aplikacja Matura google play app store

Fizyka, matura przykładowa dla formuły 2015 - poziom rozszerzony - pytania i odpowiedzi

DATA: grudzień 2013
CZAS PRACY: 180 minut
LICZBA PUNKTÓW DO UZYSKANIA: 60
Formuła od 2015 "nowa matura".

dostępne także:
w formie testu
• w aplikacji Matura - testy i zadania


Lista zadań

Odpowiedzi do tej matury możesz sprawdzić również rozwiązując test w dostępnej już aplikacji Matura - testy i zadania, w której jest także, np. odmierzanie czasu, dodawanie do powtórek, zapamiętywanie postępu i wyników czy notatnik :)

aplikacja_nazwa_h110.png google_play_h56.png app_store_h56.png

Dziękujemy developerom z firmy Geeknauts, którzy stworzyli tę aplikację

Zadanie 1. (0–3)
Podczas gry w badmintona zawodniczka uderzyła lotkę na wysokości 2 m, nadając jej poziomą prędkość o wartości 5 m/s. Lotka upadła w pewnej odległości od zawodniczki. Jest to odległość o jedną trzecią mniejsza od odległości upadku lotki przy pominięciu oporu powietrza. Przyjmij, że po uderzeniu lotki zawodniczka nie zmieniła swojego położenia. Oblicz, w jakiej odległości od zawodniczki upadła lotka.

Zadanie 2. (0–1)
Dwie różne kulki o tej samej masie m uderzyły prostopadle w drewnianą ścianę z taką samą prędkością o wartości v. Kulka A po odbiciu poruszała się z przeciwną prędkością, natomiast kulka B ugrzęzła w ścianie. Oznaczmy jako pA wartość pędu przekazanego ścianie przez kulkę A oraz jako pB wartość pędu przekazanego ścianie przez kulkę B.
Z przedstawionych poniżej stwierdzeń dotyczących wartości pędów wybierz poprawne.
Zadanie 3. (0–10)
W celu wyznaczenia gęstości nieznanej cieczy uczniowie badali zależność siły wyporu działającej na zanurzany w niej aluminiowy walec od głębokości jego zanurzenia. Zestaw doświadczalny składał się ze słoika z cieczą, siłomierza, statywu, linijki oraz aluminiowego walca z uchwytem. Ciężar walca wynosił Q = 2,7 N, pole jego podstawy S = 10 cm2, a wysokość H = 10 cm.

Doświadczenie miało następujący przebieg. Uczniowie zawiesili aluminiowy walec na siłomierzu. Na statywie zamocowali siłomierz z możliwością przesuwania go w pionie. Pod walcem ustawili słoik z cieczą. Opuszczając siłomierz, zwiększali głębokość zanurzenia walca o ok. 2 cm. Za każdym razem linijką mierzyli wysokość niezanurzonej części walca i odczytywali wskazania siłomierza. Uczniowie zapisali wyniki swoich pomiarów w zaplanowanej tabeli.
Zadanie 3.1.
Wykaż, powołując się na prawa fizyki, że spodziewana zależność siły wyporu od głębokości zanurzenia h jest opisana funkcją liniową i współczynnik proporcjonalności wyrażony jest równaniem
A = ρcieczy · g · S

Zadanie 3.2.
Kolejnym etapem jest przeanalizowanie zależności siły wyporu od głębokości zanurzenia. Dokonaj tej analizy.

W tym celu oblicz głębokość zanurzenia walca i wartość siły wyporu oraz wpisz te wartości do poniższej tabeli. Na podstawie tych wyników sporządź wykres analizowanej zależności, nanosząc punkty wraz z zaznaczeniem niepewności pomiarowych. Z nachylenia krzywej wyznacz gęstość badanej cieczy.

Podaj wartość gęstości w jednostkach układu SI. Przyjmij wartość przyspieszenia ziemskiego równą 10 m/s2.

Lp.
Wysokość części walca wystającej ponad powierzchnię cieczy
l (cm) ± 0,2 cm
Głębokość zanurzenia walca
h (cm)
Siła wskazana przez siłomierz
F (N) ±  0,1 N
Siła wyporu
Fw (N)
1.10,0
2,7
2.8,1
2,5
3.5,9
2,2
4.4,0
2,0
5.2,2
1,9


Zadanie 3.3.
Jeżeli uwzględnimy niepewności pomiarowe, to wyznaczona wartość gęstości cieczy użytej w doświadczeniu mieści się w przedziale od 970 kg/m3 do 1190 kg/m3.

Oblicz średnią wartość gęstości tej cieczy oraz jej bezwzględną niepewność pomiarową.

Zadanie 3.4.
Opisz i wyjaśnij, jak zmieniłby się charakter wykresu, gdyby w doświadczeniu użyto cieczy o większej gęstości.

Zadanie 4. (0–2)
W strzelectwie sportowym używa się m.in. karabinów, które mają lufy o długości 70 cm. Zależność wartości prędkości pocisku od czasu podczas jego ruchu w lufie karabinu przedstawiona jest na wykresie.
W chwili wystrzału następuje zapłon prochu i powstaje duża ilość gazów spalinowych. Gazy spalinowe rozprężają się i wypychają pocisk z lufy.

Uzupełnij poniższe zdanie na podstawie analizy wykresu.

Ciśnienie gazów spalinowych w lufie osiągnęło największa wartość w chwili .........................± 0,25 ms.
Uzasadnij odpowiedź.

Zadanie 5. (0–3)
Poniższy wykres odnosi się do zadań 5.1 i 5.2. Wykres przedstawia zależność wartości pędu samochodu o masie 1200 kg od czasu.
Zadanie 5.1.
Oblicz wartość przyspieszenia, z jakim porusza się samochód.

Zadanie 5.2.
Wyjaśnij, dlaczego na podstawie wykresu można wyciągnąć wniosek, że wypadkowa sił działających na samochód jest skierowana przeciwnie do wektora pędu.

Zadanie 6. (0–3)
Kolistą tarczę nasunięto na pręt w taki sposób, że może się wokół niego swobodnie obracać, ale nie może przesuwać się wzdłuż pręta. Jeden koniec pręta zamocowano na nici, a drugi przytrzymano (Rys. 1a.). Obserwowano zachowanie się układu pręt – tarcza w dwóch przypadkach.
Zadanie 6.1.
W pierwszym przypadku tarcza nie obracała się. Po puszczeniu pręta układ obrócił się w dół (pręt ustawił się pionowo – Rys. 1b.). W trakcie ruchu układ uzyskiwał więc moment pędu prostopadle do płaszczyzny rysunku w kierunku „za kartkę”.
Podaj przyczynę uzyskiwania przez układ momentu pędu.

Zadanie 6.2.
W drugim przypadku tarcza obracała się wokół pręta z prędkością kątową o dużej wartości (Rys. 2.). Drugi koniec pręta puszczono. Układ pręt – tarcza nie opadł, lecz zaczął obracać się w płaszczyźnie poziomej wokół nici (zachowując poziome położenie pręta). Na rysunku zaznaczono strzałką kierunek obrotu tarczy.
Wyjaśnij fizyczną przyczynę takiego zachowania się układu. Zauważ, że puszczenie końca pręta powoduje zmianę momentu pędu opisaną wcześniej.

Zadanie 7. (0–1)
Dwa naczynia zawierały jednakowe ilości tego samego gazu o tej samej temperaturze. Gazy te ogrzewano, dostarczając im takiej samej ilości ciepła. W pierwszym przypadku proces był izobaryczny, a w drugim izochoryczny.

