aplikacja Matura google play app store

Dylematy maturzysty

Dział: dla maturzysty

Doświadczenie pokazuje, że absolwenci szkół średnich niekoniecznie poszukują kierunków „łatwych” i takich, na które można dostać się bez problemu. Coraz częściej kierują się sytuacją rynkową, analizując oferty uczelni wyższych nie tylko pod kątem swoich zainteresowań i preferencji, ale też możliwości zatrudnienia w przyszłości. Co warto teraz studiować?

Tegoroczni maturzyści znają już wyniki swoich egzaminów dojrzałości, teraz zastanawiają się nad swoją przyszłością: co robić dalej, jaki kierunek studiów wybrać i jakimi kryteriami kierować się przy tym wyborze? Odpowiedź na te pytania wcale nie jest prosta...

Statystyka podpowiada

Studia humanistyczne, ścisłe, techniczne, przyrodnicze, medyczne, ekonomiczne… Wybór jest bardzo szeroki. Zdarza się, że maturzyści popełniają klasyczny błąd, podejmując studia na kierunkach cieszących się największą popularnością. A przecież duża liczba chętnych oznacza, że za kilka lat staną się oni rywalami na rynku pracy, wskutek czego niektórzy z nich będą musieli podjąć się zajęcia niezwiązanego z wyuczonym zawodem.

Tegoroczne dane pokazują, że najczęściej wybieranymi są studia inżynierskie, filologie, prawo, zarządzani, psychologia (czyli tzw. "pewniaki"), a także kierunki unikatowe i medyczne.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ubiegłym roku pond 31% wszystkich absolwentów szkół średnich, wybrało kierunki matematyczne, techniczne lub przyrodnicze.

Wśród coraz szerszych ofert uczelni wyższych warto zwrócić uwagę na te, które znajdują się w początkowym stadium rozwoju, ale za 5 lat mogą być topowymi źródłami dochodu. Wielu kandydatów stawia na kierunki unikatowe, często otwierane po raz pierwszy lub o wciąż dużym potencjale rozwojowym.

Od kilku lat wzrasta zainteresowanie kierunkami związanymi z zachowaniem zdrowia, kondycji i urody, gdyż rośnie zapotrzebowanie na kompetentnych, profesjonalnie przygotowanych trenerów, kosmetologów czy dietetyków.

Coraz bardziej popularne stają się również kierunki związane z bezpośrednią pracą i opieką nad osobami ze specjalnymi potrzebami. Do takich kierunków należy na przykład pedagogika specjalna, która przygotowuje do pracy z dziećmi i osobami dorosłymi o specjalnych potrzebach.

Jaką więc podjąć decyzję? Rozum nakazywałby analizować rynki zatrudnienia, prognozy gospodarcze czy kierunki rozwoju regionu. Serce chciałoby zająć się ulubionymi zagadnieniami i realizacją marzeń, niezależnie od perspektyw rynkowych. Doświadczenie natomiast uczy, że zarówno jeden, jak i drugi doradca może mieć rację. Dlatego przed wyborem powinniśmy dobrze się zastanowić tak, aby znaleźć złoty środek, a przyszłe studia i praca były połączeniem naszych predyspozycji i sytuacji na rynku. 
 

ostatnia zmiana: 2012-07-16
Komentarze
Polityka Prywatności