Faworyci maturzystów
Rekrutacja na uczelnie w toku. Większość szkół opublikowała już pierwsze listy przyjętych, którzy mogą składać dokumenty na wybrane przez siebie kierunki – które z nich okazały się najpopularniejsze wśród tegorocznych maturzystów?
Najbardziej rozchwytywany w tym roku na Uniwersytecie Jagiellońskim był kierunek lekarski. Chęć jego studiowania wyraziło aż 3,1 tys. osób (na 240 miejsc). Na drugiej pozycji plasuje się prawo z 2,6 tys. kandydatów (500 miejsc) i filologia angielska. Najwięcej kandydatów na jedno miejsce jest z kolei na japonistyce, gdzie na jedno miejsce przypada statystycznie 20,5 kandydata. Anglistyka jest na drugim miejscu (20 osób na miejsce). Niewiele ustępuje im dziennikarstwo (16 chętnych na miejsce).
Na najlepszej uczelni technicznej w kraju (wg. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw i Rzeczpospolitej 2011) najwięcej rejestracji zanotowano na: budownictwie, geodezji i kartografii.
Na Politechnice Rzeszowskiej wolnych miejsc już nie ma na architekturze, niemal równie duża konkurencja jest na budownictwie i inżynierii środowiska. Na Politechnice Świętokrzyskiej jest podobnie - największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo, inżynieria środowiskowa i informatyka.
Nadal nie słabnie zainteresowanie kierunkami humanistycznymi. Uniwersytet Wrocławski największą ilość osób zachęcił psychologią (na jeden indeks przypada 25 chętnych). Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszą się: dziennikarstwo (20 kandydatów na miejsce) oraz prawo (9 osób na miejsce). Psychologia jest największym przebojem tegorocznej rekrutacji także na innych uczelniach. Tak jest np. na Uniwersytecie Opolskim, gdzie kroku w rankingu popularności dotrzymują jej tylko: prawo i m.in. dziennikarstwo. Analogiczna sytuacja jest na Uniwersytecie Szczecińskim. Tam na jedno miejsce na psychologii przypada 6 chętnych.
Pośród wyższych uczelni humanistycznych drugą grupę stanowią te, gdzie najpopularniejsze są filologie. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie prym wiedzie filologia iberyjska. Na 18 przygotowanych miejsc zarejestrowało się 185 kandydatów. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II największym zainteresowaniem cieszy się anglistyka. Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najwięcej zgłoszeń na jedno miejsce przypada na filologii norweskiej. Rekrutacja na Uniwersytet Łódzki przebiega w tym roku pod dyktandem dwóch filologi: hiszpańskiej i włoskiej.
Wyjątki? Oczywiście! Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu największą popularnością cieszy się medycyna (ok. 29 kandydatów na miejsce) i farmacja (17,5 chętnych na 1 indeks). Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu najbardziej obleganym kierunkiem jest weterynaria (1350 kandydatów na 60 miejsc).
Źródło: perspektywy.pl
ostatnia zmiana: 2011-07-13