Zaznacz, aby poniższe zdanie było prawdziwe.
Przyrost energii wewnętrznej gazu ogrzewanego
był większy, ponieważ gaz ten
Zadanie 8. (0–1)
W dwóch naczyniach A i B przeprowadzono przemiany takich samych ilości tego samego gazu doskonałego. Na wykresie przedstawiono zależności ciśnienia od objętości dla obu gazów.
Oznaczmy:
T1 jako temperaturę gazów w naczyniu A i B przed przemianą (punkt 1),
T2 jako temperaturę gazów w naczyniu A i B po przemianie (punkt 2),
QA jako ilość ciepła dostarczonego podczas przemiany gazu w naczyniu A,
QB jako ilość ciepła dostarczonego podczas przemiany gazu w naczyniu B.
Spośród podanych poniżej wybierz i zaznacz poprawne relacje wynikające z przedstawionego wykresu.
Zadanie 9. (0–1)
Termometr laboratoryjny mierzący temperatury w zakresie od -10 °C do 50 °C położono na stoliku pompy próżniowej, ale nie przykrywano kloszem (jak na rysunku).
Po ustaleniu równowagi termodynamicznej słupek rtęci wskazał temperaturę 25 °C. Następnie stolik z termometrem nakryto kloszem w sposób nienaruszający stanu równowagi termodynamicznej w układzie i bardzo powoli wypompowano powietrze spod klosza.
Spośród podanych poniżej zaznacz wszystkie poprawne informacje.

25°C była temperaturą
Po nakryciu kloszem stolika z termometrem wskazanie termometru
Zadanie 10. (0–2)
Na rysunku poniżej przedstawiono schemat doświadczenia, w którym użyto elektroskopu. Elektroskop składa się z metalowej uziemionej obudowy (1), wewnątrz której umieszczony jest odizolowany od niej metalowy pręcik (2). Na pręciku zawieszone są metalowe listki (3). Listki mogą się swobodnie odchylać.
Metalową płytkę zamocowano na pręciku elektroskopu i naelektryzowano. Listki elektroskopu odchyliły się. Następnie, trzymając za uchwyt z izolatora, zaczęto przesuwać identyczną, nienaładowaną płytkę metalową, tak jak wskazuje strzałka na rysunku.

Określ, czy odchylenie listków uległo zmianie (zwiększyło się, zmniejszyło się, pozostało bez zmian), uzasadniając odpowiedź.

Zadanie 11. (0–5)
Zadanie 11.1.
Trzecie prawo Keplera sformułowane dla obiegu planet wokół Słońca można stosować dla dowolnych satelitów obiegających masywne obiekty, a więc między innymi dla Księżyca poruszającego się wokół Ziemi.
Przyjmijmy, że ruch Księżyca wokół Ziemi odbywa się po orbicie kołowej o promieniu r na skutek siły malejącej z odległością. Załóżmy, że siła powodująca taki ruch zmienia się wraz z odległością zgodnie z zależnością F ~ 1/rn.

Wykaż w oparciu o trzecie prawo Keplera, że wartość n wynosi 2.

Zadanie 11.2.
Wyróżnia się kilka faz Księżyca (m.in. pełnia i nów). Wyjaśnij, dlaczego zaćmienie Księżyca występuje tylko wtedy, gdy jest on w fazie pełni.

Zadanie 12. (0–1)
Uzwojenie pierwotne transformatora zawierało 1200 zwojów, natomiast wtórne – 200. Podczas eksperymentu uczniowie podłączyli do pierwotnego uzwojenia zmienne napięcie o wartości skutecznej równej 24 V. Następnie podłączyli woltomierz do uzwojenia wtórnego i odczytali wartość napięcia skutecznego. Następnie liczbę zwojów w uzwojeniu wtórnym zwiększyli o 400 i ponownie zmierzyli napięcie.
Wybierz możliwą zmierzoną zmianę wartości napięcia skutecznego na uzwojeniu wtórnym.
Zadanie 13. (0–3)
Dwa druty oporowe o tej samej długości i przekroju, jeden z konstantanu, a drugi z chromonikieliny, połączono w obwód. Schemat połączenia pokazano na rysunku.
W tabeli podano wybrane wielkości charakteryzujące konstantan i chromonikielinę.
SubstancjaOpór właściwy (Ω·m)Gęstość (kg/m3)
konstantan0,5·10-68900
chromonikielina1,1·10-68200

Odwołując się do odpowiednich zależności fizycznych, wyjaśnij, w którym drucie oporowym zostanie rozproszona większa moc prądu.

