aplikacja Matura google play app store

Zdajesz z WOSu?

Dział: dla maturzysty

WOS ciągle zyskuje na popularności jako dodatkowy przedmiot na maturze. Czego oczekiwać na teście dojrzałości z wiedzy o społeczeństwie? Sądzisz, że nie jesteś w stanie opanować całości materiału? Głowa do góry.

Najważniejsze jest bycie na bieżąco. Musisz śledzić aktualne wydarzenia polityczne, społeczne i gospodarcze. Nie tylko w Polsce, czy Europie, ale na całym świecie. Czytaj prasę, oglądaj serwisy informacyjne – pamiętaj, że ta wiedza zaprocentuje na Twojej maturze!

Koniecznie zapoznaj się z mapami politycznymi. Upewnij się, że znasz położenie europejskich państw. Zwróć uwagę na to, które państwa należą do NATO i Unii Europejskiej. Prześledź rozwój terytorialny UE oraz  zmiany na mapie politycznej Europy, które miały miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach (np. rozpad Jugosławii, Związku Radzieckiego, zjednoczenie Niemiec).

Kluczem do sukcesu jest praktyka i oswojenie się z  mapami konturowymi. Staraj się wykonywać jak najwięcej różnorodnych ćwiczeń na mapach – dzięki temu łatwiej przyswoisz i zapamiętasz lokalizację i przynależność do organizacji poszczególnych państw.

Uważaj na pojęcia. Niektóre są do siebie bardzo podobne, mogą być mylące. Poświęcaj szczególnie dużo czasu zagadnieniom związanym z ustrojem politycznym RP. Nie zapominaj także o z pozoru łatwych zagadnieniach, takich jak państwo, czy ustrój polityczny ponieważ to właśnie ich definicje  przysparzają maturzystom wiele problemów.

Szczególną uwagę zwróć na skróty różnych organizacji. Pewnie już wiesz, że łatwo je pomylić lub źle skojarzyć. Pamiętaj, że w obcojęzycznych skrótach organizacji (np. NATO – North Atlantic Treaty Organization), a polska pełna nazwa nie będzie miała dużo wspólnego z jej angielskim odpowiednikiem.

Pamiętaj, że wiedza o społeczeństwie to także historia najnowsza. Przed egzaminem maturalnym powtórz sobie historię ze szczególnym uwzględnieniem kwestii politycznych w Polsce i w Europie (np. konstytucje w Polsce, byli premierzy i prezydenci, przełomy polityczne w krajach komunistycznych i ich skutki).

Z pytań o Unii Europejskiej na pewno się nie wywiniesz. Szczególną uwagę zwróć na historię Unii (daty akcesji poszczególnych państw, ważniejsze traktaty) ale także na instytucje unijne. Niektóre nazwy czy kompetencje łatwo jest pomylić! Wbrew pozorom, Rada Europy nie jest instytucją Unii Europejskiej, a Rada Unii Europejskiej to nie to samo co Rada Europejska.

Oswój się z tekstami prawniczymi, nawet jeśli czasem na pierwszy rzut oka wydają się hermetyczne i trudne do zrozumienia. Dokładnie przeanalizuj i przećwicz na zadaniach Konstytucję RP, zapoznaj się także z budową i hierarchią aktów prawnych w Polsce.  

Nie daj się zwieść pozorom - to jeden z najbardziej interdyscyplinarnych egzaminów i wiedza zdobyta na innych przedmiotach może się tu przydać jak nigdy.

Źródło: akademiapwn.pl

ostatnia zmiana: 2011-03-21
Komentarze
Polityka Prywatności