Biologia to nie taki łatwy przedmiot, ale można sobie z nią poradzić. Matura ma formę testu - dużo ćwicz, a zdobędziesz sporą liczbę punktów.
Zwracaj uwagę na treści zawarte w zadaniach. Często klucz do odpowiedzi zawarty jest właśnie w pytaniu – skorzystaj z tego! Jeśli jednak nie masz pomysłu jak zabrać się za zadanie – nie trać czasu - pomiń je i zabierz się za resztę, do tego zdążysz jeszcze wrócić.
Pamiętaj, aby przed oddaniem pracy uzupełnić odpowiedzi we wszystkich pytaniach – nawet jeśli nie masz pewności – nie pozostawiaj pytań bez odpowiedzi – w końcu każdy punkt się liczy!
Arkusze są skonstruowane tak, że obok łatwych zadań postawiono zadania trudniejsze
i na odwrót. Może więc być tak, że po trudnym pytaniu trafisz na bardzo
proste, więc nie szukaj na siłę pułapek – po prostu tak to wygląda.
Skupiaj się na treści i istocie
sformułowanych zadań. Odpowiadaj, na pytania, nie pisz wszystkiego, co
wiesz na dany temat. W zadaniach w których wymagane będzie podanie
przez ciebie określonej liczby np. cech, elementów budowy czy
argumentów, nie podawaj ich więcej – stracisz czas ponieważ i tak
ocenionych będzie tylko tyle kolejnych odpowiedzi (oczywiście liczonych
od pierwszej) ile jest w poleceniu.
Zwracaj uwagę na poprawną terminologię. Nie myl "chromatyny" z "chromatydą" i "kariokinezy" z "kariolimfą". Jeśli w czasie powtórki masz wątpliwości co do poprawności danego określenia, zajrzyj do słownika biologicznego. Gdyby jednak wątpliwości pojawiły się podczas matury, lepiej pominąć dane określenie lub użyć synonimu.
Rysując wykres w oparciu o dane zwracaj uwagę na prawidłowe opisanie osi x i y. Pamiętaj także o podaniu jednostki w nawiasie kwadratowym.
Źródło: akademiapwn.pl