aplikacja Matura google play app store

Artykuły dla maturzystów

Kiedyś uczyli się go wszyscy, dzisiaj tylko nieliczni. Matura z rosyjskiego odbyła się dzisiaj na obu (podstawowym i rozszerzonym) poziomie. Podobno było raczej prosto.
Nie ma chyba bardziej dziwacznej pary niż te dwa przedmioty. Ale ktoś tak właśnie wymyślił i to właśnie one zdawane były jednego dnia. Nie obyło się bez wpadek.
W oczekiwaniu na wyniki sprawdziliśmy, jak kształtowały się one w ubiegłym roku. Poza tym pytania oraz możliwości wyboru kierunków studiów uwzględniając informatykę na maturze.
Niemiecki to jeden z najbardziej popularnych języków na maturze. Popularnością ustępuje tylko angielskiemu. Chcecie wiedzieć jak było?
Ile wiecie o łacinie? Czy znacie biegle prawa Newtona? Potraficie nazwać najważniejszych filozofów? Jeśli wiecie niewiele, to pewnie cieszycie się, że to nie wy zdawaliście dzisiaj maturę. Podobno było raczej trudno.
Na poziomie podstawowym było 20 zadań, z których można było uzyskać 50 punktów w czasie 2 godzin. 2 zadania spośród 20-stu miały "charakter" astronomiczny. Natomiast na rozszerzonym maturzyści mieli 30 minut więcej na 6 zadań, z których max. dawało 60 punktów. Jedno zadanie wykroczyło poza Ziemię:)
Lubicie biologię, czy może na samo wspomnienie macie mdłości? Ci, którzy pisali dzisiaj egzamin maturalny z biologii pewnie czują się w tym przedmiocie raczej dobrze. Oby. 17 maja to dzień na egzamin zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Na poziomie podstawowym zdający biologię i historię mają 120 minut. Natomiast na poziomie rozszerzonym biologia zajmie 150 a historia 180 minut. Początek matur, to godz. 9 (biologia) oraz 14 (historia).
14 maja przyszedł czas również na geografię. Na poziomie podstawowym 31 zadań, do zdobycia 50 punktów w czasie 120 minut. Na poziomie rozszerzonym 36 zadań, do zdobycia 60 punktów w czasie 150 minut.
Znacie wzory na kolejne substancje chemiczne? Znacznie ich skład? To może nie wystarczyć, żeby zdać maturę z chemii, ale to zawsze jakiś początek.
Wiecie ilu posłów liczy polski Sejm, kto jest prezesem rady ministrów, jakie kraje starają się właśnie o przyjęcie do Uni Europejskiej? To minimum, żeby spróbować zdać maturę z WOS – u.
Tym razem maturzyści pisali poziom rozszerzony. Nie wszyscy się odważyli, ale ci którzy pisali, wychodzili ze szkół raczej z uśmiechem. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 180 minut.
Tradycyjnie, najpierw podstawowy, po południu rozszerzony. Język angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem. Ale czy tym najłatwiejszym?
Na maturze z matematyki w tym roku było 25 zadań, z których można było otrzymać po jednym punkcie. Za zadania 26-31 maksymalnie dwa punkty. Za zadania 32 i 33 cztery punkty a za zadanie 34 pięć punktów. W sumie maksymalnie można było otrzymać 50 punktów.
Tym razem wszyscy zasiądą do matematyki. Teraz nie ma już wyboru, zdawać muszą ją wszyscy, choć nie wszyscy są z tego powodu szczęśliwi. Po południu odbędzie się drugi egzamin. Wybrało go zaledwie 427 maturzystów.
Potwierdziły się plotki i przecieki z sal maturalnych. „Świat w 44 zerach” był tekstem, do którego należało odpowiedzieć na pytania. Trzeba było m.in. zidentyfikować zabiegi językowe i odpowiedzieć, co autor miał na myśli w danym fragmencie.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego; wybrać można między: angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Od kilu lat politycy debatują o zmianach w maturze, ale to nie oni muszą zmagać się ze skutkiem swoich pomysłów. Tegoroczni maturzyści w liczbie 365 tys. właśnie zasiedli do kończących szkołę średnią egzaminów. Na pierwsze starcie: język polski. Chcecie znać tematy?
Językiada 2013 to konkurs językowy organizowany przez Samorząd Studencki SWPS oraz Wydział Kulturoznawstwa i Filologii SWPS. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 22 maja.
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej organizuje konkurs dla maturzystów, w którym do wygrania jest rok darmowych studiów na wybranym kierunku.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności