szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Hafciarka wykonuje haft ręczny za pomocą krosien do haftu lub maszynowy z użyciem prostych maszyn hafciarskich albo automatów hafciarskich.
Praca hafciarki ręcznej polega na wykonywaniu haftu ręcznego na różnego rodzaju tkaninach i dzianinach. Haftem ręcznym najczęściej zdobione są sztandary (wojskowe, szkolne, kościelne itp.), szaty liturgiczne, konfekcja, obrazy itp. Hafciarka, wykonująca haft ręczny może zajmować się również konserwacją tkanin. Pracuje głównie na konkretne zamówienie klienta, ściśle stosując się do jego wskazówek. Bywa tak, że klient podaje główne parametry zlecenia, np. treść napisów, natomiast ustalenie jego kształtu graficznego pozostawia wyobraźni i doświadczeniu hafciarki. Haft może składać się z motywów geometrycznych, napisów, motywów roślinnych i zwierzęcych, elementów krajobrazu czy postaci. Hafciarka obsługująca maszynę do haftu zajmuje się ręcznym przemieszczaniem tkaniny, natomiast obsługa automatu hafciarskiego polega na nadzorowaniu wykonania haftu przez maszynę. Proces powstawania haftu zaczyna się od opracowania specjalnego programu hafciarskiego (w formacie czytelnym dla automatu, najczęściej DST). Następnie program importowany jest do panelu sterującego automatem. Hafciarki maszynowe znajdują zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z przemysłem tekstylnym i reklamowym. Coraz częściej pojawiają się, głównie w centrach handlowych, hafciarskie punkty usługowe wyposażone w jednogłowicowe maszyny-hafciarki.
Obsługuje instalacje doprowadzające parę i gorącą wodę do urządzeń przyspieszonego dojrzewania (hartowania) betonów ciężkich oraz autoklawy do hartowania półfabrykatów wapienno-piaskowych i betonów komórkowych przez działanie parą wodną o wysokim ciśnieniu.
Samodzielnie wykonuje obróbkę cieplną i cieplno-chemiczną stopów żelaza i metali nieżelaznych, zgodnie z dokumentacją techniczną, opisami wykonania pracy i instrukcjami; sporządza kąpiele, reguluje temperaturę pieców hartowniczych, określa czas nagrzewania, wygrzewania, studzenia, posługuje się aparaturą kontrolno-pomiarową oraz analizuje jej wskazania, prowadzi dokumentację wsadową i technologiczną.
Nadzoruje stan sanitarny placówek nauczania i wychowania (szkół, przedszkoli, internatów, poradni medycyny szkolnej), stan zdrowia i rozwoju uczniów oraz oświatę zdrowotną w szkolnictwie.
Zajmuje się ustalaniem faktów procesu dziejowego, ich interpretacją oraz opisem działalności człowieka, społeczeństw i narodów w przeszłości korzystając z materiałów źródłowych.
Zajmuje się dokumentacją i naukowym opracowaniem dzieł sztuki, badaniem ich stanu zabezpieczenia, autorstwa, autentyczności; poszukuje, gromadzi, chroni i rozpowszechnia dzieła sztuki.
Planuje, organizuje i wykonuje prace związane z chowem i hodowlą bydła w celu produkcji mleka, mięsa, sztuk hodowlanych, skór.
Planuje, organizuje i wykonuje prace związane z chowem i hodowlą drobiu oraz prowadzi sprzedaż drobiu i produktów drobiarskich.
Planuje, organizuje oraz wykonuje prace związane z hodowlą i chowem różnych gatunków i typów użytkowych zwierząt (bydła, trzody chlewnej, owiec, koni, drobiu itp.) oraz prowadzi sprzedaż produkcji.
Prowadzi hodowlę jedwabników, nasadzenia drzew morwowych, zbiera liście morwy na paszę dla jedwabników, żywi i pielęgnuje gąsienice oraz przygotowuje kokony do sprzedaży.
Planuje, organizuje, nadzoruje oraz wykonuje czynności związane z chowem i hodowlą koni; prowadzi zbyt sztuk hodowlanych i użytkowych.
Planuje, organizuje, wykonuje prace związane z chowem i hodowlą owiec oraz zbytem zwierząt żywych, wełny, skór i mięsa.
Prowadzi chów i hodowlę bażantów, przepiórek, perliczek, kuropatw, gołębi itp. dla celów sportowych i spożywczych.
Zajmuje się hodowlą i chowem ryb słodkowodnych w stawach.
Planuje, organizuje i wykonuje prace związane z chowem i hodowlą trzody chlewnej oraz zbytem sztuk żywych czy mięsa.
Organizuje, nadzoruje i bezpośrednio prowadzi hodowlę lub chów towarowy oraz zbyt (sprzedaż) takich zwierząt, jak: psy, koty, świnki morskie, chomiki, myszy, szczury, ptaki, gady, płazy, ryby i owady.
Planuje, organizuje i wykonuje prace związane z chowem i hodowlą zwierząt futerkowych, takich jak: lisy, norki, nutrie, szynszyle, fretki, tchórzofretki, jenoty, króliki, a także prowadzi zbyt skór oraz mięsa.
Dobiera odpowiedni gatunek, rasę lub szczep zwierząt laboratoryjnych: myszy, szczurów, królików, owadów, zgodnie z wymaganym standardem jakościowo-użytkowym; pracuje nad uzyskiwaniem masowej populacji osobników.
