aplikacja Matura google play app store

Czytaj szybciej

Dział: dla maturzysty

Skuteczność naszego uczenia się zależy także od tempa czytania. Średnia szybkość czytania większości Polaków wynosi 200-250 słów na minutę (rekord to 7000 słów / min.). Naukę czytania, w naszym systemie szkolnictwa, dziecko kończy na etapie czytania głośnego. Nie uczy się dzieci cichego i szybkiego czytania. Czytając w normalnym tempie zapamiętujemy 30% przeczytanego tekstu.

Przy bardzo szybkim czytaniu ilość zapamiętanych wiadomości wzrasta do 90%. Lepiej jest przeczytać tekst 2 razy w szybkim tempie niż 1 raz ze zrozumieniem. Taki sposób postępowania sprawia, że powtarzając pewne elementy już przeczytane wychwytujemy to, czego jeszcze nie wiemy.

Tempo naszego czytania ograniczane jest przez tzw. opóźniacze czyli: skoki oczu, regresje i wokalizacje. Skoki oczu są czynnością , której sobie nie uświadamiamy, niezależną od naszej woli. Stosując odpowiednie ćwiczenia możemy jednak przyzwyczaić oczy do miarowego, płynnego ruchu.

Regresje to świadome powroty do już przeczytanego wyrazy, zdania, które znacznie hamują czytanie, ale nie powodują lepszego zrozumienia treści. Wokalizacja jest nawykiem polegającym na cichym wymawianiu przeczytanych słów, mruczeniu czy poruszaniu ustami w czasie czytania. Podobnie jak regresje zwalnia tempo czytania.

Aby zwiększyć tempo czytania należy wyeliminować opóźniacze i systematycznie wykonywać określone ćwiczenia 15 min. dziennie. Po 3 miesiącach ćwiczeń tempo czytania wzrasta dwukrotnie. Jednak, aby je utrzymać na tym samym poziomie, należy nadal czytać wyuczonym sposobem, gdyż inaczej powraca do stanu wyjściowego. Wzrost tempa czytania następuje skokowo. Mogą też zdarzać się momenty spowolnienia, ale są one spowodowane koniecznością przyzwyczajenia się do nowego sposobu postępowania.

Codzienne 15 minutowe ćwiczenia składają się z następujących elementów:
  • kartkowanie - 1 min,
  • gimnastyka oczu - 1 min,
  • ćwiczenia indywidualne np. na poszerzanie pola widzenia, zaburzania wewnętrznego narratora ( wokalizacji ), ćwiczenia koncentracji - 7 min,
  • szybkie czytanie - 7 min.

Kartkowanie polega na przerzucaniu kolejnych kartek książki z jednoczesnym zatrzymywaniem wzroku na środku strony na 1 sekundę, w czasie której staramy się przeczytać 1, a później coraz więcej wyrazów. Stopniowo skracamy też czas ekspozycji. (1 minuta kartkowania wystarcza na 1 godzinę szybkiego czytania.)

Początkowo każde nowo wprowadzane ćwiczenie może powodować brak zrozumienia i zapamiętania treści. Umiejętności te pojawiają się stopniowo, w zależności od tempa opanowania i automatyzacji danego ćwiczenia. Do nauki szybkiego czytania używamy wskaźnika ( ołówek, długopis itp.). Najpierw przesuwamy wskaźnikiem wzdłuż czytanego wersu.

Stopniowo pokazujemy określone punkty w wersie, a potem na stronie. Wskaźnik pokazuje miejsca, na których ma się zatrzymać wzrok. Zmusza nas do całościowego czytania jednego, a później całych grup wyrazów. Każdy kolejny sposób czytania ze wskaźnikiem ćwiczymy tak długo, aż czytamy szybciej niż wskazuje wskaźnik.

Ćwiczenia stosowane konsekwentnie gwarantują szybsze i skuteczniejsze uczenie się, osiąganie lepszych wyników oraz wzrost własnej samooceny.

Źródło: oeiizk.edu.pl

ostatnia zmiana: 2011-02-07
Komentarze
Polityka Prywatności