szkoła, matura, studia - celem wszystkiego jest jednak praca...
Sprzedaje produkty oferowane w punktach sprzedaży drobnodetalicznej (w kioskach i na targowiskach), detalicznej (sklepach, hipermarketach) oraz hurtowej (w hurtowniach); obsługuje nabywców bezpośrednio (w handlu metodą tradycyjną) lub pośrednio (w handlu metodą samoobsługową i preselekcji).
Wykonuje za pomocą narzędzi do ręcznej obróbki drewna oraz maszyn i urządzeń do obróbki drewna w tym obrabiarek sterowanych numerycznie różnego rodzaju mebli, stolarki budowlanej oraz galanterii z wykorzystaniem różnego gatunku drewna oraz materiałów drewno podobnych t.j. płyt, oklein i innych.
Dokonuje regulacji mechanizmów oraz strojenia fortepianów i pianin oraz ocenia stan techniczny fortepianów i pianin.
Pracuje przy produkcji i remontach jednostek pływających, wykonuje i montuje główne elementy drewniane w statkach, jachtach, łodziach trans- portowych i sportowych, tj. konstrukcje wsporcze pod silniki, koła sterowe, bomy, miecze, stoły, ławki, szafki, odeskowanie wnętrz itp.; posługuje się narzędziami ręcznymi, np.: siekierami, młotkami, dłutami, strugami i mechanicznymi, np.: piłami taśmowymi i tarczowymi, frezarkami, tokarkami, heblarkami, szlifierkami oraz korzysta z takich urządzeń, jak: np. suszarnie, parniki i warniki.
Naprawia i konserwuje sprzęt gospodarstwa domowego, zamki, rowery, metalowe ogrodzenia, z wykorzystaniem narzędzi i przyrządów ślusarskich oraz monterskich, narzędzi i przyrządów specjalistycznych, z zachowaniem wymogów eksploatacyjnych i dyscypliny technologicznej napraw; sprawdza stan techniczny naprawianego sprzętu, dorabia i wymienia uszkodzone części; przeprowadza próby po naprawach.
źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej