szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Wykonuje prace techniczne wspomagające biochemików w prowadzeniu eksperymentów, dokonywaniu analiz i badań w zakresie procesów chemicznych zachodzących w organizmach żywych, takich jak: synteza i rozkład związków organicznych, przemiany energetyczne, przekazywanie informacji genetycznej, mających zastosowanie w rolnictwie, biotechnologii, produkcji przemysłowej, ochronie zdrowia i środowiska.
Laborant budowlany pobiera próbki, wykonuje badania surowców i wyrobów stosowanych w budownictwie oraz sporządza dokumentację z wykonanych badań.
Laborant budowlany jest zawodem o charakterze usługowym. Na podstawie odpowiednich metod i przy użyciu właściwych urządzeń wykonuje badania cech fizykochemicznych i mechanicznych surowców oraz wyrobów wykorzystywanych w budownictwie. Wykonanie badań wymaga pobierania, prawidłowego przechowywania (ewentualnego transportu) i przygotowywania próbek do badań. Badania mogą być wykonywane w laboratorium, jak i w miejscu produkcji, dostawy lub wbudowania. Podczas wykonywanych prac laborant prowadzi niezbędną dokumentację, a uzyskane wyniki przedstawia w formie sprawozdań z badań, co jest jego głównym celem pracy. Laborant jest odpowiedzialny za powierzony sprzęt laboratoryjny.
Wykonuje różne prace laboratoryjne, proste i mniej skomplikowane, takie jak: obróbka szkła, łącznie z naprawą szklanej aparatury laboratoryjnej, oznaczenia chemiczne i wielkości fizycznych, analizy jakościowe i ilościowe, badania chemiczne i biochemiczne, pobieranie i przygotowywanie próbek laboratoryjnych, sporządzanie odczynników i preparatów, nastawianie i mianowanie roztworów, wstępne obliczanie wyników analiz; posługuje się odczynnikami chemicznymi, szkłem i sprzętem laboratoryjnym oraz nieskomplikowaną aparaturą badawczo-pomiarową.
Wykonuje badania na obecność określonych drobnoustrojów i ich ilość w żywności, środkach farmaceutycznych i innych produktach, w środowisku naturalnym (woda, powietrze, gleba) i środowisku wytwarzania wymienionych produktów;
zapewnia wsparcie techniczne mikrobiologom w hodowli i badaniach drobnoustrojów.
Prowadzi badania i ocenia wartość siewną nasion roślin uprawnych i sadzeniaków, ustala ich siłę kiełkowania, zdrowotności, stopień zanieczyszczenia nasionami chwastów, roślinami innych gatunków i odmian, wilgotności itp.
Wykonuje prace techniczne wspomagające specjalistów w dziedzinie nauk rolniczych w prowadzeniu eksperymentów, dokonywaniu analiz i badań w zakresie metod hodowli różnych gatunków roślin rolniczych mających na celu uzyskanie odmian o wysokiej produktywności, odpornych na niekorzystne warunki środowiskowe i czynniki chorobotwórcze oraz o pożądanych cechach użytkowych.
Wykonuje, pod nadzorem kierownika pracowni laboratorium weterynaryjnego, badania analityczne tkanek i płynów ustrojowych zwierząt oraz środków spożywczych i produktów pochodzenia zwierzęcego na potrzeby diagnostyczne oraz nadzoru sanitarno-weterynaryjnego, z wykorzystaniem sprzętu i aparatury laboratoryjnej oraz odczynników.
Zajmuje się przygotowywaniem tkaniny do krojenia, polegającym na nakładaniu warstwowo tkanin na stole krojczym, zgodnie procesem technologicznym i wykrojami odzieży celem otrzymywana, podczas procesu krojenia (w czasie jednego cięciu) określonej ilości elementów; rozdzielaniem elementów i pakowanie wg. specyfiki technologicznej odzieży.
Lakiernik proszkowy pokrywa powierzchnię elementu powłoką lakierniczą metodą lakierowania proszkowego.
