Uwaga. Rejestracja do udziału w konkursie jest możliwa do dnia 18 lutego 2017 r. (sobota). Konkurs Wiedzy o UJ jest organizowany co roku przez Uniwersytet Jagielloński. W tym roku to już XXI edycja. Dlaczego warto wziąć udział w konkursie? Ponieważ nagrodami w konkursie są miejsca na studiach stacjonarnych.
Przebieg konkursu
Konkurs składa się z dwóch etapów:
1)
Etap pierwszy
–
eliminacje okręgowe, przeprowadzane w miejscowościach i terminach
określonych w załączniku nr 2 do regulaminu, polegające na rozwiązaniu testu
pisemnego (100 pytań w czasie 60 minut)
oraz
odpowiedzi na jedno pytanie opisowe;
2)
Etap drugi
–
dwudniowy finał konkursu, przeprowadzony w
Krakowie, w
terminie
określonym w załączniku nr 2 do Regulaminu:
a)
dzień pierwszy:
–
finałowy
test pisemny (100 pytań w czasie 60 minut),
–
eliminacje ustne (dogrywka)
dla osób, które uzyskały w finałowym teście pisemnym
tę samą liczbę punktów,
b)
dzień drugi: uroczyste ogłoszenie wyników i zamknięcie konkursu
Regulaminy można pobrać tutaj »
Trochę historiiKonkurs organizowany jest od 1996 roku. Celem jest przybliżenie historii oświaty polskiej i europejskiej poprzez historię krakowskiej Uczelni oraz osób ją tworzących.
Pierwsza jego edycja miała charakter regionalny i obejmowała jedynie szkoły z Podhalańskiego Związku Gmin. Z kolejnymi latami jego zasięg powiększał się, aż osiągnął poziom ogólnopolski. A rok temu eliminacje odbyły się także w Londynie.
Organizatorzy w 2005 roku pisali o nim: "Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim jest jedyną tego rodzaju inicjatywą propagującą nie tylko wiedzę o Wszechnicy Krakowskiej i ofercie edukacyjnej UJ, ale również wiedzę o historii edukacji polskiej i europejskiej (...) Wychowuje dużą grupę młodzieży znającej, dzięki starannie dobranej lekturze konkursowej, znaczenie i siłę polskiej kultury i nauki. Finaliści Konkursu są dobrymi studentami, znającymi historię swojej uczelni a poprzez to historię swojego kraju".
Więcej o konkursie »