aplikacja Matura google play app store

Nowa specjalność na kierunku pedagogika specjalna APS

Strona www: www.aps.edu.pl/
Dział: dla maturzysty

Akademia Pedagogiki Specjalnej zaprasza do podjęcia studiów na nowej specjalności dostępnej na kierunku pedagogika specjalna: Edukacja integracyjna i włączająca – studia finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Sylwetka absolwenta

Absolwent studiów na kierunku pedagogika specjalna po zrealizowaniu programu obejmującego wiedzę z zakresu medycyny, psychologii, pedagogiki ogólnej, pedagogiki specjalnej, rehabilitacji, terapii oraz specjalizacji praktycznej, po wykonaniu i obronie pracy magisterskiej (na studiach zawodowych – dyplomowej) powinien dysponować wiedzą dotyczącą prawidłowości rozwojowych człowieka, dewiacji organicznych i społecznych oraz możliwości edukacyjnych, rehabilitacyjnych, resocjalizacyjnych i terapeutycznych osób niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie. Powinien posiadać umiejętności w zakresie wybranej specjalności odpowiadającej typowi placówki, a także rodzajowi odchylenia od normy oraz opanowane metody stymulacji, usprawniania, terapii i kształcenia adekwatnego do możliwości psychofizycznych jednostek odchylonych od normy.

Absolwent powinien znać język obcy umożliwiający korzystanie z literatury w zakresie pedagogiki specjalnej oraz mieć zdolności dostrzegania i samodzielnego rozwiązywania problemów naukowych, edukacyjnych i rehabilitacyjnych, a także umiejętność przygotowania publikacji z zakresu swojej działalności.

Absolwent studiów na kierunku pedagogika zrealizował program kształcenia obejmujący:
- treści kształcenia ogólnego (filozofia, psychologia, metodologia, socjologia, biomedyczne podstawy funkcjonowania człowieka),
- treści kształcenia pedagogicznego (pedagogika, historia wychowania, dydaktyka, teoria wychowania),
- treści kształcenia specjalizacyjnego i metodycznego (w zależności od wybranej specjalności),
- dyscypliny praktyczne (języki obce, wychowanie fizyczne, informatyka).

Dzięki realizacji tego programu absolwenci uzyskują szeroką wiedzę z dyscyplin humanistycznych i społecznych ze szczególnym uwzględnieniem nauk pedagogicznych, opanowują umiejętności korzystania z literatury naukowej, dokonywania krytycznej analizy treści poznawczych, podejmowania i realizowania działalności badawczej, a także są przygotowani do urzeczywistniania procesu samokształcenia i samorozwoju. Studia na kierunku pedagogika kształtują zachowania znamionujące wysoki poziom kultury pedagogicznej absolwenta, otwartość na sprawy dzieci, młodzieży i dorosłych, postawy życzliwości i gotowości do dialogu oraz umiejętności komunikowania się i nawiązywania kontaktów społecznych.

Absolwent uzyskuje przygotowanie zawodowe z zakresu wybranej specjalności, opanowuje umiejętności metodyczne niezbędne do prowadzenia pracy edukacyjnej oraz podejmowania i realizacji działań innowacyjnych.

ostatnia zmiana: 2011-11-28
Komentarze
Polityka Prywatności