aplikacja Matura google play app store

Czytanie ze zrozumieniem - to da się zrobić

Dział: dla maturzysty

Matura pisemna z polskiego zawiera tekst, który umożliwia pozyskanie dużej ilości punktów w bardzo prosty sposób. Trzeba go przeczytać i odpowiedzieć na pytania znajdujące się w dalszej części arkusza. Wielu maturzystów popełnia w tym miejscu wyraźne błędy, które często mają źródło w braku umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Tekst znajdujący się w arkuszu egzaminacyjnym to fragment literatury pięknej, konkretna forma literacka, wycinek z reportażu, przemówienia, analizy jakiegoś dzieła, artykułu naukowego itd. Jest spreparowany tak, by zachęcić osoby czytające go i rozwiązujące zadania do myślenia i wyciągania wniosków. Czasami odpowiedź na pytanie pod tekstem jest bardzo prosta, czasami wymaga złączenia wiedzy ogólnej z tym, co można wyczytać między wersami.

Niezależnie od rodzaju tekstu i pytań pod nim warto zastosować dwie strategie czytania, które najlepiej wykorzystywać jednocześnie.

Są to:

- szybkie czytanie – wstępne, ogólne i bez zagłębiania się w szczegóły przejrzenie tekstu. Określa się to często przeskanowaniem, ponieważ nasz wzrok podczas czytania przebiega wzdłuż linijek jak laser skanera. Mamy już wstępny punkt zaczepienia, kotwice, do których możemy potem wrócić. Nie należy po takim czytaniu udzielać ostatecznych odpowiedzi, często jest to właśnie przyczyna popełniania błędów, gdyż tekst nie został dobrze zrozumiany.

- dokładne czytanie – z uwagi na rozmiar tekstu w ten sposób czytamy fragmentarycznie, bo mamy niewiele czasu. Po wstępnym przejrzeniu tekstu wiemy już, gdzie jest mowa o różnych rzeczach, do których odwołują się pytania. W miarę możliwości zdanie lub akapit należy czytać kilkakrotnie, wyciągać wnioski i rozważać prawdopodobne znaczenie tego fragmentu, o ile jest to możliwe i zalecane. Dopiero po takiej analizie możemy być pewni, że udzieliliśmy przemyślanych i rozsądnych odpowiedzi (to, czy nasz tok myślenia nas nie zwiódł, przekonamy się później).

Źródło: esciaga.net

ostatnia zmiana: 2011-10-05
Komentarze
Polityka Prywatności