aplikacja Matura google play app store

Kowal wyrobów zdobniczych

wybrane grupy: zawody ogólne

Kowal wyrobów zdobniczych wykonuje, naprawia i rekonstruuje przedmioty artystyczne ze stali i metali kolorowych.
Kowal wyrobów zdobniczych jest zawodem o charakterze wytwórczym i artystycznym. Wykonuje przedmioty o szczególnych walorach estetycznych przeznaczone do użytku codziennego: elementy wykończeniowe i ozdobne, okucia, kinkiety, balustrady, kratownice, meble, itp. Celem pracy kowala wyrobów zdobniczych jest nadanie stali lub metalom kolorowym odpowiedniego kształtu za pomocą kucia na gorąco lub na zimno. Współcześnie kowal wyrobów zdobniczych korzysta z półfabrykatów, które łączy poprzez wiercenie, nitowanie, spawanie, zgrzewanie, lutowanie. Kowal wyrobów zdobniczych przygotowuje stanowisko do nagrzewania (np. ognisko kowalskie, palniki gazowe, urządzenia elektryczne), w którym materiał nagrzewany jest do temperatury kucia. Następnie za pomocą młota ręcznego lub mechanicznego kowal wykuwa w plastycznym surowcu kształty, prostuje przedmioty na prostownicy kowalskiej, doprowadza materiał do właściwej formy, spaja. Gotowy przedmiot schładza i hartuje w wodzie lub odczynnikach chemicznych. Uszlachetnia powierzchnię metalu poprzez patynowanie, malowanie, polerowanie, a także zabezpiecza poprzez metalizowanie, cynkowanie ogniowe, cynkowanie galwaniczne.

Główne zadania:
  • przygotowywanie projektu i dokumentacji do wykonania wyrobów zdobniczych ze stali lub metali kolorowych;
  • planowanie etapów pracy i przygotowywanie stanowiska pracy do wykonania wyrobów zdobniczych;
  • przygotowywanie materiałów do wykonania wyrobów zdobniczych poprzez trasowanie i cięcie;
  • wykonywanie obróbki metalu przez kucie, spawanie, szlifowanie, wiercenie, nitowanie;
  • wykonywanie prac wykończeniowych powierzchni wyrobów zdobniczych poprzez szlifowanie, malowanie, patynowanie, polerowanie;
  • organizowanie stanowiska pracy zgodnie z przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii.


Kwalifikacje w zawodzie kowala wyrobów zdobniczych może uzyskać absolwent zasadniczej szkoły zawodowej o profilu mechanicznym na drodze kształcenia rzemieślniczego. Możliwe jest również przyuczenie na stanowisku pracy i zdobywanie kompetencji pod okiem doświadczonego mistrza w zawodzie. Pracodawcy chętnie zatrudniają do pracy w zawodzie kowala wyrobów zdobniczych absolwentów szkół zawodowych posiadających kwalifikacje w zawodzie 722101 Kowal.


źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Polityka Prywatności