aplikacja Matura google play app store

Idealna bibliografia

Dział: dla maturzysty

Kończysz pracę nad bibliografią swojej prezentacji maturalnej z języka polskiego? Nie masz pewności co do jej poprawności? Sprawdź poniższe porady i stwórz doskonałą bibliografię.

Bibliografia składać się z dwóch części: literatury podmiotu i literatury przedmiotu.

literatura podmiotu - zawrzesz w niej teksty kultury (np.: dzieła literackie, filmy, teksty reklam, reprodukcje obrazów, przykładowy materiał językowy), które będziesz omawiać w trakcie wystąpienia - przedmiot dociekań, analizy, interpretacji.

literatura przedmiotu - tu zamieścisz pozycje, opracowania (np.: słowniki, leksykony, szkice krytycznoliterackie), które wykorzystasz w pracy nad prezentacją. Ona pomoże ci zrozumieć temat, pogłębić interpretacje, jest źródłem terminologii, pozwala tworzyć i precyzować definicje.

Na co uważać, tworząc bibliografię?

Nie wpisuj do literatury podmiotu dzieł, których nie będziesz prezentować, bibliografia nie jest spisem możliwych do wykorzystania w danym temacie przykładów. To, co zamieszczone, musi być omówione. Dokonując wyboru, uwzględnij fakt, że prezentacja trwa ok. 15 min. Komisja może przerwać przedłużające się wystąpienie, co negatywnie wpłynie na jego ocenę. Pozostałe 10 min to rozmowa z komisją.

Konstruując bibliografię, korzystaj z wielu źródeł pozyskiwania informacji:

przejrzyj uważnie swój podręcznik i sprawdź sugestie bibliograficzne znajdujące się pod rozdziałami lub na marginesach;

skorzystaj z opracowań ogólnych, słowników motywów literackich, leksykonów bohaterów lektur szkolnych, słowników tematycznych (terminów literackich, symboli, tradycji kultury, etc.), w wielu wydaniach hasła opatrzone są rzetelną bibliografią;

wykorzystaj zasoby swojej szkolnej biblioteki, w poszukiwaniu ciekawych pozycji możesz także udać się do najbliższej biblioteki uniwersyteckiej bądź wojewódzkiej;

poznając literaturę podmiotu i przedmiotu, sporządzaj systematycznie notatki - np. w formie fiszek.

Opis bibliograficzny

Pogrupuj teksty zgromadzone jako literatura przedmiotu na opracowania ogólne, szczegółowe, dokumenty elektroniczne.

Pamiętaj o alfabetycznym uporządkowaniu pozycji bibliograficznych.

Konsekwentnie stosuj tę samą formę zapisu, ostateczną wersję uzgodnij z nauczycielem.

Uważaj: w rozmowie możesz zostać zapytany o każdą pozycję zamieszczoną w bibliografii podmiotu lub przedmiotu, więc szczegółowo zaznaczaj, wskazując w opisie rozdziały lub strony, z których korzystałeś.

Pamiętaj! Na miesiąc przed terminem egzaminu musisz dostarczyć nauczycielowi języka polskiego bibliografię twojej prezentacji.

Źródło: akademiapwn.pl


ostatnia zmiana: 2011-03-15
Komentarze
Polityka Prywatności