Temat 1
Scharakteryzuj instytucje Unii Europejskiej uczestniczące w procedurze budżetowej oraz ich rolę w uchwalaniu budżetu unijnego.
Temat 2.
Migranci zarobkowi w Unii Europejskiej – scharakteryzuj założenia tej organizacji w sprawie migracji wewnątrzunijnych, modele polityki państw wobec migrantów oraz szanse i zagrożenia wynikające z migracji dla migrantów oraz społeczeństw państw wysyłających i przyjmujących.
O polityce państw skandynawskich wobec migrantów
Asymilacja została obarczona piętnem wartościowania, a przez to dała możliwość pojawienia się w publicznym dyskursie (i w rzeczywistości) dyskryminacji, odsuwania i izolowania tych jednostek czy grup, które uznane zostały za słabsze, mniejsze, gorsze. […] [Nastąpił] odwrót od asymilacji jako sposobu na ład społeczny […] [i zastąpiono] ją ideą integracji.
Wzory wielokulturowości we współczesnym świecie,
red. K. Golemo, T. Paleczny, E. Wiącek, Kraków 2006, s. 95, 100.
Migracje specjalistów w Unii Europejskiej w latach 2003–2014 (bez jednego z państw)
Temat 3.
Scharakteryzuj konstytucyjne zasady ustrojowe stanowiące o formie państwa we współczesnej Rzeczypospolitej Polskiej i porównaj je z tymi funkcjonującymi na podstawie aktu prawnego, którego fragment przytoczono.Fragment Artykułów henrykowskich z 1573 r.
My[,] szlachta i rycerstwo królestwa Polskiego, narodów tak polskiego, jako i litewskiego, […] zastrzegamy, aby […] niżej wyrażone artykuły zawierające w sobie pewne nasze prawa i prerogatywy, zostały uznane i zatwierdzone, a to w sposób następujący:
Henryk, z bożej łaski król Polski […]
1. Iż za żywota naszego my i potomkowie nasi, królowie polscy […] nie mamy mianować ani obierać jakiego, składać żadnym sposobem ani kształtem wymyślonym, króla, na państwo sukcesora naszego sadzać, a to dlatego, aby zawdy wiecznymi czasy po zejściu naszym i potomków naszych wolne obieranie zostało wszem stanom koronnym […].
3. A w sprawach koronnych, które się dotykać będą osoby naszej i dostojeństwa naszego, poselstw do krajów cudzych wysyłanych i cudzych także poselstw słuchania i odprawowania, wojsk jakich albo żołnierzów zbierania albo przyjmowania, my i potomkowie nasi nic zaczynać i czynić nie mamy bez rady rad koronnych obojga narodu, spraw sejmowi należących w niczym nie naruszając […].
7. […] ustanawiamy i za wieczne prawo mieć chcemy, aby każdego sejmu walnego naznaczeni i mianowani byli z rad koronnych osób 16 […], którzy by u nas ustawicznie byli[,] przestrzegając osoby dostojeństwa naszego i wolności pospolitej, bez której rady i wiadomości nic my i potomkowie nasi czynić nie mamy ani będziem mogli w sprawach potocznych (nie wzruszając nic sejmowych) […].
9. Sejm walny koronny we dwie lecie najdalej być ma składan, a gdzie by tego była pilna a gwałtowna potrzeba Rzeczypospolitej, tedy za radą panów Rad obojga państwa […] go składać będziem, a dłużej go dzierżyć nie mamy, najdalej do sześciu niedziel. A przed takowymi sejmy w Polsce, wedle zwyczaju, a [w] Litwie [–] wedle statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego sejmiki powiatowe być mają, jako w Kole i Korczynie sejmik sławny bywa, także w Litwie i w Wołkowysku główny sejmik być ma; na które sejmiki przez posły swe potrzeby przypadłe zwykłym obyczajem oznajmiać mają.
16. Sprawiedliwość pospolitą sądową kraje Korony Polskiej niektóre sobie zezwoliły[,] ujmując ją z osoby królewskiej; czego my im pozwalamy i hamować nie mamy […].
17. Osobliwie to warujemy, iż podatków ani poborów żadnych w imionach [dobrach] naszych, królewskich i rad duchownych, także ceł nowych […] składać i postanawiać nie mamy, bez zwolenia wszech stanów na sejmie walnym […].
21. A jeślibyśmy (czego Boże uchowaj) co przeciw prawom, wolnościom, artykułom, kondycjom wykroczyli, albo czego nie wypełnili, tego obywatele koronni obojga narodu od posłuszeństwa i wiary nam powinnej wolne czyniemy i panowania.
Wiek XVI–XVIII w źródłach, oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1999, s. 108–110.
WYPRACOWANIE
na temat nr ............
.........................
.........................
.........................