aplikacja Matura google play app store

Zmiany na pisemnej maturze z języka polskiego

Dział: dla maturzysty

W maju 2013 roku, maturzyści będą borykać się z nowymi zasadami, które będą obowiązywać na pisemnej maturze z języka polskiego. Będą one dotyczyły wyłącznie formuły egzaminu na poziomie podstawowym.

Obecnie, obowiązkowy dla wszystkich maturzystów test pisemny z języka polskiego trwa 170 minut.

Składa się z dwóch części. Pierwsza z nich – w której można uzyskać maksymalnie 20 punktów to rozumienie tekstu. Maturzyści muszą odpowiadać na otwarte i zamknięte pytania do podanego fragmentu. Druga – w której można zdobyć nawet 50 punktów wiąże się z możliwością wyboru jednego z dwóch tematów wypracowań.

Oba z nich nawiązują do lektur. I właśnie ta ostatnia kwestia ma się zmienić.

Specjaliści z CKE chcą, by tylko jeden odnosił się do obowiązkowych lektur. Natomiast drugi miałby być związany z fragmentem nieomawianego w szkole utworu literackiego, przytoczonego w arkuszu egzaminacyjnym. – Może to być fragment dowolnego utworu, nieznanego maturzyście – wyjaśnia Mariola Konopka, rzecznik CKE.

Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN informuje, że nowe zapisy w rozporządzeniu mają spowodować, iż uczniowie, przygotowując się do egzaminu, będą musieli czytać wszystkie utwory ujęte w podstawie programowej, a nie tylko lektury obowiązkowe.

Eksperci uważają również, że zmiana ma wady.

Według polonisty dr Tomasza Wroczyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, nowa formuła sprzyja nieczytaniu lektur.

– Już dziś egzaminy są tak skonstruowane, że przeciętnie inteligentny uczeń da sobie radę bez znajomości lektur – dodaje.

Jednak najwięcej osób jest zdania, że to częściowy powrót do starej matury.

Dziś egzamin z języka polskiego został sprowadzony do tego, że zdający ma odgadywać myśli układacza pytań. A na tym polega radość z czytania dzieła literackiego, że można je interpretować na wiele sposób. Wreszcie może to zostanie docenione – analizuje historyk literatury i były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Franciszek Ziejka.

Zmiana formuły egzaminu z jęz. polskiego jest konsekwencją rozporządzenia MEN w sprawie egzaminów.

Resort wykreślił z niego zapis o tym, że wypowiedź pisemna ucznia ma odnosić się do tekstu wymienionego w informatorze maturalnym, czyli do lektury.

Źródło: Rzeczpospolita

ostatnia zmiana: 2012-01-09
Komentarze
Polityka Prywatności