witaminy. Codzienna dieta żywnościowa posiada ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, które jest bardzo ważne w procesie przyswajania wiedzy. Posiłki powinny zawierać warzywa zielone, które posiadają najwięcej witamin oraz błonnika np. sałaty, brokuły, kalafiory oraz kapusty.

Z owoców zaleca się truskawki, cytryny, kiwi, pomarańcze, grejpfruty, które zapewniają codzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Wszystko dawkować należy z umiarem, gdyż zbyt duża ilość witamin może być szkodliwa dla organizmu człowieka.

2. Fizyczne:

Ćwiczenia ruchowe - To kolejny element, który dostarcza organizmowi endorfiny oraz dotlenia mózg. Ćwiczenia powodują oczyszczanie organizmu ze szkodliwych enzymów i utrzymują kondycję fizyczną oraz psychiczną w dobrym stanie. Dzienna dawka kilku przysiadów, brzuszków oraz innych ćwiczeń rozciągających uwolni nas od zaburzeń tj. bólu kręgosłupa, osłabienia etc.

Sen - Proces myślowy jest czasami bardziej wyczerpujący niż codzienne obowiązki tj. sprzątanie, robienie zakupów. Dlatego organizm człowieka musi być na to przygotowany i wypoczęty. Sen człowieka w wieku ok. 17-30 lat powinien trwać 8-10 godzin.

Muzyka - U wielu osób, to idealny środek na rozluźnienie i przyjemną naukę. Ulubiona muzyka puszczona cicho pozwala zrelaksować się i skupić się na nauce. (esciaga.net)

ostatnia zmiana: 2011-01-04
Komentarze
Polityka Prywatności