Lakiernik proszkowy jest zawodem o charakterze usługowym. Celem jego pracy jest lakierowanie detali metodą proszkową. Lakiernik prowadzi magazyn, w którym przechowywane są farby proszkowe i sprzęt do lakierowania proszkowego. Przygotowuje elementy do lakierowania poprzez obróbkę chemiczną lub mechaniczną oraz sprzęt używany do lakierowania metodą proszkową. Do jego zadań należy także dobór rodzaju i metody nakładania farby proszkowej (natrysk elektrostatyczny lub elektrokinetyczny). Pokrywa powierzchnie detali za pomocą aplikatora (pistolet) do lakierowania proszkowego, sterowanego jednostką centralną oraz obsługuje piec (dobiera temperaturę i czas wypalania do grubości warstwy farby i materiału lakierowanych elementów) i kabinę lakierniczą (nadzoruje proces czyszczenia i pracę filtrów kabiny). Lakiernik proszkowy odpowiedzialny jest za pokrycie lakierowanych powierzchni farbą proszkową oraz właściwą eksploatację urządzeń lakierni. Jego obowiązkiem jest stosowanie zasad technologicznych i przestrzeganie norm jakościowych, a także organoleptyczna ocena lakierowanych detali. Lakiernik prowadzi dokumentację dotyczącą lakierowanych elementów i zużywanych materiałów.
Przeprowadza remonty i renowacje powierzchni nadwozi samochodowych, czyszcząc je, nakładając powłoki ochronne, wyrównujące i dekoracyjne, posługując się narzędziami prostymi oraz urządzeniami mechanicznymi, np. szlifierkami, pistoletami natryskowymi.
Lakiernik tworzyw sztucznych nanosi powłokę lakierniczą na powierzchnie elementów z tworzyw sztucznych.
Lakiernik tworzyw sztucznych jest zawodem produkcyjno-usługowym. Celem jego pracy jest nałożenie powłoki lakierniczej na powierzchnię elementu z tworzywa sztucznego. Lakiernik tworzyw sztucznych dobiera odpowiedni lakier (rodzaj i kolor) oraz materiały lakiernicze, przygotowuje je do naniesienia na powierzchnię, przygotowuje powierzchnię do lakierowania (w zależności od jej rodzaju i stopnia zanieczyszczenia usuwając nierówności, stare powłoki lakiernicze). Zabezpiecza niemalowane elementy przed zabrudzeniem. Dobiera odpowiednie narzędzia i urządzenia do lakierowania oraz nakłada powłokę lakierniczą, a następnie ocenia wykonaną pracę. Jego obowiązkiem jest przestrzeganie przepisów BHP, ochrony ppoż. i ochrony środowiska, zachowanie zasad technologicznych i przestrzeganie norm jakościowych. Lakiernik tworzyw sztucznych jest odpowiedzialny za właściwe stosowanie lakieru i materiałów lakierniczych (szpachlówki, kity, kleje, podkłady, materiały polerskie) oraz prawidłową eksploatację narzędzi i urządzeń.
Barwi ręcznie lub maszynowo elementy i podzespoły mebli i innych wyrobów drzewnych przed nanoszeniem powłok, nakłada powłoki lakierowe jedno- i wielokomponentowe przez polewanie, natryskiwanie, zanurzanie, ręcznie lub maszynowo, obsługując maszyny i urządzenia, takie jak: polewarki jedno- i wielogłowicowe, polewarki długogłowicowe, komory i tunele suszarnicze, zautomatyzowane środki transportowe.
Wykonuje prace i czynności zapewniające bezawaryjne funkcjonowanie latarni morskiej, zgodnie z ustaloną charakterystyką świecenia, podaną do powszechnej wiadomości w wydawnictwach nawigacyjnych.
Sprawdza przyrządy pomiarowe w ramach legalizacji, uwierzytelnienia i wzorcowania; oblicza błędy wskazań przyrządów pomiarowych; przygotowuje dokumenty z tym związane; sprawuje nadzór nad prawidłowym stosowaniem przyrządów pomiarowych.
Uczestniczy w projektowaniu aktów normatywnych (prawotwórczych) przez organ uprawniony do wydania danego aktu (Sejm, Senat, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Rada Ministrów, Prezes Rady Ministrów, ministrowie, kierownicy centralnych organów administracji państwowej, wojewodowie, organy samorządu terytorialnego).
Czyta przed mikrofonem listy dialogowe do filmów obcojęzycznych; prezentuje teksty (komentarze) do filmów reklamowych, dokumentalnych, dydaktycznych i popularnonaukowych; wygłasza (odczytuje) teksty przygotowane przez dziennikarzy do zrealizowanych audycji, programów muzycznych i informacyjnych; odczytuje fragmenty prozy, recytuje wiersze i inne teksty.
Prowadzi zajęcia dydaktyczne na kursach intensywnych, przyspieszonych, miesięcznych, semestralnych, weekendowych w szkołach języków obcych, w szkołach i przedszkolach, zakładach pracy stosując nowoczesne metody nauczania języków obcych;
przeprowadza testy kontrolne, egzaminy semestralne, wydaje certyfikaty kończące określony poziom nauczania języka obcego.
