Maturzysta idealny
Co oznacza sumienność? Wytrwałe dążenie do celu, wysokie aspiracje, perfekcyjne wykonywanie powierzonych zadań, wysoki stopień motywacji. Sumienni, co prawda, uczą się wolniej, ale osiągają dużo lepsze wyniki w pracy i w nauce, a także żyją dłużej!
Perfekcjoniści i pedanci, często pracoholicy - tak mówi się o osobach sumiennych. Charakteryzują się silną wolą, samodyscypliną, dobrą organizacją pracy, skrupulatnością, uporządkowaniem, punktualnością i rzetelnością.
Co charakteryzuje sumiennego ucznia? Nie potrzebuje on dodatkowej motywacji ze strony nauczyciela. Lubi się uczyć, zdobywać nowe informacje, nastawiony jest na osiąganie sukcesów. Przestrzeń wokół zawsze jest uporządkowana. Na biurku, ławce, w plecaku czy w szafce przedmioty powinny być poukładane. Także jego sposób myślenia charakteryzuje porządek. A więc jeśli masz jakiś problem, potrzebujesz pomocy w jego rozwiązaniu, nie wiesz, jak uporać się z zadaniem - idź do Sumiennego. Na pewno pomoże i konsekwentnie doprowadzi sprawę do końca.
Na podstawie badań wysnuto wniosek na temat związku między sumiennością, a uczeniem się. Osoby sumienne znacznie wolniej przyswajają wiedzę i umiejętności, mimo że ich poziom motywacji jest wyższy niż u osób, które cechuje niskim poziom sumienności. Dlaczego tak się dzieje? Związane jest to z szybkością działania. Osoby skrupulatne potrzebują więcej czasu na naukę. Podczas lekcji często przekraczają wyznaczony im czas na wykonanie polecenia.
Powodem jest zapewne większe skupienie się na kontrolowaniu tego, co robią (czyli aby było zgodne z planem) niż na wykonywaniu samej czynności. Silne zmotywowanie, wytrwałość i działanie nastawione na cel sprawiają, że to jednak sumienni osiągają lepsze wyniki w nauce. Niestety nadmierny perfekcjonizm oraz wysokie stawianie sobie poprzeczki mogą utrudniać im życie. Takie osoby nie potrafią się relaksować i wypoczywać bez poczucia winy.
Zdaniem naukowców osoby o wyższym stopniu sumienności żyją dłużej, ponieważ przejawiają nawyki i zachowania, które wpływają pozytywnie na ich samopoczucie i zdrowie. Uprawiają sport, nie palą i nie biorą narkotyków, nie nadużywają alkoholu. Prowadzą higieniczny tryb życia i zdrowo się odżywiają. Mają stałych partnerów.
Źródło: edukacja.gazeta.pl
ostatnia zmiana: 2011-10-07