aplikacja Matura google play app store

Maturzysto, a może warto postawić na pedagogikę?

Strona www: www.pwsb.pl/
Dział: dla maturzysty

Czas powoli zastanowić się nad wyborem dalszej ścieżki kształcenia. Co jakiś czas będziemy przyszłym studentom proponować ciekawe kierunki studiów. Dzisiaj przybliżymy Wam pedagogikę w Poznańskiej Wyższej Szkole Biznesu w Poznaniu.

Specjalność: Pedagogika wczesnoszkolna z edukacją inkluzyjną
Rodzaj studiów: 3-letnie studia I stopnia
Tryb studiów: stacjonarny lub niestacjonarny

Studia na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika wczesnoszkolna z edukacją inkluzyjną są odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku oświatowego. 1.jpg Nowa specjalność łączy pedagogikę z elementami pedagogiki specjalnej. Wysoki poziom kształcenia zapewnia kadra samodzielnych pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych, którzy charakteryzują się wykształceniem z zakresu pedagogiki ogólnej (m.in.: edukacja wczesnoszkolna) jak i pedagogiki specjalnej (od oligofrenopedagogiki do pedagogiki resocjalizacyjnej).

Kształcenie odbywać się będzie tak, aby przyszli nauczyciele przedszkola i klas I-III szkoły podstawowej potrafili nie tylko realizować istniejące programy kształcenia, ale również tworzyć własne autorskie propozycje edukacyjne. Przygotowanie pedagogów uwzględni działania związane z doskonaleniem umiejętności ciągłego uatrakcyjniania procesu dydaktycznego, aby jak najpełniej odpowiadał on na potrzeby poznawcze i zainteresowania zróżnicowanej grupy uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

Zmiana w myśleniu o kształceniu uczniów pełnosprawnych wspólnie z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ma w Polsce już dość długą historię. Jednak ostatnie lata przyniosły zmiany w wymaganiach, jakie stawia się nauczycielom mając na uwadze ich pracę w grupie zróżnicowanej. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Edukacji Narodowej należy zapewnić wspólne kształcenie wszystkim uczniom, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (tj. posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; mających niższe niż przeciętne możliwości intelektualne, a także dysleksję, dysgrafię, dysortografię, dyskalkulię; dzieci przewlekle chorych; dzieci emigrantów; dzieci z rodzin niewydolnych wychowawczo). Takie rozumienie specjalnych potrzeb edukacyjnych ma na celu wdrożenie i urzeczywistnienie idei wyrównywania szans edukacyjnych wszystkich uczniów. Ramy prawne wspierające edukację włączającą (inkluzyjną) stanowią zapisy Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, określającej zobowiązania systemu oświaty wobec uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Absolwent studiów licencjackich na kierunku Pedagogika w Poznańskiej Wyższej Szkole Biznesu zostanie przygotowany do pracy w szkole podstawowej zgodnie z wytycznymi Podstawy Programowej MEN do kształcenia zintegrowanego (w grupach przedszkolnych i w klasach I-III szkoły podstawowej). Proponowana specjalność Pedagogika wczesnoszkolna z edukacją inkluzyjną programowo zawiera rozszerzenie treści w kierunku indywidualizacji nauczania oraz przygotowania nauczyciela do pracy z dziećmi o różnym profilu rozwojowym. Kompetencje w tym zakresie zostaną przekazane i opanowane przez studentów w obrębie takich zaplanowanych przedmiotów jak:

  • wczesne wspomaganie rozwoju,
  • diagnoza potrzeb edukacyjnych, 
  • edukacja wielokulturowa i społeczna, 
  • wspomaganie rozwoju mowy i terapia logopedyczna, 
  • pedagogika inkluzyjna czy praca z uczniem zdolnym. 

Jest to zgodne ze współczesnymi tendencjami w kształceniu na świecie, nastawionym na jak najwcześniejsze wykrywanie utrudnień rozwojowych oraz stymulowanie rozwoju niezaburzonego, celem zwiększenia efektywności i podniesienia jakości kształcenia.

Specjalność Pedagogika wczesnoszkolna z edukacją inkluzyjną tworzona na studiach I stopnia w Poznańskiej Wyższej Szkole Biznesu jest propozycją skierowaną do wszystkich tych osób, które chcą realizować się zawodowo w profesji pedagoga współczesnej edukacji: człowieka odpowiedzialnego, twórczego i kompetentnego, który potrafił będzie nie tylko realizować założenia zawarte w obecnych aktach prawnych prawa oświatowego, ale kreatywnie nadążać za zmianami, które zazwyczaj wywodzą się z praktyki.

Pedagodzy będą poszukiwani!
Według agencji zatrudnienia Work Service, w perspektywie trzech – pięciu lat największe możliwości pracy będą mieli absolwenci kierunków pedagogicznych. Najwięcej miejsc pracy będzie czekać na obecnych maturzystów po studiach m.in. pedagogicznych – ocenia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service. Spółka Work Service ocenia, że to właśnie  absolwenci kierunków pedagogicznych będą za kilka lat jedną z najbardziej deficytowych specjalności. Jej dyrektor działu rozwoju rynków Krzysztof Inglot wyjaśnia, że jest to efekt wymiany pokoleniowej (część wychowawców i nauczycieli odejdzie na emerytury) oraz zmian społecznych. – Podobnie jak na Zachodzie będziemy odchodzić od modelu długiego urlopu wychowawczego, co zwiększy popyt na fachową opiekę w żłobkach i przedszkolach – podkreśla Inglot. (źródło: Rzeczpospolita)


ostatnia zmiana: 2011-11-30
Komentarze
Polityka Prywatności