Na drodze przetargu publicznego prowadzi sprzedaż rzeczy ruchomej lub nieruchomości osobie oferującej najwyższą cenę.
Zajmuje się liczeniem, sortowaniem polskich i zagranicznych znaków pieniężnych; kontroluje jakość znaków pieniężnych oraz sprawdza autentyczność banknotów, przelicza pieniądze ręcznie lub za pomocą maszyn liczących zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Wykonuje i koordynuje zadania związane z przeprowadzaniem porad grupowych mających na celu przygotowanie uczestników klubu pracy do kierowania swoją karierą zawodową, poszukiwania pracy i nawiązywania kontaktów z potencjalnym pracodawcą; organizuje i prowadzi szkolenia z zakresu umiejętności aktywnego poszukiwania pracy, motywowania do aktywnego poszukiwania pracy oraz rozpoznawania własnego potencjału i potrzeb edukacyjno-szkoleniowych; współpracuje z instytucjami wspierającymi proces poszukiwania pracy; analizuje rynek edukacyjno-szkoleniowy oraz rynek pracy pod kątem prowadzenia porad grupowych.
Odpowiada za likwidację szkód objętych polisą ubezpieczeniową;
zajmuje się prowadzeniem procesu likwidacji szkody w ramach określonego produktu ubezpieczeniowego.
Doręcza odbiorcom różnego rodzaju przesyłki pocztowe, dokonuje wypłat, inkasuje należności, przyjmuje wpłaty.
Odpowiada za obronę interesu zainteresowanej strony: klienta indywidualnego lub organizacji przez nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z politykami lub instytucjami publicznymi;
zajmuje się wskazywaniem politykom możliwości i szans, które mogą mieć wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.
Prowadzi badania i działania praktyczne w zakresie ogólnej diagnozy stanu rozwoju mowy i ogólnej terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju i w różnych sferach aktywności: edukacyjnej, społecznej i zawodowej; zajmuje się korygowaniem wad wymowy i usprawnianiem języka, profilaktyką i likwidowaniem zaburzeń komunikacji uwarunkowanych środowiskowo lub organicznie (różnego rodzaju czynnikami patologicznymi), a także rehabilitacją mowy po wypadkach i urazach.
Wykonuje odlewy przedmiotów z brązu, spiżu i mosiądzu, korzystając z różnego rodzaju pieców i tygli; poddaje je obróbce posługując się urządzeniami i materiałami ściernymi i polerskimi z zachowaniem dyscypliny technologicznej.
Wykonuje prace związane z podlewaniem luster i srebrzeniem wyrobów szklanych o złożonych kształtach i dużych powierzchniach płynami srebrzącymi i redukującymi oraz dokonuje renowacji luster.
Lutowacz spaja elementy, używając jako spoiwa metalu o niższej temperaturze topnienia niż metale łączone.
Lutowacz jest zawodem technicznym o charakterze produkcyjnym. Łączy elementy konstrukcyjne i instalacje technologiczne wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów, używając jako spoiwa lutu o niższej temperaturze topnienia niż metale łączone oraz odpowiedniego topnika (lutowanie miękkie lub twarde). Organizuje i obsługuje stanowisko pracy dobierając urządzenia, sprzęt i osprzęt do lutowania, narzędzia ślusarskie i wyposażenie przeciwpożarowe. Czyta i stosuje dokumentację wykonawczą. Przygotowuje elementy do lutowania przez oczyszczenie obszaru łączenia, ich dopasowanie i sczepianie. Utrzymuje parametry procesu lutowania. Zachowuje właściwą kolejność lutowania elementów konstrukcji w toku montażu. Lutowacz ocenia wstępnie jakość wykonanych złączy i usuwa wady wykonanego lutu. Jest odpowiedzialny za prawidłową i bezpieczną obsługę stanowiska organizowanego w różnych warunkach pracy. Może wykonywać operacje lutowania twardego i miękkiego, stosując nagrzewanie gazowe (płomieniowe) lub lutownicę.
Zajmuje się ładowaniem towarów według instrukcji, kontrolą wagi ładowanego towaru oraz jego stanem.
Zajmuje się opróżnianiem zbiorników na nieczystości płynne (asenizacyjnych) i wypompowywaniem ich do samochód asenizacyjnych.
Zajmuje się opróżnianiem pojemników na nieczystości stałe i ładowaniem odpadów stałych na samochód.
Wykonuje łubianki różnych typów sposobem ręcznym lub mechanicznym.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej