aplikacja Matura google play app store

Jak wygląda matura z języka polskiego?

Dział: dla maturzysty

Matura ustna z języka polskiego należy do tak zwanej części wewnętrznej egzaminu maturalnego. Na wstępnie należy pamiętać, że ta część egzaminu jest obowiązkowa, i wszyscy maturzyści podchodzą do niego na tym samym poziomie, w różnych terminach (w zależności od ustaleń danej szkoły i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej).

Matura ustna składa się z dwóch części:

  • wypowiedzi zdającego na wybrany temat (która nie może trwać dłużej niż 15 minut),
  • rozmowy zdającego z zespołem egzaminacyjnym (dotyczącej przygotowanego i przedstawionego materiału).

Całość egzaminu ustnego z języka polskiego trwa około dwudziestu pięciu minut, wraz z wystąpieniem i pytaniami Komisji. Egzaminatorzy, którzy będą oceniać Twoje wystąpienie nie zabierają głosu oraz nie mogą wtrącać się w trakcie przemawiania zdającego. Dopiero po zakończeniu wygłaszania prezentacji maturalnej przez ucznia, Komisja może zabrać głos i przystąpić do zadawania pytań; jednakże, pytania komisyjne powinny dotyczyć jedynie zaprezentowanego tematu oraz treści zaprezentowanych w pracy (możesz zostać spytany z każdego dzieła, które umieściłeś w konspekcie, dlatego zadbaj o to, aby znać i rozumieć umieszczone w nim pozycje).

Egzamin ma uniwersalną i standardową formę, jest oceniany w ten sam sposób w całym kraju. W omawianej przez nas części egzaminu maturalnego, ocenie podlega przede wszystkim: test prezentacji; zawartość merytoryczna, realizacja założeń tematu oraz kompozycja wypowiedzi; kolejną rzeczą, na którą zwraca się uwagę w czasie oceny Twojego wystąpienia, to sprawność językowa i umiejętności oratorskie. Ważne są także punkty zdobyte za dialog z Komisją.

Maksymalnie za ustną część egzaminu z języka polskiego można uzyskać 20 punktów. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas materiały edukacyjne pomogą Ci w satysfakcjonującym zdaniu tego sprawdzianu. Skorzystaj z naszych wzorcowych prac maturalnych, żeby tworząc swoją prezentacje, korzystać z najlepszych i sprawdzonych wzorców.

ostatnia zmiana: 2011-11-28
Komentarze
Polityka Prywatności