aplikacja Matura google play app store

Wybierz bezpieczeństwo narodowe!

Strona www: wsbio.waw.pl
Dział: dla maturzysty

Maturzysto, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa i Ochrony w Warszawie zaprasza do podjęcia studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Program nauczania na tym kierunku umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa i przeciwdziałania zagrożeniom państwa.

Program bazuje również na wybranych zagadnieniach nauk społecznych, w tym administracji, zarządzania i prawa.

Zgodnie ze Standardami kształcenia absolwent kierunku Bezpieczeństwo narodowe powinien posiadać ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz umiejętności wykorzystywania jej w pracy zawodowej i życiu z zachowaniem zasad etycznych. Powinien rozumieć oraz umieć analizować i stosować zasady prawne oraz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej. Powinien znać istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania. Powinien znać zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa. Powinien umieć rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, a także uczestniczyć w pracy zespołowej.

Studia na kierunku Bezpieczeństwo narodowe przygotowują do pracy w strukturach administracji publicznej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz zespołach reagowania kryzysowego.    

Po ukończeniu pierwszego semestru studiów (do końca drugiego semestru) dokonywany jest wybór specjalności. Kształcenie na specjalności rozpoczyna się na trzecim semestrze studiów.
Studenci kierunku Bezpieczeństwo narodowe mają do wyboru następujące specjalności studiów (obowiązuje od X. 2010 r.):

Bezpieczeństwo państwa

Program specjalności koncentruje się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem i rozwiązywaniem problemów w sytuacjach zagrożenia. Specjalność skierowana jest do obecnych i przyszłych pracowników służb bezpieczeństwa państwa, np. Wojsko, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna.

Proponowane przedmioty specjalnościowe:
1. Historia doktryn politycznych
2. Podstawy bezpieczeństwa społecznego
3. Bezpieczeństwo w systemach informacyjnych
4. Podstawy ekonomiki bezpieczeństwa
5. Prawo międzynarodowe publiczne
6. Systemy bezpieczeństwa innych państw
7. Służby specjalne
8. Międzynarodowe organizacje bezpieczeństwa
9. Przeciwdziałanie zorganizowanej przestępczości

Zarządzanie kryzysowe
Program specjalności zakłada wykształcenie specjalistów w zakresie zarządzania kryzysowego stosowanego przez wszystkie jednostki administracji zarówno państwowej, jak i samorządowej, a także instytucji bezpieczeństwa narodowego. Absolwenci specjalności przygotowywani są do podjęcia zatrudnienia w strukturach Policji, Wojska, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Służbie Zdrowia, Biurze Ochrony Rządu oraz innych jednostkach administracji bezpieczeństwa.

Proponowane przedmioty specjalnościowe:
1. Planowanie i logistyka przedsięwzięć ochrony ludności
2. Zasady zarządzania działaniami ratowniczymi
3. Katastrofy i wypadki lotnicze
4. Ochrona przeciwpożarowa, systemy i struktury ratownicze
5. Ratownictwo medyczne
6. Ochrona zdrowia jako element zarządzania kryzysowego
7. Zadania organów administracji publicznej w zarządzaniu kryzysowym
8. Organizacja procesów ewakuacji
9. Ochrona infrastruktury krytycznej państwa

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji
Kształcenie na specjalności koncentruje się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem teleinformatycznym i współczesnymi zagrożeniami bezpieczeństwa informacji.
Kształcenie w ramach specjalności kierowane jest do kandydatów do pracy w instytucjach i firmach skoncentrowanych na zarządzaniu bezpieczeństwem systemów i sieci, w tym w instytucjach zajmujących się gwarantowaniem bezpieczeństwa informatycznego, jak również zajmujących się tą sferą bezpieczeństwa jednostek organów administracji państwowej i samorządowej.

Proponowane przedmioty specjalnościowe:
1. Historyczne wymiary ochrony informacji niejawnych
2. Dostęp do informacji i jego ograniczenia
3. Psychologia i socjologia procesu informacyjnego
4. Media i prasoznawstwo
5. Bezpieczeństwo teleinformacyjne
6. Przestępczość cyberprzestrzeni
7. Zarządzanie informacją
8. Ochrona systemów informacyjnych w administracji
9. Bezpieczeństwo w systemach informacyjnych


Program studiów zapewnia studentom indywidualizację procesu kształcenia poprzez możliwość wyboru części treści nauczania. Przedmioty wybrane przez studentów są realizowane od drugiego roku studiów.


ostatnia zmiana: 2011-11-29
Komentarze
Polityka Prywatności