aplikacja Matura google play app store

Maturzysto! Kierunki ścisłe na studiach to przyszłość!

Dział: dla maturzysty

Wiele osób w klasie maturalnej w dalszym ciągu nie wie kim chce być. W tak młodym wieku ciężko racjonalnie ocenić swoje predyspozycje, odnaleźć ścieżkę zawodową. Nielicznym się udaje trafić w dziesiątkę. Prognozy dotyczące rynku pracy są pewną wskazówką. Aktualnie dostrzegalny jest trend postawienia na praktyczne umiejętności, chociaż chętnych do pójścia na studia nie brakuje, niemniej coraz więcej osób wybiera studia zawodowe, kierunki sprecyzowane i czysto techniczne upatrując w nich przyszłość.

Obserwując zmiany jakie zaszły na rynku w ostatnich dziesięcioleciach można z łatwością zdecydować o swojej przyszłości inwestując w naukę przedmiotów ścisłych. Co więcej na przestrzeni kilku lat powstało szereg zawodów i specjalizacji o których się nie śniło obecnym pięćdziesięciolatkom. Różnorodność możliwości pozwala doskonalić się w wybranych kierunkach na jakie z czasem postanawiamy postawić. Istotne są solidne podstawy jakie zdobyć możemy w formie studiów politechnicznych, ekonomicznych, jakie rozwinąć możemy z czasem, uzupełnić o studia podyplomowe skupione na wąskim wycinku wiedzy.

Świat podąża ścieżką techniki, która nieuchronnie związana jest z rozwojem matematyki, fizyki i nauk im pokrewnych. Fizyka, chemia i matematyka zacierają woje granice i wzajemnie się przenikają, nie rzadko ucząc się fizyki w  gruncie rzeczy uczymy się matematyki, która jest nam niezbędna do wykorzystania w fizyce. W XXI wieku nie wystarczy umieć liczyć, bo to zrobi za nas kalkulator, jednak logiczne myślenie, kreatywność i umiejętność racjonalnej oceny ryzyka itp. są pożądanymi umiejętnościami. Praktyczne umiejętności zapewnia wiedza teoretyczna z przedmiotów ścisłych. Elementarna wiedza matematyczna, fizyczna czy chemiczna pozwala nam przeżyć, mieć swoje zdanie, jak i rozwijać się. Jeżeli niebawem czeka Cię matura a Ty nadal nie wiesz co ze sobą począć po ukończeniu szkoły średniej warto się zastanowić w jakich zawodach chciałbyś pracować, na którym kierunku studiów, ale niekoniecznie studiów się widzisz. Wybór przyszłej kariery winien być zgodny nie tylko z oczekiwaniami ale również możliwościami,z zdolnościami jakie posiadamy. Osobiste preferencje, zamiłowania i chęci są istotne jednak czasem nie są realne. W przypadku przedmiotów ścisłych nie wszystko jest stracone, bowiem poza zdolnościami analitycznego mylenia, które ułatwia posiadanie wiedzy w zakresie matematyki, fizyki, chemii można się tychże przedmiotów nauczyć, przynajmniej na poziomie wymaganych przez uczelnie wyższe przy przestępowaniu ich progów - dodaje Preply.com

Aktualnie na rynku pracy występuje niedosyt związany z brakiem specjalistów w dziedzinach wymagających orientacji w przedmiotach ścisłych. Jednym z zawodów który jest popularny i zarazem na który wciąż jest duże zapotrzebowanie to informatyk o wszelakiej specjalizacji. Dynamiczny rozwój internetu sprzyja rozwojowi specjalizacji z siecią związanych jak web deweloperzy czy specjaliści od bezpieczeństwa IT. Jednym z trendów przyszłości są zawody związane z tzw. big data jak również analizą inteligencji e-konsumenta. Wciąż rozwojową dziedziną są aplikacje mobilne usprawniające poruszanie się w sieci, dostęp do informacji i korzystanie z zasobów internetu. Z dnia na dzień profesji w branży IT przybywa. Nowe potrzeby i możliwości wymagają rąk do pracy. Bardzo potrzebni na rynku są programiści i testerzy. Jednak nie tylko informatyków rynek potrzebuje. Duży popyt istnieje również w branży technologii przemysłowych, telekomunikacji, energetyki. Rozwój przemysłu wymaga także rozwoju w zakresie zatrudnienia osób zajmujących się planowaniem produkcji, materiałoznawstwem, opracowywaniem innowacyjnych receptur i procesów produkcji, dystrybucji. Prawie we wszystkich branżach i zakładach przemysłowych zatrudniani są inżynierowie, technicy, logistycy itp. Praktycznie wszystkie specjalizacje wymagają znajomości przedmiotów ścisłych. Również ekonomiści muszą wykazać się znajomością matematyki, by móc opanować liczne zagadnienia typowe dla makro i mikro ekonomii. W sektorze bankowym i szeroko rozumianych finansów także jest miejsce dla osób biegłych w przedmiotach ścisłych. Jednym słowem osoby z talentem i wiedzą techniczną są w cenie.

