Kalkulator graficzny na maturze - marzenie czy kwestia czasu?
Od wielu lat uczniowie m.in. z Niemiec czy Finlandii podczas najważniejszych egzaminów mają możliwość korzystania z kalkulatorów graficznych. Norwegia poszła w tej kwestii jeszcze o krok dalej, zezwalając na korzystanie z laptopów podczas matur. A jak wygląda sytuacja w naszym kraju?
W Polsce podczas egzaminów maturalnych jedynym dopuszczalnym urządzeniem jest kalkulator prosty, który umożliwia wykonanie tylko najprostszych działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. Można też z jego pomocą obliczać procenty lub pierwiastki kwadratowe z liczb. Wyjątkiem w tej regule są szkoły realizujące program Międzynarodowej Matury, gdzie uczniowie korzystają z kalkulatora graficznego.
Tegoroczna, obowiązkowa już matura z matematyki sprawiła, iż powrócił temat wykorzystania nowych technologii w edukacji i podczas egzaminów.
Coraz większa grupa nauczycieli w Polsce, zgłasza potrzebę zmian w procesie nauczania na poziomie szkół gimnazjalnych i średnich. Jednym z postulatów tej grupy pedagogów jest propozycja wykorzystywania nowoczesnych środków wizualizacji jako narzędzi wspomagających kształcenie. Za wprowadzeniem kalkulatorów czy tablic interaktywnych przemawiają badania i doświadczenia m.in. amerykańskich i austriackich specjalistów ds. dydaktyki. Według nich uczniowie, którzy posługują się kalkulatorem graficznych w obliczeniach, dostrzegają praktyczne wykorzystanie matematyki, a jednocześnie uczą się logicznego myślenia. Ponadto zastosowanie nowoczesnych urządzeń przekłada się także na wzrost i tempo przyswajania wiedzy.
Sprawne korzystanie z kalkulatorów prostych, naukowych czy graficznych w procesie pracy nad zadaniem, ma istotne znaczenie, dla tych uczniów, którzy planują swoją dalszą edukację realizować na uczelniach technicznych – mówi dr Agnieszka Herma ze Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Trudno sobie obecnie wyobrazić przyszłego inżyniera, który ma problemy z podstawami obsługi kalkulatora naukowego, a w dalszej perspektywie wszelkich systemów komputerowego wspomagania projektowania. W przygotowaniu do sprawnego stosowania narzędzi tych systemów, nieodzowne staje się systematyczne wdrażanie uczniów do pracy nie tylko ze zwykłym, ale w szczególności, graficznym kalkulatorem na lekcjach matematyki – dodaje dr Herma.
Dyskusja w tej kwestii od wielu miesięcy toczy się także na forach internetowych. Cześć maturzystów zwraca uwagę na fakt, iż korzystanie z kalkulatora prostego podczas egzaminu maturalnego paradoksalnie obniża jego poziom, bowiem nie uczy myślenia praktycznego ograniczając się do samej teorii.
- Świat na maturze się nie kończy, a później swobodne posługiwanie się kalkulatorem graficznym bardzo się przydaje, na przykład na studiach inżynieryjnych – komentuje całą sytuację jeden z forumowiczów.
Również Facebook, stał się miejscem, gdzie można znaleźć opinie przyszłych i tegorocznych maturzystów. Część użytkowników pisze, iż preferuje kalkulator prosty, bo nie ma ryzyka „zagmatwania” się w obliczeniach. Za kalkulatorem prostym, przemawiają także: cena oraz fakt, że do jego obsługi nie jest wymagana dodatkowa nauka. Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają:
Powinni w ogóle nie produkować kalkulatorów prostych, bo to co na nich można obliczyć równie dobrze można obliczyć w pamięci lub na kartce. Kalkulator graficzny to duże ułatwienie i skraca czas bezsensownych (nie bezużytecznych) obliczeń! ¬– pisze na fan page`u Casio Kalkulatory, Jędrzej – tegoroczny maturzysta.
Kalkulator graficzny to praktycznie już komputer, z tą różnicą, że jest dużo tańszy i nie wymaga żadnych dodatkowych kosztów modernizacyjnych. Dodatkowo posiada możliwość komunikacji z komputerem PC lub drugim kalkulatorem, a także funkcję dodawania nowego oprogramowania lub materiałów elektronicznych tworzonych przez samego użytkownika (np. elektroniczny podręcznik) – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio. Zainteresowanie nowoczesnymi technologiami rośnie także wśród nauczycieli, którzy coraz częściej zaczynają wykorzystywać w swojej pracy to urządzenie i chętniej biorą udział w warsztatach z kalkulatorami graficznymi – dodaje.
Czy kalkulatory graficzne pojawią się na maturze 2012 – wątpliwe, jednak być może coś się zmieni się w kolejnych latach. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) przyjęła stanowisko w sprawie nowej matury. Rektorzy chcą, by uczeń miał obowiązek zdawać rozszerzone, trudniejsze egzaminy z co najmniej jednego z przedmiotów reprezentujących dziedziny nauk podstawowych. O propozycję zmian poprosił rektorów MEN, które wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną pracują nad nową maturą 2015 r.
W związku z tym, w środowisku nauczycielskim, coraz częściej pojawiają się opnie, iż jest to właściwa chwila, by rozpocząć ogólnopolską dyskusję na temat zmian programowych w oraz w formule egzaminu maturalnego. Zapewne jednym z poruszanych tematów, będzie ten dotyczący stosowania nowych technologii w nauczaniu.
ostatnia zmiana: 2011-05-24