Zadanie 14. (0–1)
Rozważ dwa układy drgające przedstawione na rysunku. Wszystkie sprężyny są identyczne, a masy ciężarków – równe. Jeśli ciężarki zostaną wprawione w drgania, to okres drgań ciężarka na pojedynczej sprężynie wynosi T1, a okres drgań ciężarka w układzie z dwoma sprężynami wynosi T2.
Poniżej zapisano relacje pomiędzy okresami drgań ciężarków.
Wybierz i zaznacz prawidłową odpowiedź.
Zadanie 15. (0–1)
Na długiej nici zawieszono dwa identyczne, niewielkie ciężarki i wprawiono w drgania. W chwili, gdy układ był maksymalnie wychylony, jeden z ciężarków odpadł, a ciężarek pozostały na nici nadal drgał. W obu przypadkach potraktuj drgający układ jako wahadło matematyczne i pomiń opory ruchu.
Odpadnięcie ciężarka może spowodować zmiany niektórych parametrów układu drgającego.
Spośród podanych poniżej stwierdzeń A, B, C, D i E wybierz i zaznacz prawidłowy opis zmian niektórych wielkości fizycznych charakteryzujących drgania układu.
Zadanie 16. (0–1)
Podczas rozładowywania statku dźwig przez pewien czas podnosił kontener ruchem jednostajnie przyspieszonym. Poniżej zapisano stwierdzenia dotyczące energii kontenera i pracy wykonanej przez dźwig w tym czasie.

Oceń prawdziwość poniższych zdań.
W tym czasie energia kinetyczna kontenera nie uległa zmianie, a energia potencjalna wzrosła.
Praca wykonana w tym czasie przez dźwig była większa od zmiany energii potencjalnej kontenera.
Zadanie 17. (0–4)
Badano zderzenia dwóch wózków poruszających się na torze powietrznym, który eliminuje wpływ sił tarcia. Pierwszy wózek (A) wprawiono w ruch w kierunku nieporuszającego się drugiego wózka (B). Po zderzeniu oba wózki poruszały się razem. Na odcinku o długości S zmierzono czas poruszania się wózka A przed zderzeniem, a następnie na odcinku o tej samej długości czas ruchu obu wózków po zderzeniu (rysunek). Porównano oba te czasy.
Masy wózków użytych w doświadczeniu były identyczne.
Uzasadnij, zapisując odpowiednie prawa i zależności, że porównanie tych czasów wystarcza do stwierdzenia, że w opisanym zjawisku spełniona jest zasada zachowania pędu układu oraz nie jest zachowana energia kinetyczna.

Zadanie 18. (0–2)
Pozyton to antycząstka elektronu o tej samej masie i ładunku przeciwnym do ładunku elektronu. Izotop tytanu o liczbie masowej 45 ulega rozpadowi promieniotwórczemu z emisją pozytonu. Zapisz równanie reakcji takiego rozpadu, posługując się układem okresowym pierwiastków.

Zadanie 19. (0–2)
Nietoperze orientują się w przestrzeni, wysyłając, a następnie odbierając odbite fale ultradźwiękowe. Są to fale o częstotliwościach wyższych, niż dźwięki słyszalne przez człowieka. Nietoperz zbliża się do muru z prędkością 36 km/h, wysyłając fale o częstotliwości 85 kHz.