Rozkwit budownictwa nie tylko mieszkaniowego sprawia, że również w tej branży potrzebne są rozmaite profesje inżynierów, operatorów, jak i fachowców, architektów, geodetów. Tak duże zapotrzebowanie na ścisłowców stwarza potrzeby wnikliwego opanowania co najmniej fizyki i matematyki już na etapie szkoły średniej. By myśleć o pracy w sklepie, na budowie, czy w firmie informatycznej najpierw trzeba pomyśleć o nauce przedmiotów ścisłych. Matura z matematyki to swego rodzaju przepustka do kolejnego etapu zdobywania wiedzy i doświadczenia. Tym samym sporo maturzystów decyduje się na zdawanie egzaminu maturalnego z matematyki w stopniu rozszerzonym. Warto dodać, iż liczy się nie tylko sam fakt zdawania matematyki na maturze ale i ilość uzyskanych punktów, końcowa ocena potwierdzająca posiadaną wiedzę i umiejętność jej wykorzystania.

Co ważne znajomość co najmniej podstaw z zakresu matematyki, ekonomii, fizyki, chemii czy biologii pozwala na większa swobodę życia, korzystanie z cywilizacji. Względy ekonomiczne często biorą górę nad potrzebą uzupełnienia wiedzy dla siebie, satysfakcji, samorealizacji i wiedzy jako takiej. Mimo wszystko prowadzenie budżetu domowego, inwestowanie, jak również założenie własnej firmy wymaga dobrego obeznania z matematyką i mechanizmami ekonomii, w czym przydaje się wiedz nabyta jeszcze w szkole. Chcąc przygotować młode pokolenie do życia w społeczeństwie świadomym warto rozwijać od najmłodszych lat zdolności matematyczne.

Nauka przedmiotów ścisłych jest opłacalna wielowymiarowo. Warto jest uczyć się dla siebie i swoich potrzeb jak i zawodowo, by móc uzyskać uprawnienia, zrobić karierę i rozwijać się zawodowo. Co więcej dzięki pogłębianiu swej wiedzy można także rozwijać technologie, produkty, usługi z korzyścią dla rynku i jego odbiorców. Wbrew pozorom na rynku nie brakuje wynalazków, może nie są one tak spektakularne jak żarówka, radio czy komputer, ale przyczyniają się z dnia na dzień do poprawy komfortu życia pośrednio lub bezpośrednio. Nie bez powodu mówi się o matematyce iż jest królową nauk. To dzięki matematyce możemy cieszyć się internetem, komputerem i wieloma innymi zdobyczami techniki, jak chociażby plastikowe kubeczki, czy modyfikowana żywność - dodaje Preply.com - platforma oferujaca m.in. korepetycje z fizyki w Warszawie jak i naukę chemii, matematyki czy informatyki zdalnie i przez skype.

Zdając na maturze przedmioty ścisłe mamy do wyboru bardzo wiele kierunków studiów i specjalizacji w jakich możemy osiągnąć sukces i się rozwijać. Wykorzystując swoje pasje oraz wrodzone zdolności możemy dopasować odpowiedni zawód. Nawet jeśli nie do końca wiemy kim chcielibyśmy być za kilka lat to nauka matematyki i dziedzin pokrewnych jest zawsze trafną inwestycją w przyszłość. Niezależnie kim będziemy w dorosłości wiedzy z zakresu przedmiotów ścisłych nigdy nie za wiele. Im bieglejsi jesteśmy w matematyce, fizyce, tym nasz umysł jest bardziej kreatywny na innych polach, sprawniejszy chociażby językowo. Dodatkowo zyskujemy sprawność umysłu chroniąca nas przed demencją, zapominaniem i osłabieniem w myśleniu analitycznym. Rozwój matematyczny i logicznego myślenia sprzyja oryginalnym rozwiązaniom i pomysłom na jakie wpadamy w codziennej pracy, życiu jak również sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie, odważniejsi.

ostatnia zmiana: 2016-01-18
Komentarze
Polityka Prywatności