aplikacja Matura google play app store

Pisemna z polskiego okiem egzaminatora

Dział: dla maturzysty

Jak dobrze wykorzystać czas na egzaminie pisemnym? Po co właściwie jest brudnopis? Co znajdziesz w temacie wypracowania?

Jak podzielić czas egzaminu między poszczególne jego części? Najpierw skup się na rozwiązaniu testu. Jeżeli egzamin trwa 170 minut na poziomie podstawowym, to 60 minut maturzysta powinien przeznaczyć na rozwiązanie testu, a resztę czasu na pisanie wypracowania.

Za wypracowanie można dostać zero punktów. Jak to możliwe? Jeżeli wypracowanie jest nie na temat i występuje w nim szereg błędów rzeczowych. Decyzję o nieuznaniu wypracowania podejmuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego. Natomiast jeżeli wypracowanie ma mniej niż 250 słów, wówczas ocenia się tylko temat i nie ma punktów za styl, język. Wtedy z 50 punktów za wypracowanie można dostać maksymalnie 25.

Sam temat wypracowania bardzo często wiele podpowiada: zdradza formę wypowiedzi, jaką należy zastosować, gatunek literacki,  jaki trzeba omówić. Zdarza się tak, że uczeń ma polecenie: Dokonaj analizy i interpretacji pieśni Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas, Panie”, a w wypracowaniu pisze, że jest to tren lub że trudno określić gatunek literacki. Trzeba przeczytać temat, dostrzec problem i rozpisać sobie krótki plan. Zwłaszcza, że uczniowie mogą po tych tekstach pisać: podkreślać, numerować kolejność problemów w temacie, zaznaczać, robić notatki.

W arkuszu maturalnym nie bez powodu jest brudnopis. Nie ma sensu pisać całego wypracowania w brudnopisie, bo może zabraknąć czasu na przepisanie go. Można jednak robić sobie w nim luźne notatki. I przede wszystkim uważnie czytać temat.

Źródło: nauka.dziennik.pl

ostatnia zmiana: 2011-04-13
Komentarze
Polityka Prywatności