Oblicz, jaką długość będzie miała fala odbita od muru.
Przyjmij, że dźwięk rozchodzi się w powietrzu z prędkością o wartości równej 340 m/s.

Zadanie 20. (0–1)
Jedną z wielkości charakteryzujących soczewki jest ich zdolność skupiająca. Zdolność skupiająca wyrażona w dioptriach jest odwrotnością ogniskowej soczewki wyrażonej w metrach.
W odległości 20 cm od soczewki o zdolności skupiającej 4 dioptrie umieszczono przedmiot.
Dokończ poniższe zdanie tak, aby było prawdziwe. Wybierz odpowiedź i jej uzasadnienie. Zaznacz wybrane odpowiedzi.
Otrzymany obraz przedmiotu jest
ponieważ odległość przedmiotu od soczewki jest od jej ogniskowej.
Zadanie 21. (0–4)
W pobliżu zwojnicy umieszczono magnes. Gdy zaczęto przesuwać go, tak jak wskazuje strzałka na rysunku, galwanometr wskazał przepływ prądu w obwodzie zwojnicy.
Zadanie 21.1.
Spośród podanych rysunków wybierz ten, na którym poprawnie zaznaczono kierunek przepływu prądu w obwodzie zwojnicy.
Dobierz poprawne stwierdzenie dotyczące wektorów: indukcji pola magnetycznego magnesu B_strumien_indukcji.png i indukcji wyindukowanego pola magnetycznego i, wewnątrz zwojnicy.
Zadanie 21.2.
Przesuwanie magnesu ma wpływ na wzajemne oddziaływanie zwojów zwojnicy. Określ charakter tego oddziaływania i uzasadnij odpowiedź.

Zadanie 22. (0–3)
Rozszczepiona w pryzmacie wiązka światła białego pada na płytkę pokrytą sodem. Graniczna długość fali wywołującej zjawisko fotoelektryczne zewnętrzne w płytce pokrytej sodem odpowiada światłu zielonemu.

Tabela przedstawia długości fal w próżni odpowiadające poszczególnym barwom światła.
Długość fali [nm]Barwa światła
650-780czerwona
610-650pomarańczowoczerwona
580-610żółtopomarańczowa
550-580żółtozielona
505-550zielona
485-505zielononiebieska
440-485niebieska
415-440indygo
380-415fioletowa

Na podstawie:W. Mizerski, Tablice fizyczno-astronomiczne,Warszawa 2005, s. 238
Zadanie 22.1.
Wyjaśnij, dlaczego z fragmentu płytki, na który pada światło o barwie żółtopomarańczowej, nie są emitowane elektrony.

Zadanie 22.2.
Wykaż, że największą maksymalną wartość prędkości mają elektrony wybite z fragmentu płytki, na który pada światło fioletowe.

