aplikacja Matura google play app store

Fizyka i astronomia, brzmi groźnie?

Dział: dla maturzysty

Zdajesz maturę z fizyki? To nie lada wyzwanie! Ale na pewno dasz radę, gdy dowiesz się, jak wystrzegać się błędów i na co w szczególny sposób zwracać uwagę.

Co możesz zrobić teraz? Stwórz plan przygotowań. Postaraj się o systematyczne powtórki. Ćwicz arkusze z poprzednich lat, koniecznie porównując Twoje odpowiedzi z tymi z klucza. Im więcej różnorodnych zadań przećwiczysz, tym łatwiej będzie Ci szło na maturze.

Przechytrz maturę. Często w sytuacjach stresowych popełniamy bardzo banalne błędy. Pamiętaj, aby rozważnie analizować polecenia do zadań – niejeden uczeń zaliczył gafę ponieważ zbyt pobieżnie „przemknął” przez polecenie. Zwracaj uwagę na to czego oczekuje się od Ciebie w zadaniu i wykonuj je metodą krok po kroku, a na pewno się nie pogubisz.     

Zapisuj wszystkie obliczenia. Pamiętaj na maturze dostajesz punkty nie tylko za dobry wynik ale przede wszystkim za wybór metody i obliczenia, którego do niego prowadzą.

Korzystaj z tablic wzorów – przed maturą zapoznaj się z tablicą wzorów i nie ucz się na pamięć tych, które są w niej zawarte. Zwróć za to uwagę na wzory, których tam nie ma i nie daj się zaskoczyć!

Uwaga na jednostki. Sprawdzaj czy podając wynik uwzględniasz jego jednostkę. Za brak lub wpisanie błędnej jednostki w wyniku stracisz cenne punkty!

Pracuj na wzorach. Szczególnie, gdy zadanie wymaga od Ciebie ich przekształcania. Liczby podstawiaj do „docelowego” wzoru - dzięki temu nie popełnisz głupich błędów.

Uważaj na dziwne wyniki. Często, gdy w wyniku wychodzi Ci „kosmiczna liczba” oznacza to, że do obliczeń lub wzorów mógł wkraść się błąd. Polecam także sprawdzić raz jeszcze wszystkie wyniki przed oddaniem arkusza – można w ten sposób wychwycić wcześniej nierejestrowane błędy.  

Dokładności nigdy za wiele. Przedmioty ściśle wymagają od nas wykonywania zadań z dokładnością i logiką. Choć stres robi swoje pamiętaj, że to Ty rządzisz na swoim arkuszu!

Źródło: akademiapwn.pl


ostatnia zmiana: 2011-03-02
Komentarze
Polityka Prywatności