Na przekór schematowi
Dobry sposób myślenia wyznacza ścieżkę do osiągnięcia celu. Myślenie ekonomiczne, czyli zmaksymalizowanie zysku, przy minimalnych stratach zagwarantuje Ci szereg sukcesów.
Twój mózg to Twój sprzymierzeniec, z którym nie rozstajesz się nawet podczas snu. Czy wiesz, że składa się on ze 100 miliardów neuronów? Każdy z nich dzięki waszej współpracy jest w stanie stworzyć nawet do 10 tysięcy połączeń z innymi komórkami nerwowymi.
Im ściślejsze połączenie tym mózg przekazuje nawet do 40 razy szybciej informacje. W efekcie, wykonywanie czynności jest łatwiejsze i satysfakcja gwarantowana.
Dzięki temu, masz więcej czasu na rozrywkę i leżenie do góry brzuchem. Skoro proces tworzenia nowych neuronów towarzyszy przez całe życie, a narząd nie używany zanika to… Rozwijaj swój dobytek, bo warto!
Zgodzisz się, że ludzi możemy podzielić pod względem wielu kategorii. Jak to jest z „myśleniem”? Imponuje Ci X lub Y (twoi znajomi), którzy łatwo przyswajają wiedzę, są kreatywni i szybko wpadają na rozwiązania napotkanych problemów? Jeśli tak, to czytaj dalej i nie bądź jak bezwładne jajko, które można kulać w każdą ze stron.
W jak WERTYKALNE
Myślenie wertykalne inaczej nazywane myśleniem jednotorowym. Czym jest? Przede wszystkim jest łatwe i wygodne, bo znane… lecz czy jest skuteczne i przynosi korzyść? Otóż niekoniecznie. Jest ślepym akceptowaniem rozwiązania, które poznaliśmy we wcześniejszej, podobnej sytuacji.
Kiedy poznamy jakiś schemat zachowania to nie zastanawiamy się, czy jest on najlepszym z możliwych rozwiązań. Na przykład, skoro nasz wzrok jest ograniczony elipsą, a nie prostokątem, to dlaczego wszyscy mamy prostokątne telewizory? Kto wie, może trwa już produkcja eliptycznych ekranów… Podobny przykład występuje w szkole.
Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do robienia notatek w sposób linearny, czyli pisaniem linijka za linijką. Lepszym rozwiązaniem jest robienie map myśli i pisanie słów kluczowych. Większość z nas jest wzrokowcami , zatem podczas robienia kolorowych notatek prowokujemy umysł do kojarzenia faktów, co przyspiesza proces zapamiętywania.
L jak LATERALNE
Przeciwieństwem jest myślenie lateralne (dwutorowe). Według Edwarda de Bono, czyli twórcy - najważniejsze jest poczucie humoru i nowe spojrzenie na rozstrzygnięcie zagadki. Jesteś wolny, zatem nie zwracaj uwagi na stereotypy i pozbądź się nawyków.
Nowy Rok, nowe postanowienia… a Ty już dzisiaj zacznij robić mapy myśli w ramach powtórek do matury (inspirujące Mind Map znajdziesz w Internecie). Im więcej pomysłów, tym szybszy sukces. Wesołe skojarzenia i dużo dobrej zabawy ułatwią ci doskonalenie umysłu. Niech nauka stanie się przyjemnością!
Wniosek jest prosty. Myślenie lateralne przyniesie dużo korzyści i wiele uśmiechu. Ucz się przez zabawę. Pozwól sobie na odrobinę szaleństwa i bądź kreatywny!
Źródło: www.akademiapwn.pl
ostatnia zmiana: 2011-01-26