Polacy chętnie się uczą, nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju. W 2013 roku aż 40,5% Polaków posiadało wykształcenie wyższe. Względem ilości studentów Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie, również pod względem studentów wyjeżdżających z kraju na studia za granicą. Tak wysokie miejsce zapewnia Polakom wczesna edukacja językowa. Znając angielski możemy bezpośrednio po maturze wyjechać niemal na dowolną uczelnię świata.
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze uczelni wyższej, zarówno tuż po maturze, jak i w dorosłości warto jest rozważyć różne opcje zdobywania wiedzy, wykształcenia. Co rusz pojawiają się rozmaite rankingi uczelni wyższych w Polsce i na świecie. Dobre wykształcenie to podstawa, nie tylko dla wyników zawodowych, sukcesu i kariery ale i dla samego siebie, satysfakcji, spełnienia. Lista szanghajska obejmuje najlepsze uczelnie wyższe na świecie, które z automatu służą również szlifowaniu języka obcego, nie tylko angielskiego. W zestawieniu tym na próżno jest szukać polskich uczelni, które znajdziemy dopiero w czwartej i piątej setce. Na przedzie za to znajdują się amerykańskie uniwersytety, zaś z obszaru UE ranking otwierają brytyjskie uniwersytety.
Popularność studiowania na uczelniach międzynarodowych
sprawia, iż umiejętności językowe są bardzo ważne w kontekście wyboru uczelni i miejsca do studiowania. Warto wspomnieć, iż także w Polsce funkcjonują uczelnie międzynarodowe z wykładowym językiem angielskim. Nie trzeba zatem wyjeżdżać z kraju aby uczęszczać na studia w międzynarodowym środowisku i o międzynarodowej renomie. Tak prestiżową uczelnią krajową jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, specjalizująca się w naukach ekonomicznych. Szkoła powstała w 1993 roku jako prywatna uczelnia. Od samego początku plasowała się wysoko w rankingach zdobywając wyśmienite oceny studentów, wykładowców. W ofercie Akademii dostępne są również studia MBA, które cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o kształcenie w języku angielskim jako wykładowym. Więcej na: http://www.kozminski.edu.pl/pl/
Prezentacja Akademii Leona Koźmińskiego »
Zawężając krąg uczelni wyższych do obszaru Unii Europejskiej najbardziej prestiżowym uniwersytetem jest Cambridge oraz Oxford zajmujące w światowym rankingu 5 i 10 miejsce. Na tych uczelniach możemy studiować zarówno nauki ekonomiczne, prawne, jak i nauki ścisłe jak matematyka, fizyka. Co więcej nie brakuje kierunków humanistycznych. Co więcej uczelnie inwestują zarówno w studentów pierwszego stopnia studiów jak i doktorantów i badaczy, zespoły naukowe opracowujące nowe technologie, odkrycia na znacznie wyższym poziomie wiedzy niżeli standard studiów magisterskich. Brytyjskie uczelnie poza znajomością języka obcego jakim jest angielski wymagają od kandydatów także wiedzy merytorycznej, stosownego poziomu, tym samym musimy być wybitnymi studentami, absolwentami aby móc myśleć o studiowaniu w Cambridge, czy też Oxfordzie.
Jeżeli jednak będziemy mieli taką okazję to warto z niej skorzystać, chociażby w ramach wymiany studenckiej, pozwalającej poczuć klimat prestiżowej uczelni z tradycjami. Jeśli chodzi o finansowanie to stypendia zarówno socjalne jak i naukowe w Wielkiej Brytanii pozwalają na swobodne studiowanie. W Oxfordzie od 850 lat kształci się studentów w wielu dziedzinach. Aktualnie studentów jest prawie 23 tysiące, zaś Cambridge ma wśród swoich absolwentów aż 92 nagrody Nobla. Obydwie uczelnie słyną z dbałości o czystość i poprawność języka tzw. British English. Zasady przyjęć i studiowania w Wielkiej Brytanii są równe dla Brytyjczyków, jak i cudzoziemców. Więcej na stronach uczelni:
Zaraz za Wielką Brytanią znajdują się niemieckie uczelnie. Nie bez znaczenia okazała się również Politechnika Federalna w Zurychu, gdzie wykładowym jest język niemiecki. W Niemczech do najlepszych należą uczelnie techniczne. Jeśli znamy niemiecki i chcemy podszlifować jego znajomość doskonałym wyborem będzie np. Wyższa Szkołą Techniczna w Karlsruhe (KIT). Inną uczelnią niemiecką cieszącą się dobrą sławą jest Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium. Warto dodać, iż poziom uczelni tych jest wysoki z powodu inwestycji pieniężnych w badania naukowe, jakim student może się oddać. To dzięki swobodzie studiowania poszczególnych dziedzin nauki, również niezwykle nowoczesnych gałęzi nauki uniwersytety te przyciągają młodych i zdolnych absolwentów.
Więcej na stronach uczelni: https://www.ethz.ch/en.html
Uczelnią cenioną przez młodych Polaków studiujących poza Polską jest The London School of Business & Finance (LSBF). Uczelnia może nie należy do czołówki najlepszych, jednakże zapewnia dobre przygotowanie językowe, jak i ekonomiczne, prawne do prowadzenia biznesu, zarządzania zgodnego z panującymi trendami, jak i przygotowuje doskonale do pracy w kadrze menadżerskiej. Co ciekawe LSBF dysponuje kampusami nie tylko w Anglii, ale także w Azji i Kanadzie. Na rynku działa od 2003 roku i jej ukończenie cechuje międzynarodowa uznaniowość dyplomu. To ważny atut, bowiem dzięki niemu możemy podjąć zatrudnienie w wielu międzynarodowych korporacjach bez kłopotów z uznaniem wykształcenia i potwierdzenia umiejętności. Standardy LSBF znane są powszechnie i doceniane przez światowych gigantów, a tym bardziej przez mniejsze firmy na lokalnych rynkach europejskich. Szkoła nastawiona jest na studentów z całego świata, co za tym idzie zapewnia pomoc w organizacji zakwaterowania, praktyk międzynarodowych itp. Nowoczesne sposoby komunikacji i prowadzenia zajęć online doskonale wpisują sie w ideę studiowania wśród studentów z całego świata. Więcej na stronach uczelni: http://www.lsbf.org.uk
Jeśli chcielibyście dostać się na międzynarodową uczelnię to warto podszkolić angielski:
Przez skype: https://preply.com/pl/angielski-przez-skype
Poprzez zabawę: https://www.fiszki.pl/jezyk-angielski/
Poprzez wyjazd: http://www.sprachcaffe.com/polski/kursy_angielskiego.htm