Zadanie 23. (0–5)
„Jeśli patrząc w górę daleko od Słońca, widzimy jasne, niebieskie niebo, oznacza to, że dochodzi stamtąd do naszych oczu światło słoneczne, które zmieniło po drodze kierunek. […] Kiedy światło dociera do atmosfery, część jego energii rozchodzi się we wszystkich kierunkach w procesie zwanym rozpraszaniem. […] Rozpraszanie światła słonecznego przez powietrze tłumaczy, dlaczego niebo jest jasne, ale żeby zrozumieć dlaczego jasne niebo jest niebieskie, musimy uwzględnić falową naturę światła. Wszystkie rodzaje fal są rozpraszane przez znajdujące się na ich drodze przeszkody. Kamień będzie rozpraszał fale na wodzie: będą się od niego rozchodzić drobne fale w nowych kierunkach. […] Przeszkoda bardzo mała w stosunku do długości fali nie będzie skutecznie rozpraszać. Ta sama przeszkoda będzie skuteczniej rozpraszać fale krótsze, dla których okaże się wystarczająco duża. To samo dzieje się ze światłem w atmosferze – elementy rozpraszające są mniejsze od długości fali światła widzialnego. […] Powietrze rozprasza światło, ponieważ nie jest ośrodkiem ciągłym, lecz składa się z odrębnych cząsteczek. Jeśli uznamy cząsteczkę za przeszkodę, to będzie ona tysiąc razy mniejsza niż długość fali światła. […] Cząsteczki nie są równomiernie rozłożone w przestrzeni, lecz zderzają się ze sobą, a zatem mogą przez chwilę tworzyć skupiska pewnej skończonej objętości. Takie statystyczne fluktuacje gęstości zdarzają się nieustannie i czynią powietrze grudkowatą strukturą, która rozprasza światło. Opierając się na tym statystycznym modelu, można oszacować, że rozmiary grudki są zbliżone do średniej odległości między cząsteczkami – co jeszcze jest sto razy mniej niż długość fali świetlnej. […] możemy stwierdzić, że rozpraszające przeszkody są mniejsze niż długość fali światłą widzialnego. W związku z tym fale krótsze (niebieskie) będą silniej rozpraszane niż fale dłuższe (czerwone). […] Jeśli ze światła przechodzącego przez atmosferę wyeliminowana zostanie wskutek rozproszenia niebieska część widma, to kolor nierozproszonej wiązki również musi się zmienić. […] W miarę jak rozpraszanie wycina coraz większą część krótkich fal – w czerwonawe. Tak właśnie zmienia się barwa Słońca w ciągu popołudnia. Im niżej Słońce świeci na niebie, tym bardziej wydłuża się droga promieni dochodzących przez atmosferę do oka obserwatora. O zachodzie (rozpraszanie na bardzo długiej drodze) jest tak duże, że Słońce wydaje się czerwone. Niebieskie niebo i czerwony zachód Słońca są dwoma dopełniającymi się aspektami tego samego zjawiska.”
wg Robert Greenler, Tęcze, glorie i halo, Prószyński i Spółka 1998 r.
Zadanie 23.1.
Wyjaśnij, dlaczego światło niebieskie jest rozpraszane intensywniej niż czerwone.

Zadanie 23.2.
Wyjaśnij, jaki kolor ma niebo na Księżycu w jasny księżycowy dzień (kiedy Słońce znajduje się nad jego horyzontem) i dlaczego Słońce zachodzące na Księżycu nie jest czerwonawe.
Odpowiedź uzasadnij.

Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Artykuł sponsorowany
Jak wyłączyć iPhone’a?





Rekrutacja na studia wg przedmiotów zdawanych na maturze


Wyszukaj kierunki studiów i uczelnie, w których brany jest pod uwagę tylko 1 przedmiot zdawany na maturze na poziomie podstawowym (często uczelnie dają do wyboru kilka przedmiotów a wybieramy z nich jeden):

Przykłady:

kierunki studiów po maturze z WOS


Poniżej podajemy wybrane linki do kierunki studiów na uczelniach, w których są brane pod uwagę wyniki tylko z dwóch przedmiotów zdawanych na maturze na poziomie podstawowym
(często uczelnie dają wyboru więcej przedmiotów a wybieramy z nich dwa):

Przykłady:

kierunki po maturze z polskiego i matematyki
kierunki po maturze z polskiego i angielskiego
kierunki po maturze z polskiego i historii
kierunki po maturze z polskiego i wiedzy o społeczeństwie

kierunki po maturze z matematyki i angielskiego
kierunki po maturze z matematyki i fizyki
kierunki po maturze z matematyki i chemii
kierunki po maturze z matematyki i informatyki

kierunki po maturze z biologii i chemii
kierunki po maturze z biologii i
angielskiego
kierunki po maturze z chemii i angielskiego
kierunki po maturze z biologii i geografii
kierunki po maturze z chemii i geografii
Polityka Prywatności