aplikacja Matura google play app store

W objęciach Morfeusza... czyli na co sen maturzyście?

Dział: dla maturzysty

Wielu ludzi uważa go za stratę czasu. Wiemy natomiast, że do prawidłowego funkcjonowania człowiek potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Tak! Mowa o śnie. Wrogiem wydajnej pracy jest jego brak, co więcej odgrywa on kluczową rolę w procesie uczenia się.

TIK-TAK

Tak tyka twój osobisty zegar-zegar biologiczny. Wskazówka: Ustal godziny snu i trzymaj się tego planu. Ważne, żebyś zasypiał i wstawał o tej samej porze każdego dnia. Doda ci to energii i poczujesz się bardziej wypoczęty. Jeśli zachowasz rytm to będziesz potrzebował mniej niż 8 godzin spania.
 
DRZEMKA

Po kilku godzinach na zajęciach wracasz do domu i jesteś zmęczony? Drzemka jest bardzo korzystna dla organizmu. Krótki sen podwyższy twoją efektywność w ciągu drugiej połowy dnia. Poświęć 20-30 minut, żeby złapać wigoru na kolejne kilka godzin.

ORGANIZACJA

Zorganizuj wygodne miejsce, żeby oddać się w objęcia Morfeusza. Cisza i ciemność pozwolą ci na odprężenie. Sen jest po to, żeby zrobić porządek w mózgu. Jeśli nie wysypiasz się to jesteś przygnębiony, prawda? To jest mechanizm obronny. Pozwól na rekonstrukcję umysłu, bo inaczej on odmówi współpracy z tobą.

SEN TO SZEREG ETAPÓW

Podczas sześciogodzinnego snu człowiek przechodzi 4-5 pełnych cykli. Jeden cykl trwa od 90-110 minut, natomiast pamiętaj, że może on ulec zmianie pod wpływem:
  • picia dużej ilości alkoholu,
  • uprawiania sportu,
  • zakłóceń snu,
  • zmian w diecie,
  • przyjmowania lekarstw.
Faza 1: Jest to pierwsze 5-10 minut. Wówczas aktywność mózgu spada, a mięśnie odprężają się. Zaczynamy zasypiać. Jest to sen lekki, inaczej mówiąc płytki.

Faza 2: Sen coraz głębszy. Mózg przechodzi na fale theta, mięśnie rozluźniają się coraz bardziej. Ta faza trwa około 20 minut. Będąc obudzonym w tym momencie stwierdzisz, że wcale nie spałeś.

Faza 3 i 4: Sen w tej fazie jest najmocniejszy. Ciało odpoczywa. W tej fazie dominują fale DELTA. Serce bije wolniej, masz regularny oddech. Twój organizm regeneruje się. Osoba obudzona podczas tej fazy będzie rozkojarzona i niespokojna.

Podczas snu mózg przechodzi teraz od 4-1 fazy (odwrotnie niż przy zasypianiu) i wchodzi w fazę REM.

Faza 5: to faza REM. Tutaj śnimy wszystkie sny. Faza REM pozwala na uaktywnienie neuronów, zatem marzenia senne są powtórką materiału wyuczonego w ciągu dnia. Jeśli niedostatecznie długo śpimy to utrudniamy proces przepływu danych do pamięci długoterminowej.

REM [ang. Rapid Eye Movements - szybkie ruchy oczu]. Nazwa pochodzi od faktu, że w tym czasie poruszamy szybko gałkami ocznymi w różne strony.

Zdrowy i dobry sen wspomaga pamięć i umożliwia nabywanie nowej wiedzy, dlatego też musi mu towarzyszyć odpowiednia jego ilość  w komfortowych warunkach. Pamiętaj, że nauka przed zaśnięciem przyspieszy proces zapamiętywania, dlatego przed zmrużeniem oka rób sobie powtórki!

Źródło: akademiapwn.pl

ostatnia zmiana: 2011-01-28
Komentarze
Polityka Prywatności