Hoduje i rozmnaża zwierzęta gospodarcze w celu zapewnienia sobie i swojemu gospodarstwu domowemu żywności, miejsca zamieszkania i dochodów.
Homeopata poprawia stan zdrowia pacjenta stosując homeopatyczną metodę leczenia i zlecając leki homeopatyczne.
Homeopata jest terapeutą w dziedzinie medycyny komplementarnej. Celem pracy homeopaty jest przywrócenie lub poprawa stanu zdrowia chorego oraz propagowanie profilaktyki zdrowotnej. Homeopata stara się zmniejszyć lub zlikwidować objawy, skutki chorób oraz konsekwencje uboczne leczenia tradycyjnego, a także wzmocnić system odpornościowy organizmu i jego zdolności do samoleczenia. Homeopata przeprowadza wywiad z pacjentem w celu ustalenia jego stanu zdrowia. Uwzględniając diagnozę lekarską, wyniki badań laboratoryjnych, opinie i konsultacje specjalistyczne, ocenia stan zdrowia pacjenta i ustala terapię homeopatyczną. Homeopata dobiera leki homeopatyczne, określa ich dawkowanie oraz okres stosowania. Monitoruje stan zdrowia pacjenta podczas konsultacji i wizyt kontrolnych. Modyfikuje terapię homeopatyczną stosownie do zmian stanu zdrowia pacjenta. Dokumentuje historię choroby pacjenta. Homeopata może leczyć ostre i przewlekłe choroby, także w sytuacji, gdy medycyna tradycyjna nie oferuje pacjentom możliwości leczenia lub terapii paliatywnej. Homeopata zajmuje się również profilaktyką zdrowotną. Odpowiada za stan zdrowia pacjenta i ponosi pełną odpowiedzialność za skutki zaleconej przez siebie terapii. Homeopata powinien przestrzegać tajemnicy zawodowej.
Opiekuje się podróżnymi w portach lotniczych, na dworcach kolejowych i autobusowych, stacjach metra, klientami wielkich domów towarowych, gośćmi hotelowymi oraz uczestnikami dużych imprez sportowych, konferencji i zjazdów; dba o ich potrzeby i bezpieczeństwo, ułatwiając i uprzyjemniając im podróż, pobyt lub przejazd czy zakupy.
Formuje przez kształtowanie i wydmuchiwanie z masy szklanej wyroby szklane zdobione metodami hutniczymi, w tym również z mas specjalnych, wyroby szklane kapowe o różnych kształtach i wielkościach ze szkła gospodarczego, ołowiowego, oświetleniowego, laboratoryjnego, technicznego i opakowaniowego; konserwuje narzędzia i urządzenia; kieruje i organizuje pracę zespołu; posługuje się takimi narzędziami hutniczymi, jak: piszczele, nabieraki, kształtownice, formy, różnego rodzaju szczypce itp.
Hydraulik wykonuje prace montażowe i remontowe instalacji wodnych, kanalizacyjnych i grzewczych.
Hydraulik jest zawodem o charakterze usługowym. Praca hydraulika polega na wykonywaniu instalacji zimnej i ciepłej wody, instalacji kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania zgodnie z dokumentacją projektową i zaleceniami nadzoru technicznego, wykonywaniu prób szczelności, regulacji i płukaniu instalacji. Hydraulik wykonuje zarówno prace przygotowawcze (bruzdy, otwory w murach), jak i prace związane z łączeniem rur stalowych, miedzianych, kamionkowych i z tworzyw sztucznych. Ponadto zajmuje się montażem przyborów sanitarnych, urządzeń i zbiorników ciśnieniowych, urządzeń grzewczych, wykonywaniem izolacji antykorozyjnych, termicznych i przeciwwilgociowych. Hydraulik usuwa awarie, wykonuje naprawy planowane oraz modernizację i konserwację instalacji, a także sporządza zapotrzebowanie materiałowe dla wykonywanych i remontowanych instalacji. Wszystkie prace hydraulik musi wykonywać zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót sanitarnych.
Wykonuje i opracowuje morskie pomiary batymetryczne, sonarowe i magnetometryczne dla celów bezpieczeństwa żeglugi, wydawnictw nawigacyjnych, ochrony wybrzeża, morskich robót budowlanych, a także dla celów naukowo-badawczych, ochrony podwodnego dziedzictwa kulturowego, poszukiwań i eksploatacji bogactw naturalnych z dna morskiego oraz poszukiwania zatopionego mienia.
Prowadzi badania nad obiegiem wody w przyrodzie w powiązaniu z klimatem i innymi elementami środowiska przyrodniczego, obejmujące wody rzeczne (potamologia), jeziorne (limnologia), podziemne (hydrogeologia), wody bagien (paludologia) i lodowce (glacjohydrologia); przygotowuje prognozy i ekspertyzy na potrzeby m.in.: rolnictwa, przemysłu, budownictwa, energetyki, żeglugi, gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Prowadzi badania, opracowuje i doskonali modele teoretyczne i metody pomiarów odnoszące się do atmosferycznego transportu wilgoci, opadów atmosferycznych, kondensacji i przemian z udziałem fazy stałej oraz do składu, struktury i dynamiki hydrosfery w powiązaniu z oddziaływaniem szeroko rozumianego środowiska człowieka; przygotowuje prognozy stanu wód powierzchniowych wykorzystywane w różnych dziedzinach gospodarki.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej