Kobiety bardziej aktywne
Jest ich coraz więcej w grupie absolwentów uczelni wyższych, więcej czytają niż płeć przeciwna, wciąż chcą się dokształcać - właśnie takie są polskie kobiety.
Z opublikowanego w lutym br. badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej wynika, że to kobiety częściej sięgają po książkę. 36 proc. ankietowanych pań przyznało, że w ciągu 12 miesięcy przeczytało od jedną do sześciu pozycji. Takim samym dorobkiem czytelniczym mogło się pochwalić tylko 28 proc. mężczyzn.
Z raportu firmy Sedlak&Sedlak Kobieta na rynku pracy wynika, że w latach 2000–2009 liczba absolwentek wzrosła o 71 proc. Absolwentów – o 65 proc. W
następnych latach ta dysproporcja będzie się jeszcze bardziej
zwiększać, bo to kobiety przeważają wśród studiujących – jest ich aż 58 proc.
Najwięcej kobiet studiuje na kierunkach związanych z opieką społeczną (94 proc. absolwentów) oraz medycyną (82 proc.). Panie stanowią też ponad 70 proc. absolwentów kierunków humanistycznych, pedagogicznych, biologicznych oraz dziennikarskich.
Coraz
większa grupa decyduje się na podjęcie
studiów na kierunkach do tej pory przypisywanych mężczyznom, jak np.
technicznych (do spopularyzowania kierunków ścisłych ma się przyczynić
m.in. akcja Dziewczyny na Politechniki).
Zdaniem ekspertów kobiety są zdeterminowane – wciąż gorzej zarabiają niż mężczyźni, więc chcą bardziej niż oni podnieść swoje kwalifikacje. - Na
rynku pracy wciąż panuje nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn.
Pracodawca oczekuje od kobiety więcej niż od mężczyzny na tym samym
stanowisku, a jednocześnie gorzej ją wynagradza – twierdzi dr Izabela Grabowska-Lusińska, socjolog pracy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Źródło: perspektywy.pl
ostatnia zmiana: 2011-03-24