Modystka wykonuje maszynowo i ręcznie kapelusze i inne nakrycia głowy z różnych materiałów, na podstawie własnych lub zleconych projektów, a także przerabia i odnawia kapelusze używane.
Modystka jest zawodem rzemieślniczym. Celem pracy modystki jest wykonanie nakrycia głowy. Pracę rozpoczyna od dobrania materiału i wykonania szablonu do projektu nakrycia głowy. Kolejne etapy pracy to: przygotowanie półproduktów, zaparzenie stożka, nałożenie na formę kapeluszniczą, wysuszenie oraz wyrównanie i obcięcie brzegów. Wykończenie wyrobu polega na podszyciu brzegów ronda oraz ozdobieniu gotowego kapelusza (wstążkami, woalkami itp.). Bardzo ważne jest dostosowanie nakryć głowy do indywidualnych potrzeb klienta. Modystka odpowiada za jakość i estetykę wykonanych wyrobów. Nieodłącznym elementem pracy modystki jest komunikowanie się z klientami.
Główne zadania:
- opracowywanie projektów nakryć głowy;
- przygotowywanie szablonu nakrycia głowy według projektu lub formy kapeluszniczej do wykonania kapelusza;
- dobieranie i ocena przydatności materiału do wykonania lub naprawy nakrycia głowy;
- przygotowywanie materiału oraz wykrawanie elementów składowych nakrycia głowy;
- modelowanie nakrycia głowy;
- wykończanie wyrobu;
- zdobienie nakryć głowy;
- wykonywanie czynności związanych z renowacją nakryć głowy;
- przerabianie nakryć głowy powierzonych przez klienta;
- prowadzenie rozliczeń surowców i materiałów pomocniczych;
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska;
Zawód modystki można zdobyć na drodze kształcenia rzemieślniczego. Możliwe jest również szkolenie praktyczne (przyuczenie) na stanowisku pracy i zdobywanie doświadczenia w trakcie pracy. Modystka powinna brać udział w szkoleniach organizowanych przez organizacje branżowe, w pokazach mody oraz targach producentów materiałów włókienniczych i dodatków oraz śledzić na bieżąco trendy mody.