Co zrobić bez matury?
Dobrym rozwiązaniem może być uczestnictwo w kursach organizowanych przez różnego rodzaju placówki edukacyjne: uczelnie wyższe, firmy szkoleniowe czy szkoły. Wybierz kurs zgodny z twoimi zainteresowaniami, lub taki który pozwoli ci zdobyć konkretne kwalifikacje zawodowe. Bez względu na to jak dalej rozwinie się twoja droga edukacji, kwalifikacja będziesz mógł wykorzystać w swojej przyszłej pracy. Jeśli interesujesz się komputerami i szeroko pojętą informatyką, możesz skorzystać z oferty rocznych kursów takich jak:
grafika komputerowa,
programowanie aplikacji internetowych i mobilnych,
projektowanie stron internetowych,
programowanie gier komputerowych czy np. kurs przygotowujący do pracy w sektorze
e-commerce - organizacja sprzedaży internetowej. Jeśli twoją pasją jest kosmetyka, zapisz się na kurs
wizażu i stylizacji,
charakteryzacji czy stylizacji paznokci, a jeżeli dbasz o zdrowie, najlepsze będą:
trener personalny,
instruktor fitness czy
dietetyka.
Inną ewentualnością jest przejrzenie bogatej oferty szkół policealnych. Matura nie jest tam wymagana, a jedynym warunkiem rozpoczęcia nauki jest posiadanie wykształcenia średniego. Kształcenie na wielu kierunkach trwa tylko jeden rok, a po ukończeniu szkoły otrzymasz świadectwo oraz państwowy dyplom potwierdzający kwalifikacje w danym zawodzie np. asystentki stomatologicznej, opiekuna medycznego, czy florysty. Przy wyborze szkoły warto zwrócić uwagę na jakość oferowanego kształcenia, m.in. na to kto prowadzi zajęcia - czy nauczyciele, zwłaszcza ci uczący przedmiotów praktycznych posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie; czy nauka odbywa się w dobrze wyposażonych pracowniach oraz czy do realizacji zajęć wykorzystywane są dobrej jakości sprzęt i materiały. Szkołami, które oprócz wyżej wymienionych korzyści gwarantują również wysoką zdawalność egzaminów zawodowych są np. szkoły
TEB Edukacja.
Kursy przedmaturalne lub korepetycje
Kolejnym pomysłem jest skorzystanie z kursu przedmaturalnego lub z usług korepetytora, który pomoże ci się dobrze przygotować do matury w kolejnym roku. Skup się wówczas na tych przedmiotach, które sprawiają ci najwięcej trudności. Korepetytor usystematyzuje twoją wiedzę, dzięki czemu kolejne podejście do egzaminu dojrzałości z pewnością zakończy się sukcesem!
Może jednak praca…
Wiele osób decyduje się także na podjęcie pracy zawodowej. Oczywiście początki bywają trudne, a dostępne opcje mogą nie wydawać się ciekawe, jednak od czegoś trzeba zacząć! Aktualna sytuacja na polskim rynku pracy (bardzo niski wskaźnik bezrobocia, realny wzrost zarobków w wielu branżach), powoduje, że zwłaszcza w miastach można znaleźć ciekawe propozycje. Co więcej - jak wskazuje przykład Patrycji z Poznania - taka praca może okazać się dobrym biletem do awansu zawodowego. Po niezdanej maturze z matematyki podjęła pracę w sieci Fast - food. Wydajna, bystra i zaangażowana szybko awansowała w hierarchii. Teraz kończy zaocznie zarządzanie, a po studniach w perspektywie ma intratny awans.
Kompetencje językowe
Oczywiście można sobie również zrobić przerwę i wyjechać za granicę. Tam podjąć pracę i szlifować znajomość języka obcego. Po powrocie do kraju, takie doświadczenie doceni każdy pracodawca. Dobra znajomość konkretnego języka jest bardzo ważnym atutem podczas rozmowy o pracę.
Zatem, jeżeli w tym roku na maturze "
powinęła wam się noga", nie załamujcie rąk! Przed wami cała gama możliwości, z których możecie skorzystać!
Tekst zamieściliśmy dzięki uprzejmości Teb Edukacja.